دکتر بهاره اربابی » بیماری های زنان » تعیین و تشخیص زمان تخمک گذاری
۷ دقیقه
تخمک-گذاری-

تعیین و تشخیص زمان تخمک گذاری

آنچه می خوانید...

فرآیند تخمک گذاری آزاد شدن تخمک از یکی از تخمدان های زن است. پس از آزاد شدن تخمک، به سمت لوله فالوپ حرکت می کند، جایی که ممکن است لقاح توسط یک سلول اسپرم اتفاق بیفتد. تخمک گذاری به طور معمول یک روز طول می کشد و در اواسط چرخه قاعدگی یک زن رخ می دهد، حدود دو هفته قبل از اینکه او انتظار دارد پریود شود. اما زمان انجام این پروسه برای هر زن متفاوت است و حتی ممکن است ماه به ماه متفاوت باشد.

اگر خانمی قصد بارداری داشته باشد باید زمان تخمک گذاری خود را پیگیری کند. دانستن زمان تخمک گذاری یک زن در هر ماه مفید است زیرا او در زمان تخمک گذاری بارورترین یا قادر به باردار شدن است. اگر یک یا دو روز قبل از تخمک گذاری زن و روز تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشند، احتمال بارداری بیشتر خواهد بود.

زمان تخمک گذاری

سیکل قاعدگی و تخمک گذاری

جنین دختر در بدو تولد دارای 1 تا 2 میلیون تخمک نابالغ به نام اووسیت در داخل تخمدانش است که تمام تخمک هایی است که او تا به حال تولید خواهد کرد. تا زمانی که یک دختر وارد سن بلوغ می شود، حدود 300000 عدد از این تخمک ها باقی می ماند. تقریباً 300 تا 400 تخمک باقیمانده در طول عمر باروری یک زن تخمک گذاری می شود. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) یک نشانه محتمل که یک زن در حال تخمک گذاری است این است که او دوره های منظم و قابل پیش بینی دارد که هر 24 تا 32 روز یکبار رخ می دهد.

با هر چرخه قاعدگی ماهانه، بدن زن برای بارداری احتمالی آماده می شود. این چرخه توسط هورمون ها، از جمله هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون، و همچنین هورمون محرک فولیکول و هورمون لوتئینیزه تنظیم می شود. هورمون ها نقش کلیدی در تمام مراحل چرخه قاعدگی دارند و به تخمک اجازه بلوغ و در نهایت آزاد شدن می دهند.

هنگامی که یک تخمک بالغ از تخمدان زن خارج می شود و به لوله فالوپ می رود، یک سلول اسپرم می تواند تخمک را بارور کند. اسپرم می تواند در حدود 3 تا 5 روز پس از آمیزش جنسی در دستگاه تناسلی زن زندگی کند. برای انجام بارداری، یک سلول اسپرم باید تخمک را ظرف 12 تا 24 ساعت پس از تخمک گذاری بارور کند. سپس تخمک بارور شده به رحم می رود، جایی که می تواند به دیواره رحم بچسبد و به جنین تبدیل شود.

در طول تخمک گذاری، دیواره های رحم نیز ضخیم می شوند تا برای تخمک بارور شده آماده شوند. اما اگر تخمک بارور نشود، غشای رحم حدود دو هفته بعد ریخته می‌شود و باعث شروع قاعدگی می‌شود. اما صرف قاعدگی همیشه نشان دهنده این نیست که یک زن در حال تخمک گذاری است.

بسیاری از زنان یک چرخه تخمک گذاری دارند (تجمع پوشش داخلی رحم) زیرا آنها در حال ساخت استروژن هستند. اما زمانی که تجمع به سطح معینی می‌رسد، پوشش آن از بین می‌رود و یک زن می‌تواند خونریزی داشته باشد. هنگامی که یک زن تخمک گذاری می کند، هورمون پروژسترون نیز تولید می کند که منجر به خونریزی کنترل شده تر می شود.

زمان بندی تخمک گذاری

بسیاری از مردم به اشتباه معتقدند که تخمک گذاری همیشه دقیقا 14 روز پس از آخرین قاعدگی یک زن اتفاق می افتد. اما زمان تخمک گذاری برای هر زن متفاوت است و به طول دوره قاعدگی او بستگی دارد.

اگر یک زن به طور معمول سیکل های قاعدگی 28 روزه داشته باشد، معمولا بین روزهای 13 تا 15 تخمک گذاری کرده است. اگر چرخه او بین 27 تا 34 روز باشد، تخمک گذاری معمولا بین روزهای 13 تا 20 رخ می دهد.

البته اکثر زنان هیچ اطلاعی از زمان تخمک گذاری ندارند. علاوه بر ترسیم زمان در تقویم، یک زن ممکن است سرنخ‌های دیگری نیز مبنی بر تخمک‌گذاری داشته باشد. بدن او ممکن است یکی از سه علامت زیر را داشته باشد.

 تغییر در ترشحات واژن

چند روز قبل از تخمک گذاری یک زن، دهانه رحم او که قسمت پایینی رحم است، نوعی مخاط تولید می کند که نازک، شفاف، لغزنده و کشیده است. این تغییر در مخاط دهانه رحم زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک‌گذاری نزدیک می‌شود و تخمدان‌های او برای آزاد کردن تخمک آماده می‌شوند. روز بعد از تخمک گذاری، مخاط دهانه رحم تغییر دیگری می کند و غلیظ تر و کدر می شود.

تغییر در دمای بدن

دمای بدن یک زن، که صبح قبل از بلند شدن از رختخواب، برای دو تا سه دوره قاعدگی اندازه گیری می شود، ممکن است به پیش بینی زمان باروری کمک کند. مدت کوتاهی پس از تخمک گذاری، بسیاری از زنان افزایش جزئی (حدود 1 درجه) در دمای بدن در اوایل صبح نشان می دهند. یک زن در طی 2 تا 3 روز قبل از افزایش دمای بدن، بیشترین باروری را دارد.

افزایش هورمون لوتئینه کننده

حدود 24 تا 36 ساعت قبل از تخمک گذاری یک زن، سطح هورمون لوتئینیزه کننده او افزایش می یابد. افزایش هورمون لوتئینیزه کننده سیگنالی برای تخمدان برای آزاد کردن تخمک است. این افزایش هورمون را می توان با استفاده از کیت پیش بینی تخمک گذاری تشخیص داد، که می تواند نمونه ای از ادرار را در روزهای منتهی به تخمک گذاری آزمایش کند. هنگامی که افزایش هورمون های لوتئینه کننده تشخیص داده شود، آزمایش نتیجه مثبت را نشان می دهد.

تست تخمک گذاری خانگی

اگر خانمی به صورت ماهانه پریود می شود، اما باردار نمی شود، ممکن است به این دلیل باشد که او تخمک گذاری نمی کند. یک کیت پیش بینی تخمک گذاری می تواند برای تشخیص اینکه آیا یک زن در واقع در حال تخمک گذاری است مفید باشد.

این کیت که بدون نسخه در داروخانه ها فروخته می شود، می تواند ادرار یک زن را آزمایش کند تا تشخیص دهد که آیا افزایش هورمون لوتئینیزه کننده را تجربه می کند، که معمولاً 24 تا 36 ساعت قبل از تخمک گذاری اتفاق می افتد.

اگر آزمایش نشان دهد که تخمک گذاری اتفاق نمی افتد، زمان بسیار خوبی است که با بهترین متخصص زنان و زایمان در اصفهان خود مشورت کنید، پروسه ای که منجر به تخمک گذاری زنان میشود اغلب بسیار ساده است. هنگامی که تخمک گذاری نامنظم است یا رخ نمی دهد، پزشکان ممکن است سعی کنند با تجویز دارویی برای تحریک تخمدان های زن برای آزاد کردن تخمک، این روند را القا کنند.

تست تخمک گذاری خانگی

مشکلات تخمک گذاری

دلایل زیادی وجود دارد که یک زن ممکن است دچار مشکلات تخمک گذاری باشد. به عنوان مثال، برخی از زنان به دلیل بیماری التهابی لگن، اندومتریوز یا جراحی برای حاملگی خارج از رحم، لوله های فالوپ را مسدود کرده اند.

سطح غیر طبیعی هورمون ها می تواند باعث نامنظم شدن تخمک گذاری شود یا اصلاً رخ ندهد. به عنوان مثال، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، وضعیتی است که در آن سطوح برخی از هورمون ها غیر طبیعی است و زن پریود نمی شود یا نامنظم است. مشکلات تیروئید همچنین باعث می شود تخمدان ها کمتر تخمک را آزاد کنند.

همچنین خانمی که دارای کمبود وزن با شاخص توده بدنی (BMI) 18.5 یا کمتر است، ممکن است چرخه های قاعدگی نامنظم داشته باشد و همچنین می تواند باعث توقف تخمک گذاری شود. در نقطه مقابل طیف وزن، چاقی نیز ممکن است به پریودهای نامنظم و تخمک گذاری نامنظم منجر شود.

علاوه بر این، زمان تخمک گذاری می تواند تحت تأثیر عواملی مانند استرس و ورزش بیش از حد باشد. استرس عاطفی یا جسمی ممکن است تخمک گذاری را به تاخیر بیاندازد یا مانع از تخمک گذاری زن شود. انجام فعالیت بدنی بیش از حد شدید نیز می تواند تخمک گذاری را مهار کند.

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی، جراح و متخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی می باشند. دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری هستند. جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عشق به حیات ‌و تولد به عنوان زیباترین اتفاق در زندگی هر زوج جوان انگیزه من برای انتخاب این رشته جذاب و البته سخت و پر استرس از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف هستم. – رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی – دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *