دکتر بهاره اربابی » بیماری های زنان » خشکی واژن در دوران یائسگی
۷ دقیقه
خشکی واژن در دوران یائسگی

خشکی واژن در دوران یائسگی

آنچه می خوانید...

خشکی واژن می تواند برای بسیاری از زنان یائسه مشکل ساز باشد. حدود یک سوم از زنان خشکی واژن را در شروع یائسگی تجربه می کنند و این تعداد تنها با افزایش سن زنان افزایش می یابد. خشکی واژن نشانه مشخصی از سندرم تناسلی ادراری یائسگی است که به عنوان واژینیت آتروفیک یا آتروفی واژن نیز شناخته می شود. با این وضعیت، بافت‌های واژن نازک‌تر می‌شوند و به راحتی تحریک می‌شوند – که ناشی از کاهش طبیعی سطح استروژن بدن شما در طول یائسگی است. خشکی واژن ممکن است بر فعالیت های روزانه شما تأثیری نداشته باشد، اما می تواند منجر به خارش یا سوزش شود. بسیاری از زنان همچنین گزارش می دهند که این امر بر زندگی جنسی آنها تأثیر منفی گذاشته و منجر به کاهش فعالیت جنسی شده و باعث ناامیدی برای هر دو طرف می شود.

دلایل خشکی واژن

در طول سال‌های باروری یک زن، هورمون استروژن در روان‌کردن دیواره‌های واژن نقش دارد. استروژن همچنین به حفظ سلامت و انعطاف پذیری دیواره های واژن کمک می کند. با این حال، زنانی که در دوران یائسگی قرار می‌گیرند، تولید استروژن را کاهش می‌دهند که منجر به تولید رطوبت کمتر و نازک‌تر شدن دیواره‌های واژن می‌شود. پزشکان از این وضعیت به عنوان واژینیت آتروفیک یاد می کنند. بدتر شدن سلامت واژن می تواند منجر به درد در حین مقاربت و مشکلات مثانه مانند عفونت های مجاری ادراری، تکرر ادرار و بی اختیاری استرسی ادرار شود.

کاهش فعالیت غدد و نقش آنها در خشکی واژن در یائسگی

روانکاری طبیعی که توسط غدد دهانه رحم تولید می شود، واژن را انعطاف پذیر و مرطوب نگه می دارد. رطوبت به آرامی از طریق واژن به سمت پایین حرکت می کند و آن را تمیز نگه می دارد و سلول های مرده را از بین می برد. رطوبت واژن کمی اسیدی است و این به حفظ سلامت ناحیه کمک می کند و از عفونت هایی مانند برفک دهان جلوگیری می کند. این کاملا طبیعی است که اکثر خانم ها متوجه ترشحات سفید رنگ واژینال شوند. در طول هیجان جنسی، غدد بارتولین (دو غده در ورودی واژن) رطوبت اضافی برای کمک به رابطه جنسی تولید می کنند. با این حال، یک چهارم زنان 50 تا 59 ساله مشکلات خشکی واژن را در حین رابطه جنسی تجربه می کنند و 16 درصد رابطه جنسی دردناک را تجربه می کنند.

تاثیر خشکی واژن در رابطه جنسی

همچنین مقاربت دردناک می‌تواند تأثیری منفی بسیاری داشته باشد و به از دست دادن میل جنسی کمک کند و باعث مشکلات جنسی شود. تسکین علائم اغلب منجر به افزایش میل و برانگیختگی جنسی و سلامت جنسی بهتر می شود. در بسیاری از موارد خشکی واژن نه تنها باعث درد در حین رابطه جنسی می شود، بلکه می تواند نشستن، ایستادن، ورزش، ادرار کردن یا حتی کار کردن را ناراحت کند. خشکی واژن می تواند بر زندگی روزمره تأثیر بگذارد، چه زنان از نظر جنسی فعال باشند یا نه. این می تواند تأثیر مخربی بر کیفیت زندگی داشته باشد. برخی از درمان های کم تهاجمی موثر برای خشکی واژن وجود دارد که می تواند به کاهش علائم و بازگرداندن سلامت واژن کمک کند.

راه های درمان خشکی واژن در دوران یائسگی

برای درمان خشکی واژن و مقاربت دردناک (دیسپارونی) مرتبط با سندرم تناسلی ادراری یائسگی، پزشک زنان ممکن است توصیه کند:

  • مرطوب کننده های واژن (K-Y Liquibeads، Replens، و غیره) هر چند روز یک بار برای مرطوب کردن و حفظ سلامت بافت های واژن استفاده می شود.
  • روان کننده های واژن (آستروگلاید، ژله K-Y، اسلیکوید، و غیره) که در زمان فعالیت جنسی برای کاهش درد در حین مقاربت استفاده می شود.
  • یک کرم، قرص یا حلقه استروژن واژینال با دوز پایین برای تقویت مجدد بافت های واژن. حتی اگر از قرص ها یا چسب های هورمون درمانی سیستمیک استفاده می کنید، در صورت تداوم خشکی واژن و علائم مرتبط، پزشک ممکن است درمان استروژن واژینال با دوز پایین را توصیه کند. اگر سرطان سینه داشته اید، با پزشک خود در مورد خطرات استروژن درمانی واژینال صحبت کنید.
  • فعالیت جنسی منظم یا تحریک واژن همچنین به حفظ بافت سالم واژن در زنان یائسه کمک می کند.
  • برای سال‌ها ساده‌ترین راه برای درمان خشکی واژن، جایگزینی استروژن از دست رفته در دوران یائسگی با درمان‌های موضعی استروژن است. هنگامی که به طور مستقیم در ناحیه آسیب دیده اعمال می شود، هورمون درمانی استروژن می تواند به روانکاری بدون وارد کردن مقدار زیادی از هورمون در جریان خون شما به اندازه درمان جایگزین هورمونی معمولی کمک کند.
  • زنانی که نیاز به تسکین سایر علائم مهم یائسگی، مانند گرگرفتگی و تعریق شبانه دارند، ممکن است بخواهند هورمون درمانی با دوز بالاتری را در نظر بگیرند که سطح استروژن را در سراسر بدن افزایش می دهد. با این حال، برای زنانی که سایر علائم یائسگی را ندارند، باید از استروژن واژینال استفاده شود زیرا در جایی که لازم است متمرکز شده و سطوح خونی و عوارض جانبی احتمالی استروژن را در بقیه بدن به حداقل می رساند.
  • علاوه بر این، آتروفی شدید واژن ممکن است به درمان با استروژن واژینال سریع‌تر از قرص‌ها یا چسب‌های هورمونی که استروژن را در سراسر بدن می‌رسانند، پاسخ دهد.

انواع استروژن موضعی برای درمان خشکی واژن در دوران یائسگی

کرم های استروژن واژینال

اینها کرم هایی هستند که با اپلیکاتور وارد واژن می شوند یا به صورت خارجی در ناحیه تناسلی استفاده می شوند. کرم های رایج استروژن شامل Premarin و Estrace هستند.

قرص استروژن واژینال

قرص‌های واژینال مانند کرم‌ها را می‌توان با استفاده از اپلیکاتور وارد واژن کرد. Vagifem یک نمونه رایج است.

حلقه واژن

این حلقه‌های کوچک و الاستیک هستند که می‌توانند به واژن وارد شوند، جایی که به آرامی استرادیول را در بافت‌های اطراف آزاد می‌کند. حلقه را نمی توان با گذاشتن آن حس کرد و می توان آن را به مدت 3 ماه در جای خود قرار داد تا زمانی که نیاز به تعویض داشته باشد.. استرینگ یکی از حلقه های واژینال است که معمولا توسط متخصص زنان تجویز می شود.

معایب درمان های مبتنی بر استروژن چیست؟

درمان های موضعی استروژن برخی از اثرات یائسگی را با جبران تولید استروژن از دست رفته در ناحیه تناسلی معکوس می کند. بر خلاف روان کننده های بدون نسخه، که ناحیه را با روانکاری مصنوعی مرطوب می کنند، درمان های موضعی استروژن به واژن کمک می کند تا روان کننده های طبیعی خود را تولید کند.

با این حال، استروژن موضعی ممکن است برای همه مناسب نباشد. علاوه بر این، زنانی که سرطان سینه دارند یا سابقه سرطان آندومتر دارند ممکن است بخواهند از استروژن درمانی اجتناب کنند.

یک گزینه درمانی جدید که اکنون در میان بیماران محبوبیت بسیاری پیدا کرده است، “مونالیزا تاچ” نام دارد. این روش تقریباً 100٪ مؤثر است و به هیچ دارویی نیاز ندارد.

دستگاه مونالیزا تاچ یک لیزر درمانی سریع و بدون درد است که انرژی کنترل شده ای را به بافت واژن می رساند. تولید کلاژن را تحریک می کند و برای کسانی که قادر به استفاده از هورمون نیستند بی خطر است. درمان کامل به 3 جلسه مراجعه به فاصله 6 هفته نیاز دارد و در هر مراجعه کمتر از 5 دقیقه طول می کشد. هیچ داروی بیهوشی یا مسکنی لازم نیست.

آیا گزینه های غیر پزشکی برای درمان خشکی واژن وجود دارد؟

اگر استروژن درمانی برای شما مناسب نیست و قادر به پرداخت هزینه های درمان جایگزین نیستید، روان کننده های بدون نسخه مانند Astroglide می توانند بدون عوارض جانبی مفید باشند. این روان کننده های مبتنی بر آب ارزان هستند، برای استفاده با کاندوم بی خطر هستند و به طور گسترده در داروخانه ها در دسترس هستند.

متخصصان زنان دوش واژینال را به عنوان درمانی برای خشکی واژن توصیه نمی کنند. از استفاده از دوش واژینال، صابون های معطر و لوسیون ها در اطراف ناحیه حساس واژن خودداری کنید. این محصولات می توانند خشکی را بدتر کنند. زیرا این موارد می تواند دیواره های واژن شما را کم آب کرده و سلامت واژن را به خطر بیندازند.

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی، جراح و متخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی می باشند. دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری هستند. جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عشق به حیات ‌و تولد به عنوان زیباترین اتفاق در زندگی هر زوج جوان انگیزه من برای انتخاب این رشته جذاب و البته سخت و پر استرس از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف هستم. – رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی – دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *