دکتر بهاره اربابی » جراحی زیبایی زنان » آیا مشکل خشکی واژن با لیزر قابل درمان است؟
۱۰ دقیقه
درمان خشکی واژن

آیا مشکل خشکی واژن با لیزر قابل درمان است؟

آنچه می خوانید...

یکی از مناسب ترین روش ها برای از بین بردن و درمان عوارض یائسگی مانند خشکی واژن و احساس درد حین برقراری رابطه ی جنسی لیزر واژینال می باشد. در بین روش های هورمون درمانی و جراحی در درمان آتروفی واژن، این روش جزو بهترین ها است. استفاده از لیزر موجب کلاژن سازی واژن و جوان سازی واژن می شود. این روش بدون درد و به صورت ایمن انجام می شود. در این روش غشای مخاطی واژن بازسازی می شود.

آتروفی واژن چیست؟

اتروفی واژن تمامی شرایطی است که بخاطر مواردی که در ادامه به آن می پردازیم شناخته شده است. با گذشت زمان و بالا رفتن سن، خانم ها دچار عارضه ی یائسگی می شوند، که این عارضه عوارض های مختلفی دارد که یکی از مهم ترین آن ها خشکی واژن می باشد. از عوارض های ریگر این عارضه می توان به خارش، احساس درد حین برقراری رابطه ی جنسی، لوبریکانت ضعیف، کاهش میل جنسی احساس ضعف در الاستیسیته ی ماهیچه های بافت واژن اشاره کرد.

تغییراتی که بر روان و فیزیک خانم ها در دوران یائسگی به وجود می آید می تواند بر کیفیت رابطه ی جنسی و زندگی زناشویی تاثیر بگذارد. کاهش سطح استروژن که توسط تخمدان ها تولید می شود ارتباط مستقیمی با بسیاری از بیماری های ناحیه ی تناسلی بانوان دارد. یکی از علت های نازک شدن بافت اپیتلیال یا همان بافت خارجی و مخاطی واژن، کاهش سطح استروژن می باشد. در ناحیه ی واژن با نازک شدن سطح خارجی پوست دارای حساسیت و خارش می شود.

خشکی واژن و رابطه جنسی

اگر در حین رابطه جنسی واژینال متوجه خشکی شدید، این ممکن است به چند دلیل باشد. شاید کاری که شریک زندگی شما انجام می دهد شما را روشن کند. اگر احساس می کنید روشن هستید اما هنوز خشک هستید، بدن شما ممکن است به سادگی به زمان نیاز داشته باشد تا بتواند با مغز خود جبران کند. اگر خشکی واژن را در کنار کمبود میل جنسی مشاهده کرده اید، ممکن است میل جنسی کمی داشته باشید که می تواند توسط تعدادی از عوامل از جمله دارو و شرایط سلامتی ایجاد شود. یا فقط ممکن است در شریک زندگی یا کارهایی که با هم انجام می دهید همه اینها نباشید. میل جنسی شما تحت تأثیر برخی از هورمون های مشابه است که با چرخه شما در نوسان است، مانند استروژن و پروژسترون.

ممکن است تمایل شما در روزهای منتهی به تخمک گذاری افزایش یافته و پس از پایان تخمک گذاری کاهش یابد ممکن است میل جنسی در هنگام تولید پروژسترون بیشتر در مرحله لوتئال (روزهای بعد از تخمک گذاری و منتهی به قاعدگی) کمتر باشد. این که چطور هورمون های تولید مثل بر میل و ترجیح تأثیر می گذارند دقیقاً برای همه یکسان نیست. برخی از افراد میل جنسی بالاتر را به عنوان بخشی از تجربه قبل از قاعدگی خود گزارش می کنند، در حالی که افراد دیگر با کاهش میل جنسی روبرو هستند. پیگیری میل در طول چرخه شما می تواند به شما کمک کند تا آن چه را که برای شما درست است کشف کنید.

مقاربت و عارضه آرتروفی

علائم بروز آرتروفی

خشکی واژن زمانی اتفاق می افتد که بافت های واژن به خوبی روان و سالم نباشند. این بیماری در هر سنی ممکن است رخ دهد اما در خانم های مسن بیشتر دیده می شود.

علائم هشدار دهنده عبارتند از:

 • درد یا ناراحتی در هنگام رابطه جنسی
 • خونریزی خفیف بعد از مقاربت
 • درد، خارش یا سوزش واژن
 • ترشحات خفیف واژن
 • عفونت های ادراری مکرر
 • نیاز یا اصرار مکرر به دفع ادرار
 • لب های بیرونی واژن نازک تر

چه موقع باید به متخصص زنان مراجعه کنید؟

اگر خشکی واژن در سبک زندگی، روابط یا زندگی جنسی شما تداخل ایجاد می کند، در مورد علائم خود با پزشک خود صحبت کنید تا درمان صحیح را انجام دهید، خشکی واژن لازم نیست زندگی روزمره شما را در هر سنی مانع کند.

عواملی که موجب خشکی واژن می شوند

تعدادی از عوامل ممکن است به خشکی واژن یا دستگاه تناسلی کمک کنند.
خشکی واژن کم استروژن اغلب در اثر کاهش سطح استروژن ایجاد می شود. استروژن هورمونی است که به روان و سالم نگه داشتن بافت های واژن کمک می کند. بسیاری از عوامل می توانند باعث کاهش استروژن شوند.

 • یائسگی
 • زایمان طبیعی
 • شیردهی
 • استعمال دخانیات
 • برداشتن تخمدان از طریق جراحی
 • شیمی درمانی و پرتودرمانی در ناحیه لگن
 • داروهای ضد استروژن
 • سرطان درمانی
 • افسردگی و استرس شدید
 • یکی از علت های خشکی واژن می تواند به دلیل بروز عفونت های مزمن و قارچی واژینال باشد.
 • دوش واژینال و سایر مواد تحریک کننده صابون ها، لوسیون ها، عطرها و دوش های خاص می توانند تعادل طبیعی مواد شیمیایی را در واژن شما مختل کرده و منجر به خشکی آن شوند. هم چنین، برخی از تامپون ها و کاندوم ها می توانند باعث تحریک شوند.
 • سایر داروها داروهای آلرژی، سرماخوردگی و آسم که حاوی آنتی هیستامین هستند می توانند بر روی بدن اثر خشک کنندگی داشته باشند و به کاهش روانکاری واژن کمک کنند. داروهای ضد افسردگی خاص نیز ممکن است منجر به کاهش ترشحات واژن شود.
 • سندرم شوگرن این بیماری خود ایمنی می تواند باعث خشکی چشم، دهان و واژن شود.

خشکی واژن در چه سنی بروز می کند؟

این مشکل ممکن است در هر سنی بروز دهد اما بروز این مشکل در سنین پایین کمتر مشاهده می شود. بالا رفتن سن موجب کاهش یافتن میزان تولید هورمون های استروژن و در کل هورمون های زنانه می شود سپس احتمال بروز این عارضه در خانم هایی که یائسه شدن بیشتر است. خانم هایی که دوره ی یائسگی را اغاز می کنند فاقد هورمون های استروژن می باشند که تمامی عوارضی که ممکن است برای خانم ها در این دوران به وجود آید به همین خاطر است.

اما لازم است بدانید که عارضه ی خشکی واژن در خانم هایی که سن پایینی هم دارند قابل مشاهده است که معمولا هنگام برقراری رابطه ی جنسی از این مورد رنج می برند و همین موضوع باعث کاهش میل جنسی می شود. همانطور که میدانید میل جنسی موجب می شود که ترشحات لغزنده ایی به هنگام بر قراری رابطه جنسی تولید شود که این موضوع باعث می شود که محیط واژن مرطوب باقی بماند. به همین دلیل مکانیزم این خشکی با خانم هایی که دوره ی یائسگی اشان اغاز شده است متفاوت است.

بافت داخل واژن با بالا رفتن سن رنگ صورتی خود را از دست می دهد و به سمت بی رنگی و سفیدی می رود. لایه های موجود در داخل واژن به مرور زمان نازک می شوند و هیچ مایعی از واژن ترشح نمی شود که همین موضوع موجب خشکی واژن می شود که در هنگام بر قراری رابطه ی جنسی و یا حتی بدون نزدیکی فرد دچار شکنندگی و قارچ هایی در داخل واژن می شود.

آرتروفی چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص خشکی واژن از طریق زیر انجام می شود:

معاینه لگن

که در طی آن پزشک اندام های لگن شما را احساس می کند و دستگاه تناسلی خارجی، واژن و دهانه رحم شما را بصری معاینه می کند. در صورت داشتن علائم ادرار، آزمایش ادرار که شامل جمع آوری و آزمایش ادرار است.

آزمایش تعادل اسید

که شامل گرفتن نمونه ای از مایعات واژن یا قرار دادن نوار نشانگر کاغذ در واژن برای آزمایش تعادل اسید آن است.

نمونه برداری از سلول های دهانه رحم

نمونه‌برداری از سلول‌های دهانه رحم یک روش مهم برای ارزیابی سلامت زنان است و به عنوان یک تست اسکرینینگ برای شناسایی سلول‌های غیرطبیعی و علائم اولیه سرطان دهانه رحم (کولپوسکوپی) استفاده می‌شود.

درمان خشکی واژن

برای درمان عارضه ناخوشایند آرتروفی پزشک معالج تان با توجه به شرایط فیزیکی و روحی شما و هم چنین صلاحدید خود یکی از بهترین گزینه های درمانی زیر را با توجه به مزایای منحصر به فردی که دارند، انتخاب و اعمال می کند.

مرطوب کننده های واژن

یک مرطوب کننده واژن را امتحان کنید تا مقداری رطوبت را در ناحیه واژن خود برگرداند. شاید لازم باشد هر چند روز یکبار مرطوب کننده بزنید. اثرات یک مرطوب کننده به طور کلی کمی بیشتر از اثر روان کننده است.

استروژن تراپی

استروژن واژینال این مزیت را دارد که در دوزهای پایین موثر است و در نتیجه قرار گرفتن در معرض استروژن را کاهش می دهد زیرا میزان کمتری به جریان خون می رسد. همچنین ممکن است نسبت به استروژن خوراکی، به طور مستقیم علائم را تسکین دهد.

استروژن درمانی واژن به انواع مختلفی وجود دارد. از آن جا که به نظر می رسد همه آن ها به یک اندازه کار می کنند، شما و پزشک می توانید تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما بهترین است.

لیدوکائین موضعی

از لیدوکائین موضعی که به صورت پماد یا ژل تجویز می شود ، می تواند برای کاهش ناراحتی مرتبط با فعالیت جنسی استفاده شود. پنج تا 10 دقیقه قبل از شروع فعالیت جنسی، آن را اعمال کنید.

درمان خشکی واژن با لیزر

یکی از روش هایی که برای درمان خشکی واژن استفاده می شود، استفاده از این روش است با کم ترین میزان خطر همراه می باشد. با استفاده از این روش می توان به بهبودی و بازیابی متابولیسم طبیعی بدن برای پیوند میان بافت ها و وضعیت مخاطی واژن کمک کرد.با بالا رفتن سن کیفیت بافت پوست واژن مانند سایر ارگان های بدن پایین می آید. یکی دیگر از کارایی های استفاده از لیزر علاوه بر درمان خشکی واژن، تحریک بافت واژن برای تولید کلاژن می باشد که این امر باعث خود جوانسازی واژن می شود.

دستگاه لیزر برای ترمیم واژن

چه کسانی برای استفاده از لیزر واژینال مناسب هستند؟

 • افرادی که با گذشت زمان و بالا رفتن سن دچار خشکی واژن می شوند.
 • خانم هایی که با خشکی و رنگ پریدگی واژن اشان مشکل دارند که می توان با استفاده از لیزر واژینال این مشکل را بر طرف کرد.
 • خانم هایی که در دوران یائسگی از گشادی و خشکی واژن خود رنج می برند که استفاده از لیزر واژینال می تواند این مشکل را حل کند.

برای رفع چه مشکلاتی می توان از لیزر واژینال استفاده کرد؟

 1. برای انجام عمل لابیاپلاستی
 2. برای درمان خشکی واژن از لیزر واژینال استفاده می شود.
 3. برای درمان عوارض و علائم دوران یائسگی می توان از این دستگاه استفاده کرد.
 4. برای عمل تنگ کردن واژن می توان از لیزر واژینال استفاده کرد.
 5. برای درمان عفونت های مکرر واژینال از این روش می توان استفاده کرد.
 6. برای رفع درد حین برقراری رابطه ی جنسی
 7. برای درمان و رفع بی اختیاری ادرار
 8. برای درمان سوزش واژینال

مزایای لیزر واژینال

 1. در این عمل خون ریزی وجود ندارد.
 2. انجام این عمل بدون درد است.
 3. به بیهوشی برای انجام عمل نیازی نیست.
 4. نیاز به بستری شدن ندارد و در حالت سرپایی انجام می شود.
 5. از لحاظ اقتصادی بسیار مناسب است و هزینه لیزر به مراتب خیلی کم تر از جراحی می باشد.

نتیجه گیری

خشکی واژن می تواند برای بسیاری از زنان یائسه مشکل ساز شود. خشکی واژن علامت بارز سندرم دستگاه ادراری تناسلی یائسگی است که به واژینیت آتروفیک یا آتروفی واژن نیز معروف است. با این شرایط بافت های واژن نازک تر می شوند و به راحتی تحریک می شوند، ناشی از کاهش طبیعی میزان استروژن بدن در دوران یائسگی برای رفع خشکی واژن و مقاربت دردناک همراه با سندرم دستگاه ادراری تناسلی یائسگی باید در این مورد با بهترین متخصص زنان و زایمان در شهر محل سکونت تان مشورت کنید و سپس بهترین راهکار های درمانی برای تان در نظر گرفته شود.

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی، جراح و متخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی می باشند. دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری هستند. جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عشق به حیات ‌و تولد به عنوان زیباترین اتفاق در زندگی هر زوج جوان انگیزه من برای انتخاب این رشته جذاب و البته سخت و پر استرس از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف هستم. – رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی – دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *