دکتر بهاره اربابی » بارداری و زایمان » بهترین روش تعیین جنسیت قبل از بارداری چیست؟
۶ دقیقه
روش های تعیین جنسیت جنین

بهترین روش تعیین جنسیت قبل از بارداری چیست؟

آنچه می خوانید...

تعیین جنسیت جنین یکی از دغدغه های زوجین از گذشته تا به امروز بوده است. در برخی موارد این کار بیشتر جنبه ای فان و کنجکاوانه داشته است و در برخی موارد هم نوع جنسیت نوزاد برای والدین بسیار مهم و تعیین کننده بوده است. البته در این مقاله ما قصد نداریم در مورد درستی و یا غلطی اهمیت جنسیت نوزاد صحبت کنیم. به هر حال هر فرهنگی دارای اصول رفتاری خاص به خود می باشد که ممکن است درست و یا غلط باشد. موضوع اصلی بحث ما در این مقاله نحوه تعیین جنسیت نوزاد قبل از لقاح می باشد. برخی اوقات زوجین تمایل دارند که فرزند پسر و یا دختر داشته باشند. در این مقاله در مورد قصد داریم تا با جزئیات بیشتری در این مورد صحبت کنیم.

 

توضیحاتی پیرامون جنسیت نوزاد

شاید سوال خیلی از افراد این باشد که چه عواملی سبب شده تا فردی جنسیت مذکر داشته باشد و یا جنسیت مونث داشته باشد؟

به طور کلی هر صفتی که در ما شکل می گیرد ریشه در ژنتیک و ژن های ما دارد. این که ما چه جنسیتی داشته باشیم، قطعا جزء مواردی می باشد که در ژن ها ی ما تعریف شده است. اگر بخواهیم مبحث علمی این موضوع را به زبان ساده توضیح دهیم، باید اینطور می توان گفت که سلول تخم حاصل ترکیب دو سلول می باشد. یکی از دو سلول مربوط به پدر و دیگری مربوط به مادر است. سلولی که مربوط به پدر است اسپرم نام دارد و سلول نادری تخمک نام دارد. اسپرم ها به دو صورت هستند که شامل اسپرم های دارای ژن y  و اسپرم های دارای x. چنانچه سلول تخمک با اسپرم y ترکیب و یا همان لقاح شود، فرزند پسر خواهد بود و چنانچه با اسپرم x ترکیب شود، فرزند دختر خواهد بود. نوع لقاح اسپرم ها با سلول تخمک تحت تاثیر شرایط مختلفی قرار می گیرد و با توجه به این موضوع تا حد می توان جنسیت نوزاد را تعیین کرد. روش های مختلفی برای این منظور وجود دارند که شامل روش های علمی و غیر علمی می باشند، در این مقاله قصد داریم تا با جزئیات بیشتری به توضیح این روش ها بپردازیم.

تعیین جنسیت به روش علمی

استفاده از روش های علمی برای انجام چنین کاری درصد موفقیت بسیار بالای نسبت به روش های غیر علمی دارد. اساسا انجام روش های علمی برای انجام تعیین جنسیت بر اساس جدا سازی اسپرم ها و لقاح هدفمند می باشد. با توجه به این موضوع دو روش برای تعیین جنسیت قبل از لقاح وجود دارد که شامل:

روش ژنتیکی لانه گزینی

این روش همزمان با روش آی وی اف انجام می شود. روش آی وی اف یکی از روش هایی است که زوج های نابارور برای بچه دار شدن استفاده می کنند. بعد ها متخصصین متوجه شدند که از این روش می توانند برای مشخص کردن جنسیت نوزاد قبل از لقاح استفاده کنند. مراحل انجام این روش شامل موارد  زیر می باشد.

  • انجام لقاح آزمایشگاهی برای جمع آوری سلول های تخم بارور
  • رشد دادن سلول تخم در محیط آزمایشگاه برای اطمینان از سلامت سلول تخم. این مرحله معمولا به مدت دو یا سه روز طول می کشد تا جایی انجام می شود که تقسیمات سلول تخم از 8 سلول بگذرد.
  • برداشتن چندین سلول تخم سالم بررسی ژنتیکی آن ها
  • نمونه برداری کروموزم از سلول های تخم و بررسی نوع جنسیت در سلول های تخم
  • بر اساس شرایط بارداری فرد حدود 1 و یا 3 جنین به رحم مادر برای رشد منتقل می شود.

روش مرتب سازی اسپرم

در این روش با استفاده از روش های آزمایشگاهی ژنتیکی اسپرم های حاوی کروموزوم y از اسپرم های حاوی کروموزوم x جدا می شود. اسپرم هایی که داری جنسیت مطلوب هستند به رحم منتقل می شوند لقاح هدفمند در رحم صورت بگیرد.

تعیین جنسیت به روش غیر علمی

استفاده از روش های غیر علمی تا حد بسیار زیادی نسبی می باشد. البته مزیت این روش ها کم هزینه بودن آن ها می باشد. نکته مهم در مورد روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری این است که بسیاری از افراد تصور می کنند، استفاده از روش های غیر علمی بسیار سالم از روش های غیر علمی می باشد. البته ما در اینجا منکر مزیت های روش های طبیعی بارداری نیستیم. اما استفاده از روش های غیر علمی نیز تنها زمانی می تواند سالم باشد که سبب آسیب به سلامتی افراد نشود. به طور کلی دو روش علمی برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرد که شامل:

استفاده از سبک تغذیه ای خاص

به طور کلی گفته می شود که اگر قصد دارید فرزند پس داشته باشید، می بایست مواد غذایی مصرف کنید که بدن تان را به سمت قلیایی ببرد، برای همین منظور بهتر است خوردن مواد غذایی چون لبنیات و مواد ترش را تا حد ممکن کاهش دهید. هم چنین سعی کنید بیشتر مواد غذایی چون مغز دانه ها و یا تخم پرندگان مصرف کنید. در بسیاری از موارد توصیه می شود برای این که فرزند پسر داشته باشید بهتر است وزن خود را کاهش داده و فعالیت های بدنی خود را افزایش دهید.

برای این که فرزند دختر داشته باشید تا حدودی باید عکس این موارد قبل عمل کنید و بدن باید بیشتر به سمت اسیدی شدن برود. بنابراین سعی کنید تا حد ممکن از لبنیات و مواد غذایی دارای طبع سرد مثل ماهی، تمشک و غیر … استفاده کنید.

استفاده از روش زمان بندی

بهترین متخصص زنان و زایمان اظهار دارند: اسپرم های حاوی x کندتر از اسپرم های حاوی حرکت می کنند. برای همین منظور اگر قصد فرزند پس را دارید بهتر است نزدیکی شما در زمان تخمک گذار باشد. اگر قصد فرزند دختر را دارید، بهتر است زمان نزدیکی شما چند روز از تخمک گذاری فاصله داشته باشد.

نتیجه گیری

این روش نوزاد یکی از دغدغه های زوجین از زمان های گذشته تا به امروز بوده است. با توجه به این که برخی از زوجین علاقه مندند قبل از لقاح جنسیت نوزاد خود را تعیین کنند. روش های علمی و غیر علمی برای این منظور وجود دارد. روش های علمی روش های هزینه بر ولی با قطعیت بالایی هستند. این در حالی است که روش های غیر علمی نتایج نسبی و احتمالی دارد.

 

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی، جراح و متخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی می باشند. دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری هستند. جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عشق به حیات ‌و تولد به عنوان زیباترین اتفاق در زندگی هر زوج جوان انگیزه من برای انتخاب این رشته جذاب و البته سخت و پر استرس از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف هستم. – رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی – دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری

4 پاسخ
  1. سلام من الان 12 روزه iuiکردم الان دو روزه لکه قهوه ای میبینم و دو بار هم بی بی چک استفاده کردم منفی بود ایا لکه بینی احتمال بارداری هست یا نه شروع پریود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *