دکتر بهاره اربابی » بارداری و زایمان » حاملگی خارج از رحم و همه چیز درباره آن
۶ دقیقه
حاملگی خارج از رحمی

حاملگی خارج از رحم و همه چیز درباره آن

آنچه می خوانید...

حاملگی خارج از رحم در صورتی اتفاق خواهد افتاد که تخمک درجایی به غیر از رحم رشد کند، و با توجه به علائم و مشخصات آن در اسرع وقت اقدام به تشخیص و درمان آن کند تا سلامتی او به خطر نیافتد، در ادامه درباره بارداری خارج از رحم و علائم و روش های تشخیص آن بیشتر برایتان توضیح خواهیم داد؛ در ادامه با ما همراه باشید.

حاملگی خارج از رحم

بارداری خارج رحم چیست؟

در یک بارداری طبیعی، تخمک بارور شده از طریق لوله رحمی به رحم می رود. تخمک در رحم متصل شده و شروع به رشد می کند. اما در حاملگی خارج رحمی، تخمک بارور شده در مکانی غیر از رحم، اغلب در لوله رحمی کاشته می شود، در موارد نادر تخمک در تخمدان، دهانه رحم یا شکم کاشته می شود و رشد می کند و لازم به ذکر است این بارداری به هیچ وجه ماندگار نیست و مجبور به سقط خواهید شد، اگر این بارداری برای دفعات متعدد اتفاق افتد می تواند به سلامت مادر آسیب وارد کند از این رو بهتر است هرچه زودتر به دکتر متخصص برای برطرف کردن این مشکل مراجعه کنید.

مطالب پزشکی: عمل کیست تخمدان

حاملگی خارج از رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

در چند هفته اول، بارداری خارج از رحم معمولاً علائمی درست مانند بارداری طبیعی مانند: از دست رفتن قاعدگی، خستگی، حالت تهوع و سوزش پستان ایجاد می کند، اما بعد از آن علائم اصلی این مشکل خود را نشان می دهند که در ادامه آنها را برای شما نام خواهیم برد.

علائم اصلی بارداری خارج رحمی عبارت اند از:

 • احساس درد لگن یا شکم ممکن است ابتدا از یک طرف به شکل تیز باشد و سپس از طریق شکم پخش شود. هنگام حرکت یا فشار ممکن است بدتر باشد.
 • راست روده شدن
 • خونریزی واژینال
 • ضعف و سرگیجه

معاینات لازم برای تشخیص حاملگی خارج از رحم

برای اینکه پزشک بعد از بررسی علائم احتمال حاملگی خارج از رحم را داد، از آوجود این مشکل اطمینان پیدا کند آزمایشات زیر را انجام میده:

 1. معاینه لگن برای بررسی اندازه رحم و احساس رشد یا حساسیت در شکم.

2. آزمایش خون که سطح هورمون بارداری را بررسی می کند. این آزمایش 2 روز بعد تکرار می شود. در اوایل بارداری، سطح این هورمون هر 2 روز دو برابر می شود. سطح پایین مشکلی مانند بارداری خارج رحمی را نشان می دهد.

3. انجام سونوگرافی، این آزمایش می تواند تصاویری از آنچه در داخل شکم شما است را نشان دهد. با کمک سونوگرافی، پزشک معمولاً می تواند بارداری را در رحم 6 هفته پس از آخرین قاعدگی مشاهده کند.

چه عواملی باعث بارداری خارج رحمی می شود؟

حاملگی خارج رحمی غالباً در اثر آسیب به لوله های رحمی ایجاد می شود، تخمک بارور شده ممکن است در عبور از لوله آسیب دیده مشکل داشته باشد و باعث کاشت و رشد تخمک در لوله شود، در ادامه عوامل اصلی مشکل و آسیب در لوله رحمی را برای شما بیان خواهیم کرد:

 • استعمال دخانیات هرچه بیشتر سیگار بکشید، خطر بارداری خارج رحمی بیشتر می شود.
 • بیماری التهابی لگن این اغلب نتیجه عفونت مانند: کلامیدیا یا سوزاک است.
 • آندومتریوز، که می تواند باعث ایجاد بافت اسکار در لوله های رحمی یا اطراف آن شود.
 • بیماری های مادرزادی
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و اشعه های مضر
 • برخی از درمان های پزشکی مانند: جراحی در لوله های رحمی یا در ناحیه لگن، درمان های ناباروری مانند: لقاح آزمایشگاهی می تواند باعث بروز این مشکل شوند.
بارداری خارج از رحمی
دلایل بروز حاملگی خارج از رحمی

درمان بارداری خارج از رحم چگونه امکان پذیر است؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم نجات جنین در حاملگی خارج از رحم امکان پذیر نیست و تا قبل از بزرگ شدن آن باید اقدام به برداشتن و خارج کردن آن کرد؛ متداول ترین راه برای خارج کردن جنین در حاملگی خارج از رحم در ابتدا دارو درمانی و بعد از آن جراحی است، این جراحی به صورت زیر اتفاق خواهد افتاد:

در ابتدای دارو درمانی، دارویی به نام متوترکسات برای جلوگیری از رشد بارداری استفاده می شود و در صورتی که جوابی از این روش دریافت نکردند، جراحی صورت خواهد گرفت، و در این جراحی علاوه بر جنین لوله رحمی آسیب دیده نیز خارج خواهد شد؛ پزشک ها بسته به عواملی مانند: علائم، اندازه جنین و میزان هورمون بارداری (گنادوتروپین جفتی انسان) در خون، بهترین گزینه را از بین دارو درمانی و یا انجام جراحی برای شما توصیه می كنند.

معمولا برای بارداری که فراتر از چند هفته اول باشد، عمل جراحی ایمن تر است و بیشتر از دارو موثر است. در صورت امکان، جراحی لاپاراسکوپی انجام می شود این نوع جراحی از طریق یک یا چند برش کوچک (شکاف) در شکم شما انجام می شود. اگر به عمل جراحی اضطراری نیاز دارید، ممکن است برش بزرگتری داشته باشید.

در طی لاپاراسکوپی به شما بیهوشی عمومی داده می شود، و برش های کوچک در شکم شما ایجاد می شود و سپس یک لوله مشاهده نازک و ابزار کوچک جراحی از طریق برش ها وارد می شود.

درمان حاملگی خارج از رحم

اگر لوله رحمی دیگر سالم به نظر برسد، کل لوله رحمی برداشته می شود در غیر این صورت ممکن است این عمل بدون برداشتن لوله کامل انجام شود، برداشتن لوله رحمی آسیب دیده موثرترین روش درمانی است و تصور نمی شود که احتمال بارداری مجدد شما را کاهش دهد. پزشک شما قبلاً این مورد را با شما در میان خواهد گذاشت و از شما سوال می شود که آیا شما موافق برداشتن لوله هستید. بیشتر خانم ها می توانند چند روز پس از جراحی بیمارستان را ترک کنند، اگرچه بهبودی آن 4 تا 6 هفته طول می کشد.

خلاصه مطلب

از دست دادن جنین و اتمام بارداری همیشه سخت است، مهم نیست که چقدر زود اتفاق افتاده باشد، اما اگر حاملگی خارج از رحم ادامه دار باشد می تواند به مادر و جنین آسیب جدی مانند مرگ وارد کند، پس بهتر است قبل از دیر شدن حتما به پزشک زنان مراجعه کرده و اقدام به سقط و بیرون آوردن جنین کنیدف بهترین دکتر در اصفهان برای دریافت مشاوره و انجام عمل های زایمانف دکتر بهاره اربابی است که از طریق شبکه های اجتماعی می توانید با ایشان ارتباط برقرار کنید.

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی، جراح و متخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی می باشند. دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری هستند. جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عشق به حیات ‌و تولد به عنوان زیباترین اتفاق در زندگی هر زوج جوان انگیزه من برای انتخاب این رشته جذاب و البته سخت و پر استرس از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف هستم. – رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی – دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *