دکتر بهاره اربابی » بارداری و زایمان » هر آنچه که در مورد بارداری خارج از رحمی نمی دانید…
۷ دقیقه
حاملگی خارج از رحمی

هر آنچه که در مورد بارداری خارج از رحمی نمی دانید…

آنچه می خوانید...

برای این که بارداری در هر خانمی به طور طبیعی اتفاق بیوفتد نیاز به گذراندن مراحل متعددی است که چنانچه هر کدام از آن ها را با موفقیت پشت سر بگذارد باردار می شود. در طی این فرآیند تخمدان باید تخمکی را در داخل محوطه لوله های فالوپ رحمی آزاد کند تا مدت زمانی حداکثر 24 ساعت در آن جا باقی بماند این گونه با ورود اسپرمی در این بازه زمانی ارتباط برقرار کرده و تخم های بارور شده چند روز قبل از ورود به رحم در آن جا می مانند و سپس به رحم می روند و تا زمانی که جنین کامل و نوزادی متولد شود در آن جا می مانند و در نهایت با انجام یکی از انواع زایمان ( زایمان طبیعی – زایمان سزارین – زایمان طبیعی در آب) توسط بهترین متخصص زنان و زایمان در شهر محل سکونت خود به بارداری تان خاتمه می دهید.

حال اگر تمامی این مراحل به درستی طی نشود و تخمک بارور شده در جایی غیر از آن بماند و شروع به رشد کند می توان گفت مادر دچار بارداری خارج از رحمی شده است و با توجه به علائم و مشخصات آن در اسرع وقت اقدام به تشخیص و درمان آن کند تا اثرات جانبی شدیدی برای آن ها بر جای نگذارد.

هم اکنون نیز قصد داریم در این بخش از وب سایت در مورد این موضوع مهم بحث کنیم و اطلاعاتی در خور در اختیارتان قرار دهیم.

بارداری خارج رحمی چیست؟

در یک بارداری طبیعی، تخمک بارور شده از طریق لوله رحمی به رحم می رود. تخمک در رحم متصل شده و شروع به رشد می کند. اما در حاملگی خارج رحمی، تخمک بارور شده در مکانی غیر از رحم، اغلب در لوله رحمی کاشته می شود. (به همین دلیل است که گاهی اوقات را بارداری لوله ای نیز می نامند.) در موارد نادر، تخمک در تخمدان، دهانه رحم یا شکم کاشته می شود.

بهتر است بدانید راهی برای نجات بارداری خارج رحمی وجود ندارد. این نمی تواند به یک بارداری طبیعی تبدیل شود. اگر تخمک مدام در لوله رحمی رشد کند، می تواند به لوله آسیب برساند تا حدی که موجب ترکیدگی و خونریزی شدید شود که اتفاقا بسیار خطرناکی است که تا حدی احتمال مرگ مادر وجود دارد. اگر به بارداری خارج رحمی دچار شده اید، قبل از ایجاد مشکلات بیشتر، برای پایان دادن به آن اقدام کنید و یک مرحله درمان سریع را طی کنید، این گونه می توانید از سلامتی خود محافظت کنید.

علائم بارداری خارج از رحم کدام اند؟

در چند هفته اول، حاملگی خارج رحمی معمولاً علائمی مانند: حاملگی طبیعی مانند از دست رفتن قاعدگی، خستگی، حالت تهوع و سوزش پستان ایجاد می کند.

علائم اصلی بارداری خارج رحمی عبارت اند از:

  • احساس درد لگن یا شکم ممکن است ابتدا از یک طرف به شکل تیز باشد و سپس از طریق شکم پخش شود. هنگام حرکت یا فشار ممکن است بدتر باشد.
  • راست روده شدن
  • خونریزی واژینال
  • ضعف و سرگیجه

اگر فکر می کنید باردار هستید و این علائم را دارید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید

چه عواملی باعث بارداری خارج رحمی می شود؟

حاملگی خارج رحمی غالباً در اثر آسیب به لوله های رحمی ایجاد می شود. تخمک بارور شده ممکن است در عبور از لوله آسیب دیده مشکل داشته باشد و باعث کاشت و رشد تخمک در لوله شود.

مواردی که احتمال آسیب لوله فالوپ و بارداری خارج رحمی را در شما ایجاد می کند عبارت اند از:

  • استعمال دخانیات هرچه بیشتر سیگار بکشید، خطر بارداری خارج رحمی بیشتر می شود.
  • بیماری التهابی لگن این اغلب نتیجه عفونت مانند: کلامیدیا یا سوزاک است.
  • آندومتریوز، که می تواند باعث ایجاد بافت اسکار در لوله های رحمی یا اطراف آن شود.
  • بیماری های مادرزادی
  • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و اشعه های مضر
  • برخی از درمان های پزشکی می توانند خطر بارداری خارج رحمی را افزایش دهند. این شامل: جراحی در لوله های رحمی یا در ناحیه لگن، درمان های ناباروری مانند: لقاح آزمایشگاهی است.
بارداری خارج از رحمی
دلایل بروز حاملگی خارج از رحمی

بارداری خارج رحمی چگونه تشخیص داده می شود؟

در صورتی که هر کدام از علائم مذکور را چه به صورت خفیف و چه به صورت شدید تجربه کردید، در اسرع وقت به متخصص زنان در محل اقامت تان مراحعه کنید تا با انجام معاینات فیزیکی و بالینی به چنین عارضه ای خطرناکی پی ببرند.

معاینات بالینی موارد زیر را شامل می شود:

آزمایش ادرار می تواند بارداری را نشان دهد. برای فهمیدن این که آیا بارداری خارج رحمی دارید یا خیر، پزشک احتمالاً انجام می دهد:

معاینه لگن برای بررسی اندازه رحم و احساس رشد یا حساسیت در شکم.

آزمایش خون که سطح هورمون بارداری را بررسی می کند. این آزمایش 2 روز بعد تکرار می شود. در اوایل بارداری، سطح این هورمون هر 2 روز دو برابر می شود. سطح پایین مشکلی مانند بارداری خارج رحمی را نشان می دهد.

سونوگرافی، این آزمایش می تواند تصاویری از آنچه در داخل شکم شما است را نشان دهد. با کمک سونوگرافی، پزشک معمولاً می تواند بارداری را در رحم 6 هفته پس از آخرین قاعدگی مشاهده کند.

بارداری خارج از رحم چگونه درمان می شود؟

متاسفانه، همانطور که پیش تر نیز بدان اشاره شد جنین (جنین در حال رشد) در حاملگی خارج رحمی قابل نجات نیست. درمان معمولاً برای برداشتن جنین قبل از بزرگ شدن بیش از حد لازم است.

متداول ترین درمان ها دارویی و جراحی است. پزشک برای جلوگیری از آسیب رساندن به مادر، فوراً بارداری خارج رحمی را درمان می کند.

گزینه های اصلی درمان عبارتند از:

در ابتدا وضعیت شما با دقت کنترل می شود تا ببینید آیا درمان ضروری است.

دارو درمانی، دارویی به نام متوترکسات برای جلوگیری از رشد بارداری استفاده می شود.

جراحی، جراحی برای برداشتن بارداری، معمولاً همراه با لوله رحمی آسیب دیده استفاده می شود.

این گزینه ها هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند که پزشک در مورد آن ها بحث خواهد کرد.

آن ها بسته به عواملی مانند: علائم، اندازه جنین و میزان هورمون بارداری (گنادوتروپین جفتی انسان) در خون، بهترین گزینه را برای شما توصیه می کنند.

برای بارداری که فراتر از چند هفته اول باشد، عمل جراحی ایمن تر است و بیشتر از دارو موثر است. در صورت امکان، جراحی با لاپاراسکوپی انجام می شود این نوع جراحی از طریق یک یا چند برش کوچک (شکاف) در شکم شما انجام می شود. اگر به عمل جراحی اضطراری نیاز دارید، ممکن است برش بزرگتری داشته باشید.

در طی لاپاراسکوپی

به شما بیهوشی عمومی داده می شود، بنابراین در حین انجام آن در خواب هستید، برش های کوچک (شکاف) در شکم شما ایجاد می شود. یک لوله مشاهده نازک (لاپاراسکوپ) و ابزار کوچک جراحی از طریق برش ها وارد می شود.

اگر لوله رحمی دیگر سالم به نظر برسد، کل لوله رحمی برداشته می شود در غیر این صورت ممکن است برداشتن بارداری بدون برداشتن لوله کامل انجام شود، برداشتن لوله رحمی آسیب دیده موثرترین روش درمانی است و تصور نمی شود که احتمال بارداری مجدد شما را کاهش دهد. پزشک شما قبلاً این مورد را با شما در میان خواهد گذاشت و از شما سوال می شود که آیا شما موافق برداشتن لوله هستید. بیشتر خانم ها می توانند چند روز پس از جراحی بیمارستان را ترک کنند، اگرچه بهبودی آن 4 تا 6 هفته طول می کشد.

خلاصه مطلب

از دست دادن جنین و اتمام بارداری همیشه سخت است، مهم نیست که چقدر زود اتفاق افتاده باشد. برای ناراحتی از دست دادن خود وقت بگذارید و از این طریق حمایت لازم را برای جبران آن دریافت کنید.

شما ممکن است پس از حاملگی خارج رحمی در معرض خطر افسردگی باشید. اگر علائم افسردگی دارید که بیش از دو هفته طول می کشد، حتماً به پزشک خود بگویید تا بتوانید کمک لازم را دریافت کنید.

نگرانی در مورد باروری بعد از بارداری خارج رحمی معمول است. حاملگی خارج رحمی به معنای این نیست که در آینده نمی توانید بارداری طبیعی داشته باشید. اما این بدان معنی است که:

ممکن است در بارداری مشکل داشته باشید.

به احتمال زیاد بارداری خارج رحمی دیگری دارید.

اگر دوباره باردار شدید، مطمئن باشید که پزشک می داند شما قبلاً بارداری خارج رحمی داشته اید. آزمایش منظم در هفته های اول بارداری می تواند به موقع مشکلی را پیدا کند یا به شما اطلاع دهد که بارداری طبیعی است.

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی، جراح و متخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی می باشند. دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری هستند. جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عشق به حیات ‌و تولد به عنوان زیباترین اتفاق در زندگی هر زوج جوان انگیزه من برای انتخاب این رشته جذاب و البته سخت و پر استرس از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف هستم. – رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی – دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *