دکتر بهاره اربابی » بیماری های زنان » آیا کیست بارتولن خطرناک است؟
۶ دقیقه

آیا کیست بارتولن خطرناک است؟

آنچه می خوانید...

غدد بارتولن در قسمت داخلی قرار دارند و ترشحاتی تولید می کنند که فرج و واژن را مرطوب نگه می دارد. کیست مجرای بارتولن شایع ترین کیست لابیا مینور است که در حدود 2 درصد از زنان دیده می شود. آبسه 3 برابر بیشتر از کیست است. التهاب یا ضربه به مجرای دیستال بارتولن ممکن است باعث انسداد شود و در نتیجه ترشحات باقی بماند، غده گشاد شود و کیست بارتولن تشکیل شود. عفونت غده بارتولن یا کیست منجر به ایجاد آبسه می شود. علائم ممکن است شامل تورم فرج واژن، درد، تب یا دیسپارونی باشد.

کیست بارتولن

گاهی اوقات، دهانه یکی از مجاری مسدود می شود، سپس ترشحات در داخل لوله تجمع می یابد که در نهایت منبسط شده و کیست را تشکیل می دهد. ممکن است کیست را به صورت یک برآمدگی گرد، بدون درد یا کمی حساس در یکی از لب‌های واژن، نزدیک دهانه واژن مشاهده کنید. ممکن است به همان اندازه بماند یا به آرامی بزرگتر شود. گاهی اوقات کیست عفونی می شود و باعث ایجاد آبسه می شود.

ضربه، عفونت یا اصطکاک می تواند باعث مسدود شدن یا بسته شدن دهانه های کوچک شود. گاهی اوقات نمی دانیم چرا این اتفاق می افتد. همانطور که منافذ پوست ممکن است مسدود شود و باعث ایجاد جوش شود، مجرای بارتولن نیز ممکن است مسدود شود. حدود 2 درصد از زنان در طول زندگی خود دچار کیست بارتولن یا آبسه می شوند. این عارضه معمولاً در زنان بین 20 تا 29 سال یافت می شوند.

اگر کیست بارتولن کوچک بماند و عفونی نشود، دلیلی برای درمان وجود ندارد. اما باید مراقب باشید تا مطمئن شوید که این کیست رشد نمی کند یا عفونی نمی شود.

کیست اغلب می تواند تحریک کننده باشد و زمانی که لباس زیر می پوشید ساییده می شود یا باعث ایجاد ناراحتی حین رابطه جنسی شود.

درمان آن ساده است و اگر کیست شما را آزار می دهد باید درمان صورت گیرد. کیست بارتولن به ندرت خطرناک یا سرطانی است.

آبسه بارتولن

اگر مجرا، کیست یا غده بارتولن عفونی شود، آبسه ایجاد می شود. این می تواند بدون اینکه کیست تشکیل شود اتفاق بیفتد.

آبسه فقط در یک ناحیه است و هیچ راهی برای آزاد کردن مایع خود ندارد. سپس این بزرگتر، قرمز و دردناک می شود. آبسه ها تقریباً سه برابر بیشتر از کیست ها هستند.

آبسه بارتولن به شکل تورم، قرمز و دردناک در پایین لب های بزرگ (لب های خارجی فرج) مشاهده می شود. معمولاً آبسه مقاربت جنسی را بسیار دردناک می کند و گاهی حتی نشستن یا راه رفتن را سخت می کند. آنتی بیوتیک ها به دلیل خون رسانی ضعیف به آبسه موثر نیستند. آبسه باید باز شود و تخلیه شود.

درمان کیست یا آبسه

برای اینکه غده مجدد شروع به کار کند و مایع روان کننده از آن خارج شود، باید یک دهانه جدید ایجاد کنیم.

این یک روش کوچک است که معمولا توسط پزشک ایجاد می شود. این روش فقط چند دقیقه طول می کشد. این کار منجر به تسکین فوری بارتولن می شود.

گزینه های درمانی کیست بارتولن

هدف از هر درمانی ایجاد یک دهانه جدید در نزدیکی دهانه اصلی است تا مایع روان کننده بتواند ناحیه را سالم نگه دارد و رابطه جنسی را آسان تر کند. این یک روانکاری طبیعی است که هنگام برانگیختگی ترشح می شود.

چند نکته در رابطه با بارتولن

کاتتر ورد کوپر سرجیکال: این بهترین درمان است. یک لوله کوچک به طول 6 سانتی متر با یک بادکنک کوچک در یک سر استفاده می شود. هنگامی که آبسه یا کیست را باز کردیم، لوله کاتتر را داخل دهانه قرار می دهیم تا مطمئن شویم که پوست دوباره بسته نمی شود. این روش بسیار موفق است حدودا (80-90%) موفقیت.

آنتی بیوتیک ها: استفاده از آنتی بیوتیک برای آبسه توصیه نمی شود زیرا بعید است که موثر باشد. برای اینکه آنتی بیوتیک ها عمل کنند، باید خونرسانی خوبی به عفونت وجود داشته باشد. آبسه خون خوبی ندارد. بنابراین از آنتی بیوتیک استفاده نمی شود مگر اینکه شرایط پیچیده و عفونت پوستی اطراف وجود داشته باشد.

برش و درناژ: این روش به سادگی باز کردن آبسه یا کیست و تخلیه آن است و بلافاصله جواب می دهد، اما متأسفانه، این شکل از درمان احتمال بازگشت آبسه یا کیست به محض بسته شدن مجدد دهانه را دارد.

Marsupilization: این یک روش درمانی قدیمی و استاندارد است که یک دهانه بزرگ ایجاد می کند و سپس لبه های داخلی مجرا را به پوست بخیه می کند تا باز بماند. نتایج این روش و کاتتر ورد یکسان است. معمولا به ندرت از این روش استفاده می شود، زیرا باعث ناراحتی زیادی می شود و به آرامی بهبود می یابد. ممکن است مواقعی نیاز یه انجام این کار باشد اما این موارد بسیار نادر است.

قرار دادن کاتتر ورد

پس از بررسی کیست یا آبسه، پزشک به شما بی حس کننده موضعی می دهد تا ناحیه را بی حس کند.

سپس پزشک کیست یا آبسه را با ایجاد یک برش یا استفاده از لیزر، در همان مکانی که قبلاً مجرای باز شده بود، باز می کند.

اکنون می توان کیست یا آبسه را از مایع و چرک تخلیه کرد.

سپس غده با محلول استریل شسته می شود و اتصالات کوچک داخل آن جدا می شود تا عفونت آزاد شود.

اکنون کاتتر Word را وارد می شود. کاتتر Word به مدت 4-6 هفته داخل آن می ماند. این باعث می شود مجرا به اندازه کافی باز بماند تا لبه های پوست جدید ترمیم شوند و باز بمانند.

کاتتر توسط یک بالون کوچک که داخل آن باد می شود در جای خود نگه داشته می شود. شما این بالون را به عنوان یک جسم گرد جامد احساس خواهید کرد. اما دردناک نخواهد بود.

انتهای آزاد کاتتر به راحتی در واژن قرار می گیرد.

عوارض قرار دادن کاتتر

اگر هر یک از این علائم را دارید، لطفا سریعا به متخصص زنان مراجعه کنید!

 1. افزایش درد
 2. تب و لرز
 3. افزایش تورم در ناحیه عمل.
 4. تا زمانی که کاتتر Word در محل قرار دارد، هرگز رابطه واژینال نداشته باشید. زیرا دردناک خواهد بود و باعث پاره شدن کاتتر و خونریزی می شود.
 5. راه های دیگری برای لذت بردن از رابطه جنسی را کشف کنید! پس از برداشتن کاتتر می توان رابطه جنسی را از سر گرفت.
 6. همین امر در مورد تامپون نیز صدق می کند – تا زمانی که کاتتر در جای خود قرار دارد از پد استفاده کنید.
 7. یک هفته بعد از قرار دادن کاتتر Word باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک باید مطمئن می شود که کاتتر به خوبی در محل خود قرار گرفته است.
 8. 4 تا 6 هفته بعد کاتتر خارج می شود. این روند چند ثانیه طول می کشد و دردناک نیست.
 9. حدود 20 درصد خطر بازگشت کیست یا آبسه وجود دارد. لطفا به محض مشاهده تورم به ما مراجعه کنید.

منبع:

https://www.wecaremedicalgroup.org/our-services/office-procedures/contraceptive-devices-and-implants-insertion-and-removal/bartholins-cyst-and-abscess-treatment

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی، جراح و متخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی می باشند. دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری هستند. جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عشق به حیات ‌و تولد به عنوان زیباترین اتفاق در زندگی هر زوج جوان انگیزه من برای انتخاب این رشته جذاب و البته سخت و پر استرس از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف هستم. – رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی – دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری

4 پاسخ

 1. سلام
  من یک روز هست عمل کردم کاتتر ورد قرار دادم ، بشدت درد دارم و ناحیه دو برابر بزرگ شده، چیکار کنمممم!!!؟

 2. سلام من برام حدود یکماه کاتتر وردگذاشتن ولی بعد دوهفته کیست دوباره حس میکنم زیرپوستم ،مجرا دوباره بسته شده؟مجرایی که روپوست اون دکتر منظورش ایجادمیشه یاکلا زیدپوستم مجرا بازمیشه؟هرچی هست برمن جواب ندادم چون کاملا کیستم احساس میکنم دوباره وحس میکنم عمیقم هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *