دکتر بهاره اربابی » بارداری و زایمان » تعیین سن بارداری و زایمان به روش های مختلف
۶ دقیقه
تعیین-سن-دقیق-بارداری

تعیین سن بارداری و زایمان به روش های مختلف

آنچه می خوانید...

اولین راه برای اطلاع از تاریخ بارداری، تعیین آخرین زمان تخمک گذاری است. به طور کلی، زنان تنها زمانی می توانند باردار شوند که در حال تخمک گذاری هستند، یعنی زمانی که تخمدان های آنها یک تخمک جدید را برای لقاح به لوله های فالوپ خود رها می کنند. این بدان معناست که می توانید از زمان تخمک گذاری خود برای تعیین زمان بارداری خود استفاده کنید.

تخمک گذاری معمولاً حدود دو هفته پس از دوره قاعدگی شما اتفاق می افتد و دو یا سه روز طول می کشد. این بدان معنی است که شما گاهی اوقات می توانید بر اساس چرخه های تخمک گذاری خود تعیین کنید که چه زمانی باردار شده اید – به سادگی تعیین کنید که آخرین دوره قاعدگی شما چه زمانی بوده و تقریباً دو هفته به آن اضافه کنید.

با این حال، این روش همیشه دقیق نیست. همه زنان چرخه های قاعدگی و تخمک گذاری یکسان ندارند، چرخه های قاعدگی برخی از زنان نامنظم است، برخی دیگر دوره های تخمک گذاری نزدیک یا دورتر از دوره قاعدگی خود دارند و برخی زنان به سادگی مطمئن نیستند که آخرین قاعدگی آنها چه زمانی بوده است. به عبارت دیگر، محاسبه لقاح فقط بر اساس چرخه های بدن شما می تواند دشوار باشد.

تاریخ بارداری چگونه تعیین می شود؟

اکثر مردم تاریخ دقیق بارداری را نمی دانند، بنابراین تاریخ زایمان 280 روز از اولین روز آخرین قاعدگی شما محاسبه می شود. اگر تاریخ لقاح خود را می دانید، تاریخ زایمان می تواند 266 روز از آن تاریخ محاسبه شود.

آخرین دوره قاعدگی (LMP) چیست؟

LMP شما می تواند نقطه عطف مهمی برای بارداری شما باشد. چرخه قاعدگی با اولین روز پریود شروع می شود، تاریخی پزشکان از آن به عنوان “آخرین دوره قاعدگی” یاد می کنند. مرحله اول چرخه قاعدگی فاز فولیکولی نامیده می شود. با اولین روز پریود، LMP شما شروع می شود. این دوره زمانی است که تخمدان ها بیش از همه غیرفعال هستند زیرا بدن شما برای تمام تغییرات هورمونی چرخه آینده آماده می شود.

تاریخ زایمان بر اساس آخرین دوره قاعدگی برای همه مفید نیست

از آنجا که هر بدن متفاوت است و هر سیکل منحصر به فرد است، تاریخ زایمان تخمین زده شده بر اساس آخرین دوره قاعدگی در بیشتر مواقع دقیق نیست، مگر اینکه شما یک القای زایمان برنامه ریزی شده یا سزارین داشته باشید. زمانی که تاریخ زایمان تخمین زده شده بر اساس آخرین قاعدگی شما باشد، فرض بر این است که شما سیکل های 28 روزه دارید و در روز 14 تخمک گذاری کرده اید. بسیاری از عوامل باعث می‌شوند که این روش کمتر از حد کامل باشد، مانند طول چرخه و تغییرات تاریخ تخمک‌گذاری (3-7):

  • ممکن است فردی تاریخ شروع آخرین قاعدگی خود را نداند (ردیابی اولین روز پریود کامل خود با برنامه Clue باعث می شود که مطمئن شوید که دارید)
  • خونریزی اولیه بارداری می تواند شبیه یک دوره پریود باشد.
  • استفاده اخیر از داروهای ضد بارداری هورمونی می تواند بر خونریزی و تخمک گذاری تأثیر بگذارد.
  • طول فاز فولیکولی چرخه می تواند متفاوت باشد. این می تواند باعث شود که تخمک گذاری زودتر یا دیرتر از روز 14 چرخه رخ دهد.
  • زمان از لقاح تا لقاح متفاوت است.
  • زمان بین لقاح و لانه گزینی متفاوت است.
  • زنان و افرادی که با شیر مادر تغذیه می‌کنند می‌توانند قبل از بازگشت قاعدگی تخمک گذاری کنند.
  • سونوگرافی می تواند تاریخ تخمینی را با دقت بیشتری پیش بینی کند.
  • حدود 4-5 درصد از زنان و افراد باردار در تاریخ زایمان تخمینی خود به دنیا می آیند. این به دو دلیل است: تخمین سن حاملگی فرآیندی متنوع و پیچیده است و بارداری به طور طبیعی از فردی به فرد دیگر و بارداری به بارداری دیگر متفاوت است.

پیش بینی تاریخ تولد نوزاد با سونوگرافی

سونوگرافی در صورت انجام در اوایل بارداری می تواند در پیش بینی تاریخ تولد دقیق تر از LMP باشد. تحقیقات نشان می دهد که دقیق ترین زمان برای سونوگرافی بین 11-14 هفته بارداری است. سونوگرافی‌هایی که در اوایل بارداری انجام می‌شوند برای تعیین سن تقریبی جنین به اندازه چندین قسمت مختلف جنین نگاه می‌کنند. هنگامی که افراد باردار در هفته های 11 تا 14 و بین هفته های 11 تا 14 اسکن قرار می گیرند، حدود 70 درصد نزدیک به موعد تخمینی خود زایمان می کنند. اگر قبل از هفته 22 بارداری انجام شود، سونوگرافی هنوز در پیش بینی تاریخ تولد دقیق در نظر گرفته می شود. سونوگرافی سه ماهه سوم بارداری برای قراریابی بارداری توصیه نمی شود، اما در برخی موارد، ممکن است تنها اندازه گیری موجود باشد. سونوگرافی سه ماهه سوم فرد باردار تا سه ماهه سوم سونوگرافی انجام ندهد و تاریخ پیش بینی شده توسط سونوگرافی سه هفته یا بیشتر از تاریخ زایمان تخمین زده شده توسط LMP فاصله داشته باشد.

رحم شما سرنخ هایی در مورد تاریخ زایمان شما می دهد

ویزیت توسط متخصص زنان

متخصصین زنان اغلب یک نوار اندازه گیری را در طول ویزیت های دوران بارداری باز می کنند و اندازه رحم را مشخص می کنند. اندازه گیری رحم زنان و افراد باردار می تواند یک ایده کلی از سن حاملگی بدهد. تا هفته شانزدهم، بالای رحم تقریباً در نیمه راه بین استخوان شرمگاهی و محل طبیعی ناف قرار خواهد گرفت. در 20 هفتگی، این احتمال وجود دارد که رحم درست روی ناف باشد. از این مرحله به بعد، رحم حدود یک سانتی متر در هفته بزرگ می شود به طوری که در هفته 25 به 25 سانتی متر، در 30 هفتگی 30 سانتی متر و غیره می رسد. اعتقاد بر این است که قد پایه به اندازه اندازه‌گیری‌های دیگر دقیق نیست، اما همچنان در طول ویزیت‌های دوران بارداری اندازه‌گیری می‌شود تا اطمینان حاصل شود که جنین طبق انتظار رشد می‌کند.

تعیین تاریخ زایمان تخمینی فقط یک حدس است

چند راه برای تعیین سن حاملگی و تخمین تاریخ زایمان وجود دارد، اما هیچ کدام کامل نیستند. افراد باردار اغلب هفته ها قبل یا بعد از تاریخ زایمان خود به دنیا می آیند. محققان در حال تلاش برای درک بیشتر در مورد عواملی هستند که باعث شروع زایمان می شوند. یکی از نظریه های رایج این است که جنین با آزاد کردن ترکیباتی از ریه ها، سیگنال هایی ارسال می کند که آماده تنفس است. در حالی که هنوز اسرار زیادی در مورد اینکه چه چیزی باعث شروع زایمان می شود وجود دارد، اما این نظریه هنوز به اندازه کافی دقیق نیست تا روز زایمان و تولد فرد را پیش بینی کند.

منبع:

https://ccpregnancy.org/online-conception-calculator-corpus-christi-texas/

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی، جراح و متخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی می باشند. دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری هستند. جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عشق به حیات ‌و تولد به عنوان زیباترین اتفاق در زندگی هر زوج جوان انگیزه من برای انتخاب این رشته جذاب و البته سخت و پر استرس از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف هستم. – رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی – دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *