دکتر بهاره اربابی » بارداری و زایمان » درد زایمان طبیعی چگونه است و چطور کنترل می شود؟
۵ دقیقه
کنترل درد زایمان طبیعی

درد زایمان طبیعی چگونه است و چطور کنترل می شود؟

آنچه می خوانید...

با نزدیک شدن به موعد زایمان، طبیعی است که مادران آینده نگران احساس درد در هنگام زایمان باشند. کلاس های آمادگی قبل زایمان می تواند به زنان باردار کمک کند تا برای زایمان طبیعی آماده شوند و گزینه های پزشکی زیادی برای کمک به مدیریت درد در صورت نیاز وجود دارد. متخصصان بیهوشی از هر گزینه ایمن برای مدیریت درد استفاده می کنند و در کمک به زنان در زایمان طبیعی بسیار پیچیده مهارت دارند. اگر قصد زایمان واژینال را دارید، مهم است که بدانید کدام روش های مدیریت درد برای شما در دسترس است. هر بیمار حق انتخاب دارد.

داروی های ضد درد چگونه درد در هنگام زایمان طبیعی را مدیریت می کند؟

در اینجا چند گزینه وجود دارد که مادران می توانند یکی از آنها را بسته به شرایطشان انتخاب کنند.

بی حسی اپیدورال

بسیاری از زنانی که از طریق واژینال زایمان می کنند، اپیدورال انجام می شود. در این روش، متخصص بیهوشی یک سوزن را به قسمت پایین کمر مادر باردار وارد می کند و نوک آن را در فضای اپیدورال که در بیرونی ترین قسمت کانال نخاعی قرار دارد، قرار می دهد. سپس یک کاتتر از طریق سوزن به داخل فضا کشیده می شود، سوزن برداشته می شود و کاتتر در جای خود چسبانده می شود. پزشک داروهای ضد درد را که معمولاً ترکیبی از مواد افیونی و بی‌حس کننده موضعی است، از طریق کاتتر تا زمانی که لازم است، تجویز می‌کند، حتی اگر زایمان طبیعی برای ساعت‌ها طول بکشد. این دارو به آرامی در فضای ستون فقرات منتشر می شود تا به گیرنده های عصبی مربوطه برسد. هدف اپیدورال از بین بردن درد بیمار است، اما نه توانایی حرکت او.

اپیدورال از نظر کیفیت بهترین روش تسکین درد است، اما همه بیماران به آن سطح از تسکین درد نیاز ندارند. او خاطرنشان می کند که زنانی که مشکلات پزشکی خاصی مانند ناهنجاری های لخته شدن خون دارند، نمی توانند از روش اپیدورال استفاده کنند.

بی حسی ستون فقرات (ساب آراکنوئید)

ستون فقرات حتی سریع تر درد را تسکین می دهد زیرا داروهای ضد درد مستقیماً به فضای ستون فقرات تزریق می شود. اما در عرض دو ساعت از بین می رود. در طول این روش، متخصص بیهوشی یک سوزن را از قسمت پایین کمر بیمار وارد می‌کند تا ترکیبی از مواد افیونی و بی‌حس کننده موضعی را به مایع نخاعی که طناب نخاعی می رساند. در موارد نادر، کاتتر در فضای ستون فقرات قرار می گیرد.

داروی مسکن به سرعت به گیرنده های عصبی می رسد و سیگنال های درد را منتقل می کند و تسکین می دهد. پس از بین رفتن ستون فقرات، تزریق دیگری برای تسکین درد اضافی لازم است.

بیحسی اسپاینال و اپیدورال

ترکیبی از روش های تسکین درد فوق، متخصص بیهوشی سوزن اپیدورال را به پشت بیمار وارد می کند. سپس یک سوزن نخاعی را از طریق آن پیش می‌برند تا دوز کمی از دارو را به مایع نخاعی تحویل دهند، که باعث تسکین فوری درد می‌شود. سپس، پزشک یک کاتتر را از طریق سوزن اپیدورال پیش می برد، سوزن را خارج می کند و تزریق مداوم داروی ضد درد را به فضای اپیدورال می دهد.

اکسید نیتروژن

همچنین به عنوان گاز خنده شناخته می شود، مسکنی که معمولاً برای روش های دندانپزشکی ارائه می شود، اکسید نیتروژن باعث می شود بیماران احساس سرخوشی و راحتی فیزیکی بیشتری داشته باشند. این پلی است برای بسیاری از بیماران در اوایل زایمان که هنوز تصمیم نگرفته‌اند که آیا اپیدورال می‌خواهند یا خیر. متخصصان زنان و زایمان، اکسید نیتروژن از طریق ماسک تجویز می شود.

داروهای تزریقی یا داخل وریدی

متخصص زنان و زایمان می‌توانند از طریق تزریق عضلانی یا داخل وریدی، داروی ضد درد، معمولاً یک ماده افیونی، تجویز کنند. این روش برای زنانی که نمی‌توانند یا نمی‌خواهند اسپاینال یا اپیدورال انجام دهند، اما به نوعی تسکین درد می‌خواهند، بهترین روش است.

پس اپیدورال یا نخاع چه انتظاری می توان داشت؟

از بیمار اپیدورال یا ستون فقرات خواسته می شود که به صورت سی شکل بنشیند، که کار متخصص بیهوشی را سرعت می بخشد. (بعضی از بیماران ممکن است به جای آن به پهلو بخوابند.) پزشک ممکن است بی حس کننده موضعی را در پوست تزریق کند و سپس سوزن بزرگتر را وارد کند. فشار ناراحت‌کننده‌ای وجود دارد، اما کاملاً دردناک نیست. یک مادر در حال زایمان معمولاً آنقدر روی انقباضات خود متمرکز است که ناراحتی زیادی حس نمی کند. مهم است که بیمار در حین انجام اپیدورال یا نخاع ثابت بماند تا از ایجاد جراحت جلوگیری شود.

اپیدورال از زمانی که محلول آماده سازی تزریق می شود تا زمانی که بیمار قادر به دراز کشیدن است، حدود 10 تا 15 دقیقه طول می کشد.

مادر باردار پس از تزریق اپیدورال یا اسپاینال چه احساسی خواهد داشت؟

با اپیدورال، متخصص بیهوشی دوز آزمایشی را برای اطمینان از قرار گرفتن کاتتر در محل مناسب تجویز می کند. مادر ممکن است کمی در پای خود احساس سوزن سوزن شدن کند.

هنگامی که این حالت از بین می‌رود و دوز داروی مناسب تعیین می‌شود. آنها در شکم خود فشار را احساس خواهند کرد، آنها متوجه خواهند شد که چه زمانی انقباض دارند، اما این دردناک نخواهد بود.

خطرات مدیریت درد برای زایمان طبیعی چیست؟

هنگامی که یک زن در حال زایمان با اپیدورال یا ستون فقرات، بی حس می شود، فشار خون او ممکن است کمی کاهش یابد. متخصص بیهوشی فشار خون مادر را به همراه درد با ترکیبی از مایعات داخل وریدی و داروها مدیریت می کند.

یکی دیگر از عوارض جانبی رایج اپیدورال یا نخاع، سردرد مربوط به نشت مایع نخاعی به فضای اپیدورال ستون فقرات است. اگرچه سردرد جدی نیست، اما ممکن است آزاردهنده باشد. این سردرد می تواند تا 10 روز پس از زایمان ادامه داشته باشد، اما قابل کنترل است.

بسیاری از مادران پس از زایمان کمردرد را گزارش می کنند، اگرچه این اتفاق برای زنانی که اپیدورال یا ستون فقرات دریافت نمی کنند نیز رخ می دهد. و برخی از زنان ممکن است در جایی که سوزن وارد شده حساسیت داشته باشند.

منبع:

https://www.yalemedicine.org/conditions/pain-management-for-vaginal-childbirth

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی، جراح و متخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی می باشند. دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری هستند. جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عشق به حیات ‌و تولد به عنوان زیباترین اتفاق در زندگی هر زوج جوان انگیزه من برای انتخاب این رشته جذاب و البته سخت و پر استرس از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف هستم. – رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی – دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *