دکتر بهاره اربابی » بیماری های زنان » هرچه باید در مورد عفونت واژن بدانیم؟!
۱۱ دقیقه
در مورد عفونت واژن بدانید

هرچه باید در مورد عفونت واژن بدانیم؟!

آنچه می خوانید...

عفونت واژن درمان نشده می تواند باعث درد و ناراحتی شود ممکن است منجر به عوارضی شوند که می توانند بر سلامتی فرد تأثیر منفی بگذارند. با این حال، با توجه به پیشرفت علم پزشکی خانم ها می توانند در سریع ترین زمان ممکن به درمان این عارضه دست یابند.

در این مقاله در مورد عفونت های واژن و علائم رایج آن ها بحث خواهیم کرد تا با افزایش سطح آگاهی بتوان تا حد امکان از این بیماری پیشگیری کنید.

 

عفونت واژن چیست؟

به این عارضه واژنیت نیز گفته می شود که انواع مختلفی از عفونت ها را در بر می گیرد، این نوع از بیماری زنانه که باتوجه به فیزیولوژی زنانه ایجاد می شود باعث بروز التهاب و درد در ناحیه واژن می شود.

با توجه به مطالعات انجام شده زمانی عفونت در ناحیه واژن شکل می گیرد که نسبت باکتری های موجود در این منطقه نامتعادل شده و از حالت طبیعی خارج شده است.

انواع عفونت واژن

در این مبحث مختصراً در مورد انواع متداول عفونت واژن توضیح می دهیم.

واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریال عفونت ناشی از رشد بیش از حد برخی باکتری های ناسالم است که به طور معمول در واژن شما زندگی می کند. این شایع ترین نوع عفونت واژن است. تقریباً نیمی از افرادی که به آن مبتلا می شوند هیچ علائمی ندارند، اما در صورت بروز معمولاً ترشحات واژن خاکستری یا سفید و بوی ماهی اشاعه می شود. در صورت ابتلا به این عفونت معمولاً درد، خارش یا تحریک نخواهید داشت.

کلامیدیا

کلامیدیا شایع ترین بیماری عفونی ناحیه تناسلی در خانم ها است. این عارضه توسط نوعی باکتری ایجاد می شود. علائمی از این نوع بیماری ممکن است بیشتر از حد طبیعی ترشحات واژن و خونریزی بین دوره های قاعدگی یا بعد از رابطه جنسی داشته باشید. همچنین ممکن است در هنگام رابطه جنسی یا هنگام دفع ادرار درد کنید.

آگاه باشید اگر کلامیدیا درمان نشود می تواند عوارض جدی ایجاد کند مانند: ناباروری، درد مزمن لگن ناشی از بیماری التهابی لگن و مشکلات دوران بارداری، هم چنین کلامیدیا به راحتی با آنتی بیوتیک درمان می شود. در صورت ابتلا به کلامیدیا به شما توصیه می شود که به یک متخصص در مورد مشکلات بهداشت جنسی مراجعه کنید. آن ها با شریک جنسی شما مشاوره می کنند و نسبت به انجام اقدامات آزمایشگاهی توصیه می کنند.

تبخال ناحیه تناسلی

تبخال دستگاه تناسلی توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود که معمولاً از طریق تماس جنسی منتقل می شود. همه افراد مبتلا به تبخال دستگاه تناسلی علائمی ندارند اما می تواند باعث ایجاد تاول های دردناک در اطراف ناحیه تناسلی شما شود. همچنین ممکن است با سردرد و تب احساس ناراحتی کنید.

بهترین متخصص زنان و زایمان در شهر محل سکونت تان می تواند در مورد کارهایی که می توانید برای کمک به هر دردی انجام دهید و ترمیم تاول ها را بهبود بخشد، به شما مشاوره دهد. این شامل تمیز کردن منطقه آسیب دیده با آب ساده یا نمک و استفاده از ژله شستشوی دهنده یا ژل بی حسی ملایم است. آن ها همچنین ممکن است برای کمک به پاک شدن تاول ها، درمان با داروی ضد ویروس را توصیه کنند.

اگرچه تبخال ها بهبود می یابند، شما نمی توانید از شر ویروس خلاص شوید پس از آلوده شدن در بدن شما باقی می ماند. در صورت فعال شدن مجدد ویروس ممکن است علائم شما دوباره شعله ور شود، اگرچه در صورت ابتلا مجدداً به این عوارض معمولاً بد نیستند. موارد مختلف ممکن است شعله ور شود از جمله بیماری، استرس، سیگار کشیدن و نوشیدن الکل.

 

زگیل ناحیه تناسلی

زگیل های تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود که معمولاً از طریق تماس جنسی منتشر می شود. آن ها به صورت رویش های کوچک روی یا اطراف واژن، دهانه رحم، واژن یا مقعد ظاهر می شوند و گاهی اوقات می توانند دردناک و خارش دار یا خونریزی کنند. زگیل های تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی در انگلیس است، اما اکنون که واکسیناسیون HPV به کودکان 12 و 13 ساله ارائه می شود میزان آن کاهش می یابد.

زگیل های شما ممکن است به خودی خود برطرف شوند، اما این ممکن است مدت زیادی طول بکشد و ممکن است ناراحت کننده باشد. ممکن است پزشک بتواند کرم یا پمادی به شما بدهد که در خانه استفاده می کنید تا از شر آن ها خلاص شوید.

بعضی اوقات شما به درمان تخصصی بیشتری نیاز دارید، از جمله سرما درمانی (روشی برای منجمد کردن زگیل)، بریدگی (بریدن زگیل ها) یا الکتروکوتر، که از الکترود گرم شده استفاده می کند.

اگرچه روش های درمانی به از بین بردن زگیل کمک می کنند، اما نمی توانند از شر ویروس خلاص شوند.

سوزاک

سوزاک نوعی STI است که توسط باکتری ایجاد می شود. ممکن است هیچ علامتی نداشته باشید، اما در صورت بروز معمولاً در طی 10 روز پس از آلوده شدن ظاهر می شوند. ممکن است ترشحات واژن بیش از حد طبیعی داشته باشید و درد در زیر شکم داشته باشید. ممکن است هنگام دفع ادرار آسیب ببیند و ممکن است در دوره های قاعدگی خونریزی کنید.

لازم به ذکر است اگر سوزاک درمان نشود، ممکن است عوارض جدی مانند: ناباروری و درد مزمن لگن ناشی از بیماری التهابی لگن ایجاد کند. سوزاک با آنتی بیوتیک درمان می شود. معمولاً برای درمان باید به متخصصین این حوزه درمانی مراجعه کنید. آن ها می توانند در تماس با شرکای جنسی فعلی یا اخیر که در صورت لزوم نیاز به آزمایش و درمان دارند کمک کنند.

برفک زدن

برفک واژن یک عفونت قارچی است که می تواند باعث خارش، درد و تحریک در اطراف لابیا شود. ممکن است ترشحات واژن غلیظ و سفید رنگ شبیه به پنیرکی داشته باشید، همچنین ممکن است داشتن رابطه جنسی یا دفع ادرار دردناک باشد.

برخی از عوامل ممکن است احتمال بروز برفک را از جمله در صورت بارداری، دیابت و مصرف برخی از انواع آنتی بیوتیک در شما ایجاد کند. همچنین برخی شواهد نشان می دهد که استفاده از صابون، ژل دوش از محصولات معتبر در اطراف ناحیه تناسلی شما و پوشیدن لباس تنگ می تواند باعث تحریک آن شود یا علائم را بدتر کند. همچنین می تواند توسط رابطه جنسی ایجاد شود.

برفک را می توان با کرم های ضد قارچ گاهی قرص درمان کرد. اینها را می توانید از پزشک داروساز بدون نسخه پزشک تهیه کنید. اما اگر باردار هستید، باید به پزشک زنان که تحت مراقبت های دوران بارداری هستید، مراجعه کنید.

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس که توسط انگلی (سلول زنده کوچک) به نام Trichomonas vaginalis ایجاد می شود. تا نیمی از افراد مبتلا به تریکومونیازیس هیچ علائمی ندارند. اگر این کار را انجام دهید احتمالاً ترشحات واژن زرد یا سفید، بوی بد و احتمالاً کف دارید. در هنگام کندن پوست ممکن است کمی احساس درد و خارش در اطراف واژن، درد داشته باشید.

در صورت عدم درمان آن، تریکومونیازیس می تواند عوارض جدی ایجاد کند، مانند: ناباروری و مشکلات دوران بارداری با آنتی بیوتیک به راحتی قابل درمان است.

علائم شایع عفونت واژن

اگر خانمی یک یا چند مورد از نشانه های زیر را تجربه کرد، باید به پزشک مراجعه کند تا با تشخیصی به موقع روند درمانی سریع تر آغاز شود تا به شکل چشم گیری از بروز هر گونه عوارضی از عدم درمان این عارضه در امان بمانید.

  • ترشحات واژن غیر معمول با ویژگی های چسبناکی به رنگ سفید و ضخیم
  • ترشحات واژن که بوی بد شدیدی دارد
  • سوزش و تورم واژن
  • احساس گرگرفتگی در بدن
  • درد و احساس سوزش هنگام ادرار و مقاربت

در برخی از افراد نیز ممکن است این علائم قبل از شروع دوره عادت ماهانه شدید تر شود.

*لازم به ذکر است که بدون داشتن عفونت می توانید بسیاری از این علائم مانند: خارش را داشته باشید. هم چنین داشتن مقداری ترشح از واژن طبیعی و سالم است. با افزایش سن، در صورت مصرف قرص ضد بارداری یا باردار شدن، میزان و قوام این ترشحات می تواند در طول چرخه قاعدگی تغییر کند. اما یک تغییر غیرعادی غیر قابل توجیه در ترشحات واژن همراه با علائم دیگر، می تواند نشانه عفونت باشد.

 

اگر فکر می کنید ممکن است عفونت واژن داشته باشید به بهترین متخصص زنان و زایمان در شهر محل سکونت خود مراجعه کنید.

علل ایجاد عفونت واژن

عفونت های واژن می تواند به دلیل رشد باکتری ها، قارچ ها، انگلی ها یا ویروس ها در واژن و مجرای واژن (اطراف واژن) ایجاد شود. برخی از این باکتری به طور معمول در واژن شما زندگی می کنند بدون این که مشکلی ایجاد کنند. اما اگر شرایط سالم طبیعی در واژن شما مختل شود می توانند از کنترل خارج شوند. عواملی که ممکن است باعث این امر شود شامل دوش گرفتن (شستشوی واژن)، مصرف آنتی بیوتیک، استفاده از تامپون و برخی از انواع پیشگیری از بارداری است.

محصولاتی مانند: صابون، حمام با وان، محصولات بهداشت نامعتبر، مواد شوینده و نرم کننده های نیز می توانند پوست حساس اطراف واژن را تحریک کنند. این ممکن است فقط علائمی مانند: خارش ایجاد کند اما گاهی اوقات می تواند باعث ایجاد عفونت نیز شود.

سایر عفونت های واژن از راه مقاربتی منتقل می شوند، به این معنی که اگر با فرد آلوده رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشند به راحتی با این نوع بیماری درگیر می شوند.

عفونت واژن چگونه تشخیص داده می شود؟

در ابتدا بعد از مشاهده علائم مذکور به پزشک معالج مراجعه می کنند و وی از شما در مورد علائم و سابقه پزشکی شما سوال می کنند. گاهی اوقات این کافی است تا بفهمید مشکل چیست. آن ها همچنین ممکن است بخواهند ناحیه تناسلی شما را بررسی کنند. قبل از معاینه پزشک باید رضایت خود را اعلام کنید در طی این نوع معاینه فیزیکی ابتدا پزشک منطقه اطراف واژن نگاه می کند. سپس آن ها از ابزاری به نام اسپکولوم برای باز کردن آرام واژن استفاده می کنند و به آن ها امکان می دهد داخل را بررسی کنند. هم چنین ممکن است با استفاده از یک ابزار تشخیصی کوچک و گرد به نام سواب ، نمونه ای از ترشحات یا سلول ها را از واژن شما می گیرند. این نمونه ها برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می شوند.

سپس با کمک نتایج حاصله از این ازمایش احتمال ابتلا به این بیماری مشخص می شود.

درمان عفونت واژن

مصرف داروی ضد قارچ به مدت سه تا هفت روز معمولاً عفونت مخمری را برطرف می کند. داروهای ضد قارچ که به صورت کرم، پماد، قرص و شیاف در دسترس هستند، شامل میکونازول و ترکونازول است. برخی از این داروها بدون نسخه و برخی دیگر فقط با نسخه پزشک در دسترس هستند.

پزشک شما ممکن است یک دوز یکبار مصرف فلوکونازول (دیفلوکان) تجویز کند. در صورت بارداری مصرف داروهای از این دست توصیه نمی شود. برای مدیریت علائم شدیدتر، ممکن است دو دوز را به فاصله سه روز مصرف کنید.

اگر درمان علائم شما را برطرف نکرد یا علائم شما در عرض دو ماه بازگشت، دوباره به پزشک مراجعه کنید.

لازم است بدانید که هیچ روش درمانی جایگزینی برای درمان عفونت های مخمر واژن اثبات نشده است. برخی از درمان های مکمل و جایگزین ممکن است در صورت همراهی با مراقبت از پزشک، تسکین دهنده باشند.

پیشگیری بهتر از درمان است

بسیاری از عفونت های شایع واژن از جمله کلامیدیا، سوزاک، تریکومونیازیس، زگیل های تناسلی و تبخال از طریق تماس جنسی با یک شریک آلوده منتقل می شوند. استفاده از کاندوم می تواند از بسیاری از عفونت های مقاربت محافظت خوبی داشته باشد. همچنین باید قبل از برقراری رابطه با فرد جدید آزمایش داشته باشید و پیشنهاد کنید که این آزمایش نیز انجام شود.

با اجتناب از استفاده از صابون و ژل ها در ناحیه تناسلی، مواد افزودنی حمام و محصولات بهداشتی می توانید خطر برخی از عفونت های واژن مانند: برفک و واژینوز باکتریایی را کاهش دهید. زیرا این محصولات می توانند واژن شما را تحریک کنند. همچنین شستشوی واژن مهم است زیرا این امر می تواند بر باکتری های طبیعی که در واژن شما زندگی می کنند تأثیر بگذارد و سلامت آن را حفظ کند.

خلاصه مطلب

چنانچه در مورد این نوع از بیماری های شایع زنان سوالی دارید می توانید در انتهای این مقاله در قسمت “دیدگاه” وب سایت مطرح کنید تا دکتر بهاره اربابی متخصص زنان و زایمان در اصفهان با دانش و دقت بسیار بالای خود اقدام به پاسخ گویی آن ها کند.

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی، جراح و متخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی می باشند. دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری هستند. جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عشق به حیات ‌و تولد به عنوان زیباترین اتفاق در زندگی هر زوج جوان انگیزه من برای انتخاب این رشته جذاب و البته سخت و پر استرس از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف هستم. – رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی – دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *