دکتر بهاره اربابی » بیماری های زنان » واژینیسموس یا دخول دردناک چیست؟
۱۰ دقیقه
واژینیسموس-

واژینیسموس یا دخول دردناک چیست؟

آنچه می خوانید...

واژینیسموس همان سفتی واژن است که در نتیجه سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن رخ می دهد و موجب ناراحتی، سوزش، درد، مشکلات دخول یا حتی ناتوانی کامل در برقراری رابطه جنسی می شود. واژینیسموس همچنین به عنوان اختلال درد تناسلی لگنی یا اختلال نفوذ تناسلی لگنی (GPPD)، فعالیت بیش از حد یا هیپرتونیک کف لگن، میالژی کف لگن شناخته می شود و گاهی اوقات با ولوودینیا اشتباه گرفته می شود. داشتن واژینیسموس اولیه به این معنی است که شما از همان اولین تلاش جنسی خود واژینیسموس را تجربه کرده اید و شاید هرگز نتوانید از تامپون استفاده کنید یا معاینه واژینال یا پاپ اسمیر را در پزشک انجام دهید. داشتن واژینیسموس ثانویه به این معنی است که شما قبلاً می توانستید از مقاربت بدون درد لذت ببرید اما سپس واژینیسموس را در مراحل بعدی تجربه کرده اید، به عنوان مثال پس از عفونت، زایمان یا جراحی. تعداد دقیق زنان مبتلا به واژینیسموس بین 5 تا 17 درصد گزارش شده است.

خانم دکتر بهاره اربابی

رضایت بیمار عزیز از درمان واژینیسموس

واژینیسموس وضعیتی است که در آن عضلات واژن هنگام برقراری رابطه جنسی و دخول و حتی هنگام قرار دادن تامپون و کاپ قاعدگی سفت و منقبض می‌شود. این یک عمل کاملا غیرارادی است . عملا موجب بروز درد نیز می شود.
به دقیق نمی توان گفت چند زن واژینیسموس را تجربه می‌کنند، اما درد هنگام رابطه جنسی بسیار شایع است. اما طبق بررسی های انجام شده تقریباً از هر ده زن یک نفر هر زمان که رابطه جنسی دارد، نوعی درد را تجربه می کند. تقریبا 75 درصد از زنان مدتی در طول زندگی خود رابطه جنسی دردناکی را تجربه می کنند.
واژینیسموس اغلب باعث مشکلات عاطفی نیز می شود. زنان می توانند در هر زمانی دچار واژینیسموس شوند، حتی اگر قبلاً بدون هیچ مشکلی رابطه جنسی داشته باشند. هیچ درمان قطعی برای واژینیسموس وجود ندارد، اما راه های مختلفی برای کمک به کاهش علائم وجود دارد.

چه چیزی باعث واژینیسموس می شود؟

 • انواع بیماری ها (عفونت ها، بیماری های مقاربتی اندومتریوز، تومورهای تناسلی یا لگن، کیست ها، سرطان، ولوودینیا / وستیبولودینیا، بیماری التهابی لگن، لیکن پلان، لیکن اسکلروزیس، اگزما، پسوریازیس، پرولاپس واژن و غیره)
 • زایمان طبیعی یا سخت، سزارین، سقط جنین و غیره.
 • تغییرات مرتبط با یائسگی و تغییرات هورمونی، آتروفی یا خشکی واژن
 • ترومای لگن ناشی از جراحی لگن، معاینات سخت لگن، یا سایر آسیب های لگنی
 • تجاوز جنسی و آزار جنسی
 • عوارض جانبی برخی داروها که ممکن است باعث درد لگن شود
 • نمونه هایی از علل غیر فیزیکی
 • ترس از درد حین مقاربت
 • ترس از عدم بهبودی کامل جسمانی به دنبال آسیب ناحیه لگن
 • ترس از آسیب بافتی به عنوان مثال. “پاره شدن”
 • ترس از باردار شدن
 • نگرانی از بروز مجدد مشکل پزشکی لگن
 • منفی نگری نسبت به رابطه جنسی
 • احساس گناه
 • احساس گناه، آسیب های عاطفی یا سایر احساسات ناسالم جنسی
 • تجربیات ناخوشایند جنسی قبلی
 • اضطراب یا استرس
 • جدایی عاطفی، ترس از تعهد، بی اعتمادی، اضطراب از آسیب پذیر بودن، از دست دادن کنترل
 • حوادث آسیب زا سوء استفاده عاطفی-جنسی گذشته، شاهد خشونت یا آزار، خاطرات سرکوب شده
 • تجربیات دوران کودکی فرزندپروری بیش از حد، آموزه های مذهبی نامتعادل مانند “سکس بد است”، قرار گرفتن در معرض تصاویر جنسی تکان دهنده، آموزش جنسی ناکافی
 • بدون علت گاهی اوقات هیچ علت قابل شناسایی وجود ندارد.

اگر شما هم با علائم بیماری واژینیسموس دست و پنجه نرم می کنید و می خواهید با دکتر بهاره اربابی صحبت کنید، می توانید اطلاعات خود را در فرم رو به رو وارد کنید تا در اسراع وقت با شما تماس گرفته شود.

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد!
ارسال فرم با خطا مواجه شد. لطفا پس از بررسی مجددا ارسال نمایید.

واژینیسموس چگونه بر بدن تأثیر می گذارد؟

افرادی که از واژینیسموس رنج می برند، هیچ کنترلی بر سفت شدن عضلات واژن که خود به خود دچار اسپاسم و انقباض می شوند، ندارند. اصطکاک ناشی از قرار دادن چیزی در واژن می تواند باعث درد یا احساس سوزش شود.

اگر این علائم را تجربه کردید، مهم است که به متخصص زنان خود مراجعه کنید. این به آن‌ها اجازه می‌دهد تا سایر مسائل مانند بیماری‌های مقاربتی یا بیماری التهابی لگن را رد کنند، که گاهی ممکن است علائمی مشابه واژینیسموس داشته باشند. این احتمال وجود دارد که آنها بتوانند به راحتی یک مورد واژینیسموس را بدون نیاز به انجام معاینه داخلی تشخیص دهند. واژینیسموس می تواند تأثیر منفی بر روابط بین زوج ها بگذارد، زیرا برقراری رابطه جنسی بدون درد را دشوار می کند و حتی می تواند دخول را غیرممکن کند. گاهی اوقات زنان احساس می‌کنند که در یک چرخه معیوب گیر کرده‌اند. تجربه درد باعث می‌شود آنها از داشتن رابطه جنسی عصبی شوند، که به نوبه خود رابطه جنسی را دردناک‌تر می‌کند و پیوند بین این دو را تقویت می‌کند. بدون ابطه جنسی، روابط ممکن است تیره شود یا حتی از بین برود. این به نوبه خود می تواند تأثیر مضری بر سلامت روان داشته باشد و کسانی که دچار واژینیسموس هستند اغلب احساس انزوا را تجربه می کنند. واژینیسموس همچنین استفاده از تامپون و کاپ قاعدگی را ناراحت کننده یا غیرممکن می کند. این بدان معناست که زنان در طول دوره قاعدگی خود به استفاده از پدهای بهداشتی محدود می شوند، که می تواند بر توانایی آنها برای انجام برخی فعالیت ها تأثیر بگذارد – به عنوان مثال، شنا.

چرا تشخیص واژینیسموس دشوار است؟

واژینیسموس مانند بسیاری از مسائل مربوط به سلامتی زنان به خوبی شناخته نشده است. پزشکان دقیقاً نمی‌دانند چه چیزی باعث آن می‌شود، اگرچه تئوری‌ها شامل تجربیات منفی جنسی در گذشته و ترس‌های مربوط به دخول می‌شوند. احتمالاً از فردی به فرد دیگر متفاوت است و عوامل متعددی می‌تواند پشت وضعیت یک فرد باشد.

مانند بسیاری از مسائل بهداشتی خاص زنان، واژینیسموس را می توان از نظر اجتماعی غیرقابل قبول برای بحث عمومی در نظر گرفت. 24 درصد از زنان به دلیل خجالت در مورد وضعیت خود احساس می کنند نمی توانند به دنبال درمان باشند، در حالی که 15 درصد از زنان هنگام درخواست کمک احساس می کنند مورد قضاوت قرار می گیرند.

با این حال، هر چه کمتر در مورد این شرایط صحبت شود، اطلاعات نادرست به راحتی منتشر می شود. این می تواند باعث تاخیر در جستجوی کمک برای مسائل جنسی شود و در دراز مدت آنها را بدتر کند. آگاهی بیشتر افراد به راحتی به اطلاعات مورد نیاز خود در مورد شرایطی مانند واژینیسموس دسترسی خواهند داشت. با آموزش بهتر، آنها احساس اطمینان می کنند که به پزشک خود نزدیک شده و درمانی مناسب برای آنها پیدا می کنند.

درمان واژینیسموس با آر اف
توسط خانم دکتر بهاره اربابی

واژینیسموس چگونه درمان می شود؟

برخلاف اختلالات جنسی مردانه، مانند اختلال نعوظ، هیچ قرصی وجود ندارد که بتواند واژینیسموس را برطرف کند. بسیاری از مشاوران درمان واژینیسموس و سایر اختلالات زنانه را با استفاده از یک رویکرد جامع انتخاب می کنند.

اما واژینیسموس قابل درمان است. فیزیوتراپی و تمرینات عضلات کف لگن اغلب بخش مهمی از درمان واژینیسموس است که شامل درگیر شدن و فشردن عضلات واژن برای کمک به افزایش احساس کنترل و افزایش قدرت هستند. فیزیوتراپی عضلات کف لگن، با یک فیزیوتراپیست آموزش دیده، بیمار را از طریق مراحل مناسب برای غلبه بر واژینیسموس راهنمایی می کند.

تکنیک های آرام سازی نیز در درمان واژینیسموس مهم هستند. تکنیک‌های ذهن‌آگاهی و تنفس می‌توانند به شما احساس آرامش کنند و تنش عضلات واژن را کاهش دهند.

گفتار درمانی ممکن است برای کمک به کشف علل احتمالی واژینیسموس توصیه شود. این می تواند به شما کمک کند در رابطه با صمیمیت احساس اعتماد به نفس و راحتی داشته باشید، که به نوبه خود می تواند رابطه جنسی را از نظر فیزیکی آسان تر کند و علائم مرتبط با واژینیسموس را کاهش دهد. واژینیسموس به ندرت به دلیل مشکلات آناتومیکی واژن ایجاد می شود، بنابراین به ندرت نیاز به جراحی است. درمان فیزیکی و روانی اغلب می تواند علائم را کاهش دهد و به شما امکان می دهد یک زندگی جنسی سالم، لذت بخش و بدون درد داشته

یک ارزیابی ذهنی و عینی کامل برای هدایت یک برنامه مدیریت فردی برای بیمار ضروری است. فیزیوتراپیست شما سوالاتی می پرسد، در مورد آناتومی بدن شما به شما آموزش می دهد و عضلات کف لگن شما را ارزیابی می کند. بخش اساسی بهبود واژینیسموس این است که بدانید عضلات کف لگن شما کجا هستند، چگونه آنها را تقویت کنید. این روش خانگی در غلبه بر واژینیسموس بسیار موثر است.

بعد از اینکه PFM خود را پیدا کردید و نسبت به آن آگاهی پیدا کردید، گام بعدی این است که به آنها آموزش دهید تا به پیش بینی رابطه جنسی یا استفاده از تامپون واکنش متفاوتی نشان دهند. این یک فرآیند یادگیری است که در آن مهارت ‌های لازم برای کنترل آگاهانه این گروه عضلانی را توسعه می‌ دهید و رفلکس شرطی را تغییر می ‌دهید تا دیگر سفتی غیرارادی رخ ندهد. هدف نهایی این است که کنترل ذهن و پاسخ بدن خود به دخول واژن را دوباره به دست آورید و به شما اجازه دهد از رابطه جنسی راحت لذت ببرید.

درمان واژینیسموس با تزریق بوتاکس
توسط خانم دکتر بهاره اربابی

ماهیچه های کف لگن چگونه به درمان واژینیسموس کمک می کنند؟

عضلات کف لگن (PFM) نقش کلیدی در عملکرد سیستم تناسلی، دستگاه ادراری، روده‌ها و ثبات ستون فقرات زنان دارند. ماهیچه ها زن را قادر می سازند ادرار کند، رابطه جنسی داشته باشد، ارگاسم داشته باشد، اجابت مزاج کامل کند، نوزاد را به دنیا بیاورد و همچنین از ستون فقرات و لگن حمایت می کند. گروه مهمی از عضلات!

با واژینیسموس، ذهن و بدن یک حافظه عضلانی یا پاسخ شرطی در برابر دخول ایجاد کرده اند. بدن یاد گرفته است که در هنگام دخول، درد را انتظار یا پیش بینی کند. این اغلب یک الگوی ناخودآگاه است و با واژینیسموس، ممکن است حتی متوجه نباشید که این کار را انجام می دهید یا حتی نمی دانید که این اتفاق می افتد. اگرچه به عنوان یک مکانیسم دفاعی در برابر درد عمل می کند، سفت شدن مکرر PFM در نهایت باعث ایجاد درد می شود PFM بیش فعال ممکن است در هنگام دخول باعث سوزش یا درد شود و حتی ممکن است قسمت ورود واژن را کاملاً مسدود کند. همچنین ممکن است باعث درد بعد از رابطه جنسی، مشکل در استفاده از تامپون و یا تغییر در رفتار مثانه شود.

فیزیوتراپی چگونه می تواند به درمان واژینیسموس کمک کند؟

پیش‌ بینی درد، اضطراب ‌های عاطفی یا پیام‌ های جنسی ناسالم نیز می‌تواند به علائم واژینیسموس کمک کرده و آن‌ ها را تقویت کند. اغلب، اما نه همیشه، احساسات منفی زمینه ای از اضطراب مرتبط با دخول واژن وجود دارد. محرک های عاطفی که منجر به واژینیسموس یا ناشی از آن می شوند همیشه به آسانی آشکار نیستند و نیاز به کاوش دارند. مهم است که درمان مؤثر هر گونه محرک عاطفی را مورد توجه قرار دهد، بنابراین می توان از یک رابطه جنسی کاملاً بدون درد و لذت بخش پس از رفع لذت برد. اگر برای غلبه بر چنین محرک های احساسی به کمک نیاز دارید، لطفاً فیزیوتراپیست خود را در جریان بگذارید.

منبع:

https://www.sydneypelvicclinic.com.au/vaginismus-genito-pelvic-pain-disorder-gppd/

https://vaginismus.com/vaginismus-causes/

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی، جراح و متخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی می باشند. دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری هستند. جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عشق به حیات ‌و تولد به عنوان زیباترین اتفاق در زندگی هر زوج جوان انگیزه من برای انتخاب این رشته جذاب و البته سخت و پر استرس از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف هستم. – رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی – دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری

4 پاسخ

 1. سلام من با نامزدم چندبار اقدام به رابطه جنسی کرده ایم ولی هنگام ورود الت من سوزش و درد دارم ایا مشکل استفاده نکردن از ژل و کاندوم است یا مشکل از من و هایمن است لطفا جواب بدید مرسی

 2. یک سال و نیمه ازدواج کردم ولی دچار واژینیسموس هستم و هر دفعه سعی کردم دخول اتفاق بیفته متاسفانه نشد از طرفی خیلی دلم میخواد باردار بشم لطفاً کمکم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *