دکتر بهاره اربابی » جراحی زیبایی زنان » واژینوپلاستی؛ جوانسازی واژن
۱۲ دقیقه

واژینوپلاستی؛ جوانسازی واژن

آنچه می خوانید...

از گذشته تا کنون افراد به دنبال زیباتر دیده شدن و افزایش جذابیت بوده اند و اما امروزه با توجه به سرعت باور نکردنی پیشرفت در زمینه های مختلف به خصوص دانش پزشکی بیشتر به دنبال عمل های زیبایی که به نوعی راه حلی ساده تر برای رسیدن به امیال خود هستند می روند. جراح و متخصص زنان با مشاهده موارد نا متقارنی ها و حتی مشکلاتی که برای خانم در طی دوران زندگی شان به خصوص بر اثر عواملی هم چون بارداری و زایمان برای شان ایجاد می شود به فکر راهی برای رفع آن هستند.

حال آن که یکی از عمل های زیبایی زنانه که به آن واژینوپلاستی نیز می گویند به منظور تنگ کردن واژن و رفع افتادگی های این ناحیه انجام می شود. جراح با کمک تخصص و ابزاری که در دست دارد به پیوند عضلات کف لگن و هم چنین تنگ کردن واژن می پردازد.

در ادامه این مقاله مطالبی در خصوص این جراحی زیبایی زنانه می خوانید که می تواند برای آن دسته از زنانی که به دنبال انجام آن هستند، راهگشا باشد.

واژینوپلاستی چیست؟

تنگ کردن واژن با جراحی واژینوپلاستی از مهم ترین روش های سفت کردن بافت واژن به شمار می رود. اما به طور کلی واژینوپلاستی اصطلاحی عمومی برای هر روشی است که به تغییر شکل واژن می انجامد. این موارد شامل عمل های زیبایی و درمانی است. چند نمونه متداول شامل پرینوپلاستی، وستیبولکتومی، ترمیم سیستوسل، ترمیم های رکتوسل، کولپو کلایز و کولپو پرینوپلاستی است. اخیراً، واژینوپلاستی به گروهی از جراحی های زیبایی تبدیل شده است و به عنوان اصلی ترین روش های “جوان سازی واژن” و “سفت شدن واژن” انجام می شود. این روش برای سفت شدن واژن به ویژه پس از زایمان بسیار کاربرد دارد. پس از زایمان، زنان می توانند شل شدن واژن را به عنوان یک نتیجه از کشش بافت ها و عضلات تجربه و حس کنند و این حالت ممکن است باعث افتادگی بافت های واژن و هم چنین اختلال در روابط جنسی گردد. از این رو انجام این عمل می تواند به عنوان یک راهکار درمانی ارائه شود. از دیگر کاربرد های واژینوپلاستی می توان به جراحی تغییر جنسیت اشاره کرد. گاهی افراد با توجه به هورمون ها و اختلالاتی که دارند که نیاز به تغییر جنسیت در آن ها ایجاد می شود. در این حالت دستگاه تناسلی با عمل واژینوپلاستی برای فرد ایجاد می گردد. اما ما در این به تنگ کردن واژن به وسیله جراحی واژینوپلاستی می پردازیم که یکی از پرطرفدارترین کاربرد های این روش زیبایی واژن به شمار می رود.

واژینوپلاستی روشی درمانی و کاربردی برای زیبایی واژن

واژینوپلاستی یک عمل جراحی است که برای سفت شدن عضلات کف لگن بانوان و در نزدیکی واژن انجام می شود. هدف از این روش تقویت قدرت یا کنترل عضلات در ناحیه تناسلی و به ویژه واژن است. تقویت شدن این عضلات موجب سفت شدن و تنگ شدن بافت و دهانه واژن می شود که رضایت بخشی را در رابطه جنسی هم برای زن و هم برای شریک جنسی اش به دنبال دارد. واژینوپلاستی معمولا برای افرادی که پس از زایمان طبیعی دچار پارگی در ناحیه واژن شده اند، یک راهکار درمانی است. در مواقعی که این عل کاربرد زیبایی دارد زمانی است که افراد بر اثر پیری یا مصرف داروها و یا حتی ژنتیک، دچار افتادگی لابیا و یا غیر نرمال شدن شکل ظاهری واژن می شوند. در این مواقع فرد برای زیباسازی واژن دست به این عمل می زند. همچنین این عمل علاوه بر زیبایی موجب تنگ شدن واژن هایی که که در اثر افزایش سن دچار شل شدگی شده اند، نیز می گردد. به همین دلیل امروزه این عمل جراحی بسیار رواج پیدا کرده و در اکثر شهرها قابل انجام است. جراحی زیبایی زنان در اصفهان به دلیل پیشرفت های زیاد از جمله مهم ترین قطب هایی است که می توان برای انجام  عمل های زیبایی ناحیه تناسلی و تنگ کردن واژن با جراحی واژینوپلاستی به آن مراجعه کرد. یکی از انواع عمل هایی واژینوپلاستی لابیاپلاستی است که هدف از این روش کاهش اندازه لابیا های واژن و هم چنین رفع عدم تقارن در آن ها است. به طور کلی لابیاپلاستی برای بهبود تعادل ظاهر دستگاه تناسلی زنان انجام می شود. افرادی که دارای لب های بزرگ آویزان در ناحیه واژن خود هستند می توانند در طی برخی فعالیت ها مانند: دوچرخه سواری احساس ناراحتی کنند. ای

روش انجام تنگ کردن واژن با جراحی واژینوپلاستی

واژینوپلاستی، که گاهی اوقات جوانسازی واژن نامیده می شود، با توجه به این که این عمل از نظر پزشکی لازم و ضروری است و یا صرفا جنبه زیبایی دارد، می تواند در نحوه انجام کمی متفاوت باشد اما به طور کلی روش انجام آن به شرح زیر است. به عنوان شرایط آماده سازی برای جراحی، بیمار ممکن است نیاز به آماده سازی از طریق گفتگو با پزشک قبل از جراحی داشته باشد. قبل از تعیین نوع تغییراتی که قرار است صورت گیرد، جراح در مورد نیازها و انتظارات بیماران صحبت خواهد کرد. بعد از این جلسه مشاورع و تعیین شدن انتظارات و تغییرات، فرد برای جراحی اماده می گردد. عمل با بیهوشی کامل فرد آغاز می شود. جراح با ایجاد برش هایی در ناحیه هایی از واژن بافت های اضافی واژن را جدا کرده و در طول کانال واژن بهم می رساند. پس از آن، جراح با بخیه های محکم بافت ها را به هم پیوند می زند و سپس پوست مخاط را بخیه می زند. اگر پوست خارجی اضافی وجود داشته باشد، جراح آن را برای نتیجه زیبایی بیشتر از بین می برد. یک عمل واژینوپلاستی به طور کلی حدود یک تا دو ساعت طول می کشد. این جراحی معمولاً شامل کشیدن عضلات کف لگن به سمت یکدیگر، از بین بردن سستی بیش از حد پوست و بافت اسکار یا ترکیبی از این دو است. نتیجه نهایی یک واژن محکم تر و تغییر یافته است که در حالت کلی اصطکاک زیاد و لذت بهتری را در هنگام رابطه جنسی ایجاد می کند. علاوه بر استفاده از جراحی، می توان این عمل را با استفاده از لیزر و بدون خونریزی نیز انجام داد که روش ساده تری می باشد. اما نتیجه کار در هر دو روش تقریبا یکسان است.

نحوه انجام عمل واژینوپلاستی
واژینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

عمل تنگ کردن واژن چقدر زمان می برد؟

همانطور که می دانید زمان صرف شده در هر نوع عمل جراحی بسته به شرایط فیزیکی و روحی بیمار و هم چنین تکنیک های است که توسط جراح زیبایی زنان اعمال می شود و متفاوت است و بنابراین نمی توان زمان دقیق ارائه داد. اما عمدتاٌ در طی 2-4 ساعت می توان به پایان رساند.

واژینوپلاستی به چه کسانی توصیه نمی شود؟

این عمل جراحی به آن دسته از خانم های که باردار هستند یا قصد بارداری دارند از سوی متخصصین این حوزه درمانی توصیه نمی شود و به عقیده آن ها این عمل باید به بعد از انجام این تغییرات مهم موکول شود. چرا که اگر کسی بر اثر عدم اگاهی قبل از انجام زایمان اقدام به این جراحی زیبایی کند ممکن است زایمانی توام با درد و سختی را تجربه کند و هم این که تمامی نتایج و آثار این عمل جراحی به کل از بین می رود.

هم چنین خانم های که از بیماری های مختلف زنان هم چون عفونت های قارچی که از جمله مشکلات شایع در میان خانم ها است رنج می برند نمی توانند از مزایا این عمل جراحی بهره مند شوند و باید پس از اتمام پروسه درمان، این عمل زیبایی را انجام دهند.

علاوه بر آن زنانی که از انواع بیماری های خود ایمنی و یا نقص ایمنی برخوردارند، از سوی متخصص زنان کاربلد مجاز به انجام این عمل نیستند.

از سوی دیگر از آن جایی که این عمل جراحی بر روی عضلات کف لگن و واژن تمرکز دارد دختران باکره که تغییراتی در واژن خود نداشته اند نمی توانند چنین جراحی را انجام دهند. اما در مورد عمل لابیاپلاستی و روشن سازی که همان رفع تیرگی ژنیتال است به دلیل این که مربوط به موارد بیرونی واژن است مجاز به انجام هستند و آسیبی به بافت داخلی واژن شان وارد نمی کند.

اقدامات قبل از عمل زیبایی زنان

مواردی که قبل از عمل باید رعایت شود تا جراحی راحتتری را تجربه کنید عبارت اند از:

 • انجام چکاپ های مرتبط با آن و تست پاپ اسمیر
 • چنانچه از نسخه خاصی تبعیت می کنید حتما با پزشک زنان خود در میان بگذراید. اگر داروهای هورمونی مصرف می کنید ممکن است از دو هفته قبل از عمل از سوی پزشک منع مصرف شوید.
 • هر گونه بیماری های مرتبط با این ناجیه و سوابق پزشکی خود را به همراه مدارک مستند با آن در اختیار پزشک قرار دهید.
 • از یک ماه قبل از عمل استعمال دخانیات و مصرف هر گونه مواد مخدر و مشوربات الکلی را به حداقل برسانید چرا که ممکن است تاثیر مخربی بر روی روند جراحی بر جای بگذارد.
 • اگر درگیر بیماری های عفونی و مقاربتی هستند لازم است ابتدا به درمان آن بپردازید و سپس به فکر زیبایی واژینال باشید.

مراقبت های پس از عمل تنگی واژن

رعایت نکات مراقبتی قبل از عمل مانند هر نوع جراحی زیبایی و درمانی نیز بسیار موثر و تاثیر گذار در روند موفقیت امیز بودن عمل جراحی است پس باید نسبت به ان بیش از پیش اهتمام ورزید.

در ادامه به برخی از مهم ترین فاکتور های مراقبتی پس از عمل اشاره خواهیم کرد:

 • در ابتدا در مورد این این که این عمل به بافت های داخلی واژن مربوط می شود لازم است بدانید که ممکن است کمی بیشتر از سایر جراحی های زیبایی زنانه هم چون عمل لابیاپلاستی و … زمان بیشتری در بهبودی و نقاهت صرف شود.
 • پس از اتمام عمل به منظور اطمینان خاطر از سلامت عمومی بیمار به مدت چند ساعت در بیمارستان می مانند و سپس چنانچه مشکلی نداشته باشند مرخص و به منزل می روند.
 • در همان روز های اولیه پس از عمل احساس درد داشتن کمی طبیعی است که به دلیل برش های ایجاد شده است اما می توانند با مشورت و تجویز پزشک از دارو های ضد دردی و مسکن استفاده کنند.
 • چنانچه تورم، التهاب و کبودی و حتی قرمزی در این ناحیه مشاهده کردید اصلا نگران نشوید امری طبیعی است و ممکن است تا حدود دو هفته نیز باقی بمانند که می توانید با استفاده از کمپرس سرد از شدت آن بکاهید.
 • تا مدت یک هفته هر گونه فعالیت های جسمانی سنگین و نیمه سنگین را به منظور دسترسی به بهبودی سریع تر و نتیجه ای مطلوب تر کنار بگذراید.
 • متخصصین خانم های که این عمل را انجام داده اند را تا حدود 6 هفته منع از برقراری رابطه جنسی واژینال می کنند چرا که ممکن است به منطقه جراحی شده آسیبی جدی وارد شود و هم چنین توصیه می شود که از تامپون نیز استفاده نکنند.
 • در این دوران باید به بهداشت فردی خود توجه ویژه ای داشته باشید.
 • انجام تمرینان ورزشی مخصوص هم چون کگل، به منظور تقویت عضلات کف لگن نیز راهی بسیار موثر و امن برای بهبودی سریع تر است.
 • انجام معاینات بعدی و چکاپ های متعدد پس از جراحی بسیار حائز اهمیت است.

بهبودی پس از واژینوپلاستی

در عمل تنگ کردن واژن با جراحی واژینوپلاستی بیمار نیاز به یک تا دو هفته مرخصی از کار دارد و در این مدت باید استراحت زیادی داشته باشد. در روزهای اول ممکن است درد عمیقی ایجاد شود که با برخی از داروهای مسکن و آنتی بیوتیک می توان آن را تسکین داد. بیمار باید به مدت 8 هفته از مقاربت و تامپون خودداری کند. بعضی از بیماران ممکن است نیاز به استفاده از گشادکننده داشته باشند که بسته به میزان سفت شدن واژن انجام شده است. پس از انجام عمل واژینوپلاستی، بیماران چند ساعتی را در اتاق ریکاوری سپری می کنند و در صورت عدم وجود هیچ گونه عارضه ای مجاز به رفتن به خانه در همان روز هستند. درد پس از جراحی می تواند باعث ناراحتی شود، اما با مسکن قابل درمان است و باید پس از چند روز فروکش کند. کبودی و تورم در محل برش شایع است و یک تا دو هفته طول می کشد. انتظار می رود پس از حدود سه ماه بعد از جراحی بهبودی کامل حاصل شود.

خطرات تنگ کردن واژن با جراحی واژینوپلاستی

خطرات این عمل زیبایی نیز مانند: سایر جراحی های زیبایی است اما به دلیل حساس بودن ناحیه واژن ممکن است نیاز به مراقبت های بیشتری داشته باشد. در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی ممکن است عفونت یا خونریزی در این ناحیه رخ دهد. هم چنین ایجاد بافت اسکار در ناحیه های برش و بخیه نیز ممکن است بروز کند که البته نادر می باشد.

هزینه ترمیم واژن با عمل واژینوپلاستی چقدر است؟

در مورد هزینه های مربوط به درمان گشادی واژن بهتر است بدانید بسته به عوامل متعددی محاسبه می شوند.

نوع روشی انتخابی جراح برای انجام این عمل

نوع بیمارستان محل اقامت

انتخاب بهترین جراح زیبایی زنان که فردی متخصص، متبحر، محبوب

همینطور چنانچه قصد انجام عمل ترکیبی واژینوپلاستی با لابیاپلاستی را نیز داشته باشید ممکن است هزینه ها کمی بیشتر شود چرا که نیاز به دقت و زمان بیشتری است.

لازم به ذکر است همانطور که می دانید اندام تناسلی زنانه جزو حساس ترین مناطق بدن هر خانمی است پس نباید با تبلیغات عمل های ارزان قیمت فریب بخورید و این ناجیه حساس را در اختیار کسانی قرار بدهید که تخصص و تجربه کافی در این زمینه را ندارند و باید از افرادی که تجربه انجام این عمل را با بهترین جراح زیبایی زنان در شهر محل سکونت تان دارند مشورت کنید و هم چنین راهکار های دیگر نیز می توان به مطالعه منابع مختلف و جستجو در موتور های جستوجی هوشمند هم چون گوگل نیز اشاره کرد.

پس با انتخابی هوشمندانه ضامن زیبایی و سلامتی تان شوید. در غیر این صورت در معرض عوارض جانبی جبران ناپذیر به سلامتی و زیبایی قرار می گیرید.

نتیجه گیری

برای انجام این عمل جراحی به بهترین شکل ممکن باید از بهترین متخصص زنان در شهر محل سکونت خودتان کمک بگیرید. این نکته را هم نیز باید در نظر بگیرید برای انجام عمل های جراحی خود نیازی به مسافرت به ترهان و کرج نیست چرا که هم اکنون متخصصین متبحری نیز در شهرستان ها مشغول به فعالیت هستند. به عنوان مثال بهترین متخصص زنان و زایمان در اصفهان هم به صورت حضوری و هم غیر حضوری می تواند شما در انجام چنین کار های یاری کند.

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی، جراح و متخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی می باشند. دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری هستند. جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عشق به حیات ‌و تولد به عنوان زیباترین اتفاق در زندگی هر زوج جوان انگیزه من برای انتخاب این رشته جذاب و البته سخت و پر استرس از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف هستم. – رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی – دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *