دکتر بهاره اربابی » بیماری های زنان » چرا باید تست پاپ اسمیر انجام دهیم؟
۶ دقیقه
انجام تست پاپ اسمیر

چرا باید تست پاپ اسمیر انجام دهیم؟

آنچه می خوانید...

تست پاپ اسمیر از جمله مهم ترین غربالگری هایی است که این روز ها برای زنان متاهل حتی برای دختران جوان نیز توصیه می شود.

در روند این تست بسیاری از بیماری های مقاربتی قابل تشخیص است و می توان روند تشخیص و درمان را به موقع انجام داد.

در ادامه این مقاله در صدد هستیم که بسیاری از مهم ترین موضوعات و نیز پرسش هایی که در خصوص تست پاپ اسمیر مطرح می شود را با شما در میان بگذاریم.

تست پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

مراحل انجام تست پاپ اسمیر به نحو زیر است:

در ابتدا شما باید در تخت مخصوصی که پزشک تان تدارک دیده است به حالت دراز کشیده قرار بگیرید.

پاها به میزانی باید گشوده شود که پزشک متخصص به نواحی داخلی واژن دسترسی داشته باشد.

در مرحله بعدی با قرار دادن اسپکولوم می توانند دهانه واژن را تا اتمام روند تست پاپ اسمیر باز نگه دارند. اسپکولوم وسیله ای است که بدون هیچ درد و آسیبی در دهانه ورودی واژن قرار داده می شود تا دهانه باز شود و روند برداشت مخاط دهانه رحم بدون مشکلی انجام پذیرد.

در نهایت بعد از این که با استفاده از برس سرویکس بخش های مخاط دهانه رحم را برداشت شد به داخل محفظه ای منتقل می کنند تا به آزمایشگاه ارسال گردد.

تست پاپ اسمیر چیست؟
چگونگی انجام تست پاپ اسمیر

مزایای تست پاپ اسمیر

مهم ترین مزایایی که می توان برای تست پاپ اسمیر برشمرد موارد زیر هستند:

 • تستی ارزان قیمت: این نحوه از غربالگری از جمله آزمایشاتی است که نسبت به سایر آزمایش ها ارزان تر است و تمامی زنان با هر شرایط اقتصادی می توانند در آن شرکت کنند.
 • بدون درد و خونریزی
 • در کمترین زمان قابل انجام است؛ پرسشی که دائما از سوی زنان مطرح می شود این است که تست پاپ اسمیر چقدر طول می کشد؟. باید بدانید که نهایت مدت زمانی که برای انجام تست پاپ اسمیر نیاز است 10 دقیقه الی 15 دقیقه است. به همین دلیل نیازی به صرف زمان و هزینه زیادی نیست.
 • بسیاری از عفونت ها با این روش قابل تشخیص هستند. از جمله ویروس پاپیلوم انسانی یا اچ پی وی، بیماری های مقاربتی از جمله کلامیدیا، سوزاک و تبخال تناسلی
 • تشخیص بیماری و سلول های پیش سرطانی سرطان دهانه رحم یا سرطان سرویکس

آمادگی قبل از تست پاپ اسمیر

مهم ترین کارهایی که باید پیش از تست پاپ اسمیر انجام دهید و نکاتی که باید رعایت کنید موارد زیر هستند:

 • برقراری رابطه جنسی به مدت 48 ساعت پیش از تست پاپ اسمیر ممنوع است.
 • دوش واژینال و استفاده از انواع کرم ها و پماد های واژینال به مدت 48 ساعت قبل از تست پاپ اسمیر ممنوع است.
 • بهترین زمان برای انجام تست پاپ اسمیر روز 15 ام از سیکل عادت ماهیانه است. به همین دلیل نباید در دوره عادت ماهیانه برای تست پاپ اسمیر اقدام کنید. زیرا که خون عادت ماهیانه می تواند مانعی در مسیر موفقیت تشخیص بعد از تست پاپ اسمیر باشد.
 • توصیه می شود زمانی که برای انجام تست پاپ اسمیر به مطب مراجعه می کنید آرامش خود را حفظ کرده و در طول روند تست پاپ اسمیر نفس عمیق بکشید.
 • از پزشک خود بخواهید که تمامی روند تست پاپ اسمیر را به شما توضیح دهد و با کمی آرامش روند تست را برای شما انجام دهد.

بهترین کاندیداها برای تست پاپ اسمیر

بهترین کاندیداها برای انجام تست پاپ اسمیر زنان و دخترانی است که از سن 21 گذر کرده اند. این دسته از دختران جوان و زنان متاهل می توانند به طور سالیانه این تست را انجام دهند و از مزایا آن بهره مند گردند.

زنانی که شرکای جنسی متعددی دارند و نیز زنانی که تجربه زایمان های متعدد دارند از دیگر کاندیداها برای انجام این تست می باشند.

مراقبت های بعد از تست پاپ اسمیر

بعد از انجام تست پاپ اسمیر مراقبت های خاصی وجود ندارد. اما بهتر است که یک نوار بهداشتی همراه داشته باشید تا بعد از انجام تست از آن استفاده کنید. زیرا که احتمال دارد مقداری خون از شما خارج گردد.

مهم ترین نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که اگر بعد از تست پاپ اسمیر درد های شدیدی را تجربه کردید و یا اینکه خونریزی زیادی داشتید و هر نوع شرایط غیر طبیعی را تجربه می کردید در اولین فرصت به بهترین متخصصین زنان مراجعه کنید و شرایط خود را برای آنان شرح کنید.

چه زمانی باید برای انجام تست پاپ اسمیر اقدام کنیم؟

در صورتی که شرایط زیر را تجربه می کنید در اولین فرصت به بهترین متخصصین زنان برای انجام تست پاپ اسمیر اقدام کنید.

 • در صورتی که ترشحاتی غیر طبیعی از دهانه واژن دارید
 • در صورتی که خونریزی یا لکه بینی را تجربه می کنید
 • در صورتی که دوره های غیرطبیعی دوران قاعدگی را تجربه می کنید
 • در صورتی که در دوران قاعدگی بسیار دردناکی را تجربه می کنید به طوری که پیش از آن درد ها را تجربه نمی کردید
 • در صورتی که درد هنگام برقراری رابطه جنسی درد زیادی را تحمل می کنید
 • در صورتی که در هنگام رابطه جنسی و یا پس از آن از دهانه واژن خونریزی دارید

انجام تست پاپ اسمیر در دوران بارداری

بسیاری از زنانی که باردار هستند این پرسش برایشان مطرح گردیده است که آیا می توانند تست پاپ اسمیر را در دوران بارداری انجام دهند؟

پاسخ بهترین متخصص زنان و زایمان به این پرسش این است که بلی مانعی برای انجام این تست در دوران بارداری وجود ندارد. اما توجه داشته باشید که به متخصصینی مراجعه کنید که می توانند با مهارت بالا این اقدام را انجام دهند تا هیچ مشکلی برای سلامتی شما ایجاد نگردد.

پاپ اسمیر و بارداری
پاپ اسمیر در دوران حاملگی

خاتمه

در مقاله ای که پیش رو داشتید بسیاری مهم ترین پرسش هایی که در زمینه تست پاپ اسمیر وجود دارد را پاسخ گفتیم. توصیه می کنیم که نسبت به انجام این تست اهمال کاری نکنید و در فواصل زمانی مشخصی که پزشک تان مشخص کرده است این آزمایش را انجام دهید.

زیرا که بسیاری از بیماری های تناسلی و عفونی اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شده و درمان شوند می توان از وخیم تر شدن وضعیت بیماران جلوگیری کرد. به همین دلیل این توصیه ها تماماً برای سلامتی و حفظ زندگی زناشویی رضایت بخش شماست.

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی، جراح و متخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی می باشند. دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری هستند. جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عشق به حیات ‌و تولد به عنوان زیباترین اتفاق در زندگی هر زوج جوان انگیزه من برای انتخاب این رشته جذاب و البته سخت و پر استرس از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف هستم. – رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی – دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.