دکتر بهاره اربابی » جراحی زیبایی زنان » پرینورافی؛ ترمیم و جوانسازی واژن
۷ دقیقه

پرینورافی؛ ترمیم و جوانسازی واژن

آنچه می خوانید...

پرینورافی یکی از انواع جراحی های زیبایی واژن است که با هدف کاهش حالت شل شدگی و گشادی دهانه واژن و نیز بهبود وضعیت ظاهری پرینه زنان انجام می شود.

در ادامه می خواهیم در بخش های مختلفی که تدارک دیده ایم شما را با بسیاری از جزئیات دقیق این جراحی آشنا سازیم و برخی از پرسش های متفاضیان این جراحی را پاسخگو باشیم.

جراحی پرینورافی چیست؟

به دلیل این که جراحی پرینورافی در بخش پرینه زنان انجام می شود و یکی از اهداف این جراحی ترمیم و بهبود بخش پرینه زنان است به این نام خوانده می شود. البته در روند این جراحی نیز عضلات دیواره و دهانه واژن به هم نزدیک می شوند و به تنگ شدن واژن کمک می کنند.

این جراحی برای تمامی زنانی که بعد از زایمان های متعدد دچار گشاد شدن و افزایش کشسانی دیواره واژن شده اند مناسب ترین گزینه برای بهبود رابطه جنسی شان است.

چرا پرینه پلاستی انجام می شود؟

این عمل به دلیل گشادی و افتادگی واژن که عوامل مختلفی در آن دخیل است انجام می شود تا حس دوباره جوانی را به خانم ها میانسال باز گرداند.

دلایل مختلفی برای انجام این عمل وجود دارد که عبارت اند از:

 • بالا رفتن سن خانم ها
 • عوامل ژنتیکی و وراثتی
 • سابقه بیماری خاص هم چون تومورهای لگنی
 • اضافه وزن بیش از حد
 • تجربه زایمان طبیعی؛ در بسیاری از خانم های بارداری خود را به روش طبیعی به اتمام رسانده اند این مشکل شایع است. به صورتی که بعد از زایمان بخیه های این نواحی ممکن است به شکل بدی جوش بخورند و بد شکلی و گشادی در ناحیه مدخل واژن ایجاد می کند که بهترین راه درمان آن انجام عمل جراحی پرینه پلاستی است که قسمت پرینه که همان بین واژن و مقعد را دچار آسیب و پارگی شده است را ترمیم می کند و هم چنین اسکار ناشی از زایمان را نیز برطرف می کند.
 • سرفه های شدید و مکرر

این عارضه شل شدگی واژن هم علائمی را به همراه دارد که شامل موارد زیر می شود:

 • احساس فشار در ناجیه لگن
 • احساس سنگینی در نواحی زیر شکمی
 • درد ناک بودن رابطه جنسی
 • تجربه ناخوشایند از مقاربت
 • بی اختیاری و تکرر ادرار
 • ابتلا به انواع عفونت های واژینال

تاثیر پرینه پلاستی بر میزان رضایت جنسی

همانطور که می دانید یکی از غرایز اصلی انسان ها میل به انجام عمل جنسی است که میزان رضایت از آن می تواند بر تمامی ابعاد زندگی شخصی و اجتماعی افراد تاثیر بگذارد. چرا که به نوعی پاسخ به نیاز های فیزیولوژیکی بدن محسوب می شود.

بدین ترتیب با تغییرات هورمونی ناشی از بارداری و زایمان های متعدد به روش های سزارین و طبیعی ممکن است مدخل واژن دچار گشادی و شل شدگی شود و همین امر موجب کاهش لذت جنسی در روابط زناشویی شود. پس با انجام این عمل زیبایی زنانه به افزایش بهره وری جنسی و لذات خود و شریک جنسی تان کمک کنید.

رضایت مندی جنسی در پرینورافی
تاثیر پرینورافی بر رضایت جنسی

پرینورافی چگونه انجام می شود؟

مرحله اول انجام این جراحی این است که محل جراحی را با انواع مواد بی حس کننده تحت بی حسی قرار می دهند.

سپس بخش های داخلی واژن و دیواره های بخش درونی مدخل واژن را به هم نزدیک می کنند. برای ثابت نگه داشتن این وضعیت از انواع نخ های بخیه جذبی استفاده می کنند. نخ های بخیه بیشترین سازگاری را با بدن زنان دارند و در کوتاه ترین زمان جذب بدن زنان می شوند و هیچ واکنشی در بدن ایجاد نمی شود.

سپس بعد از گذشت چند روز یا یک هفته نخ های بخیه به بدن جذب می شوند و نتایج پرینورافی به مرور خود را آشکار می سازد.

جراحی پرینورافی چقدر طول می کشد؟

این جراحی در نیم ساعت الی سه ربع قابل انجام است و تمامی اقدامات مورد نیاز برای بهبود وضعیت پرینه و تنگ کردن واژن انجام می شود.

در مواردی که زنان شرایط خاصی را تجربه کنند یا جراحی شان روند پیجیده و دشوار داشته باشد احتمال دارد این مدت زمان افزایش داشته باشد.

مزایای جراحی پرینورافی

مهم ترین نتایج مثبت و مزایایی که جراحی پرینورافی در پی دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود و ترمیم ظاهر پرینه زنان
 • کاهش حالت کشسانی دهانه واژن
 • افزایش لذت جنسی و افزایش احتمال تجربه ارگاسم در زنان
 • افزایش اعتماد به نغس زنان در روند رابطه جنسی
 • افزایش کیفیت رابطه جنسی زنان

اقدامات قبل از انجام جراحی پرینورافی

تمامی مواردی که باید جهت کسب آمادگی های لازم قبل از عمل ترمیم واژن رعایت کنید عبارت اند از:

 • انجام آزمایش های چکاپ و تست پاپ اسمیر
 • چنانچه به هر گونه عفونت واژینال قارچی، باکتریایی مبتلا بودید حتما قبل از انجام عمل درمان خود را کامل کنید و سپس اقدام به عمل کنید.
 • آن دسته از خانم های که به برخی از بیماری های خاص مثل لوپوس، نقص سیستم ایمنی بدن مبتلا باشند نمی توانند از مزایا این عمل جراحی بهره مند شوند.
 • اگر هر یک از سایر بیماری های خاصی درگیر بودید حتما قبل از آن با جراح زیبایی زنان مشورت کنید و هر گونه سوابق پزشکی و مدارک مرتبط با بیماری تان را در اختیار پزشک قرار دهید.
 • در صبح روز عمل ناشتا باشید تا آزمایش های روتین قبل از عمل را به درستی انجام دهید.
 • هم چنین از فردی به عنوان همراه در کنار خود داشته باشید تا پس از عمل حامی عاطفی و فیزیکی شما باشد.

مراقبت های بعد از عمل پرینه پلاستی

دقت داشته باشید که پس از اتمام عمل جراحی ترمیم واژن با بخیه بهتر است هیچ گونه فشاری به این ناحیه وارد نکنید تا بهبودی کامل و سریع اتفاق بیوفتد. هم چنین در صورت لزوم می توانید از انواع دارو های ملین جهت رفع یبوست احتمالی استفاده کنید.

جهت جلوگیری از بروز هر گونه عفونت یا قارچی واژینال و همینطور کاهش التهاب و درد در این قسمت می توانید قرص های آنتی بیوتیک مصرف کنید.

در نظر داشته باشید تا مدت 5-6 هفته از برقراری هر گونه رابطه جنسی واژینال خودداری کنید تا هیچ گونه فشاری بر روی اندام تناسلی و ناحیه مورد جراحی وارد نشود.

آیا بعد از جراحی پرینورافی برقراری رابطه جنسی ممنوع است؟

بلی مدت زمان کوتاهی بعد از جراحی پرینورافی انجام رابطه جنسی ممنوع است. تقریبا به مدت یک و نیم ماه الی دو ماه طول می کشد که روند ترمیم و بهبودی محل جراحی تکمیل شود. بنابراین برای جلوگیری از بروز خطر و نیز سرعت بخشی به روند بهبودی محل زخم ها بهتر است که در این مدت زمان از انجام رابطه جنسی پرهیز کنید.

عوارض جراحی پرینورافی

جراحی پرینورافی نظیر تمامی اقدامات زیبایی و جراحی های دیگر با عوارضی طبیعی و موقتی همراه است. در واقع جراحی های درمانی نیز با عارضه هایی همراه هستند که باید برای حصول نتیجه خوب و مثبت آن ها را نیز متحمل شد. مثل:

 • کبودی
 • تورم
 • خونریزی مختصر
 • درد خفیف

بعد از این که مدت زمان اثر داروهای بی حس کننده در ناحیه پرینه زنان به اتمام برسد دردی خفیف را تجربه خواهند کرد که با استفاده از انواع مسکن های مجاز و تجویز شده از سوی پزشک می توانند میزان آن را کاهش دهند.

خونریزی نیز بعد از بهبودی و ترمیم محل زخم قطع می شود.

هزینه عمل پرینورافی پرینورافی

هزینه ای که برای انجام جراحی پرینورافی دریافت می شود برای افراد مختلف متفاوت می باشد. زیرا که متخصصین مختلف میزان تخصص شان متفاوت است و نیز آنکه افراد مراجعه کننده درصد مشکلات شان با هم متفاوت است. از این رو در ابتدا باید پزشک جراح، نواحی واژینال را مورد بررسی قرار دهد سپس میزان هزینه های نهایی مربوط به انجام جراحی برآورد می شود.

خاتمه

در این مقاله تلاش کردیم که بسیاری از مهم ترین نکات و موضوعات را در زمنیه جراحی پرینورافی مورد بحث و بررسی قرار دهیم. در صورتی که پرسشی در این زمینه برای شما مطرح شده است پیشنهاد می کنیم در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخ آن را در اختیار شما قرار دهیم. هم چنین چنانچه از بهترین متخصص زنان و زایمان سوال داشتید می توانید به صورت حضوری و غیر حضوری به شکل مشاوره آنلاین ارتباط برقرار کنید.

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی، جراح و متخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی می باشند. دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری هستند. جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عشق به حیات ‌و تولد به عنوان زیباترین اتفاق در زندگی هر زوج جوان انگیزه من برای انتخاب این رشته جذاب و البته سخت و پر استرس از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف هستم. – رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی – دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *