دکتر بهاره اربابی » بارداری و زایمان » برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری خطرناک است؟
۶ دقیقه
رابطه-جنسی-در-بارداری-

برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری خطرناک است؟

آنچه می خوانید...

همانطور که کودک رشد می کند و شکم مادر بزرگ می شود، ممکن است مجبور شوید موقعیت های مختلفی را امتحان کنید تا انجام رابطه جنسی راحت تر شود. اما باید بدانید کودک توسط کیسه آمنیوتیک، ماهیچه و شکم زن در برابر حرکات ایجاد شده در طول رابطه جنسی محافظت می شود، اما شما همچنان باید مراقب باشید. اگر در حین یا بعد از رابطه جنسی علائم غیرمعمولی را تجربه کردید، باید قبل از تلاش مجدد برای رابطه جنسی با یک متخصص زنان صحبت کنید.

چه زمانی باید از رابطه جنسی اجتناب کرد؟

در برخی موارد، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که رابطه جنسی نداشته باشید، به خصوص اگر جفت روی گردن رحم قرار داشته باشد (معروف به جفت پریویا)، یا اگر در معرض خطر خونریزی هستید.

دلایل دیگر عبارتند از اگر زن:

ترشحات غیرعادی از واژن را تجربه می کند.
سابقه سقط جنین یا زایمان زودرس دارد.
دهانه رحم گشاد شده دارد.
در ناحیه شکم خود احساس درد می کند.
در هنگام ادرار احساس درد می کند.
در انتظار بیش از یک نوزاد است.
تا به حال مجبور شده است برای مشکلات واژن یا تولید مثل تحت درمان پزشکی قرار گیرد.
کیسه آب او پاره شده است.

تغییرات میل جنسی در دوران بارداری

در دوران بارداری، تغییر میل جنسی طبیعی است و نباید نگران این موضوع باشید، اما در مورد آن با همسرتان صحبت کنید. برخی از زوج ها داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری را بسیار لذت بخش می دانند، در حالی که برخی دیگر احساس می کنند که نمی خواهند رابطه جنسی داشته باشند. ارگاسم یا حتی خود رابطه جنسی می‌تواند مجموعه‌ای از انقباضات (معروف به انقباضات براکستون هیکس) باشد. این کاملا طبیعی است و نیازی به هشدار نیست. اگر احساس ناراحتی می‌کنید، تکنیک‌های آرام‌سازی خود را امتحان کنید یا فقط تا زمانی که انقباضات از بین بروند آرام دراز بکشید.

عفونت های مقاربتی (STIs)

یک زن باردار نباید با کسی که سابقه جنسی او ناشناخته است و ممکن است ناقل بیماری های مقاربتی باشد، رابطه جنسی داشته باشد:

 • کلامیدیا
 • تبخال
 • اچ آی وی و ایدز
 • سوزاک

از جمله تغییرات لذت‌ بخش‌ تری که بارداری برای بسیاری از زنان به ارمغان می‌آورد، افزایش میل جنسی و ارگاسم قوی در برخی از مراحل بارداری است. برای اکثر زنان، مقاربت در دوران بارداری کاملا بی خطر است. اگر بارداری به طور طبیعی پیشرفت کند، رابطه جنسی به هیچ وجه برای جنین مضر نیست.

کودک شما در داخل رحم شما به خوبی محافظت می شود. دکتر اربابی می گوید، مایع آمنیوتیک کودک را محافظت می‌کند و یک پلاک مخاطی غلیظ دهانه رحم را محکم می‌بندد تا از عفونت جلوگیری کند. اگرچه ارگاسم ممکن است باعث برخی انقباضات رحمی شود، اما این درد زایمان نیست، بنابراین جای نگرانی نیست.

میل جنسی یک زن باردار معمولا در سه ماهه دوم، زمانی که سطح انرژی بالا می رود و حالت تهوع کاهش می یابد، افزایش می یابد. رابطه جنسی ممکن است به دلیل افزایش جریان خون به واژن و روانکاری واژن افزایش می یابد. در نتیجه میل شما به رابطه جنسی افزایش می یابد و ارگاسم قوی تر می شود. همانطور که آناتومی شما تغییر می کند و افزایش وزن بارداری را تجربه می کنید، دریافت بیشترین لذت از مقاربت ممکن است نیاز به تغییراتی در روال معمول شما داشته باشد.

لذت بردن از رابطه جنسی در دوران بارداری

از آنجایی که تمایلات جنسی شما در دوران بارداری به اوج می رسد، بسته به مرحله بارداری که در آن هستید، ممکن است نیاز به تغییراتی در پوزیشن خود برای راحتی بیشتر داشته باشید.

موقعیت های جنسی جدید را امتحان کنید. وقتی افزایش وزن بارداری باعث بزرگ شدن شکم شما می شود، سعی کنید در حین رابطه جنسی به پهلو دراز بکشید، چه رو به طرف شریک زندگی خود یا به دور از آن. قرار گرفتن زن در بالا نیز ممکن است راحت تر باشد، زیرا او می تواند عمق نفوذ را کنترل کند. گزینه های دیگر این است که زن خود را روی دست ها و زانوها قرار دهد در حالی که همسرش پشت زانو زده است یا اینکه او روی پاهای او بنشیند.
زنان در اواخر بارداری نباید به پشت دراز بکشند زیرا وزن نوزاد و وزن شریک زندگی آنها ممکن است به ورید اجوف تحتانی فشار بیاورد، سیاهرگ بزرگی که خون را به قلب شما برمی گرداند. فشار می تواند باعث سرگیجه شود و باعث افزایش ضربان قلب شود.

ایمنی را در اولویت قرار دهید اگر شریک زندگی شما سابقه بیماری مقاربتی (STD) دارد یا حتی در هنگام رابطه جنسی احتمال ابتلا به STD یا HIV وجود دارد، همیشه از کاندوم استفاده کنید. اچ آی وی می تواند به نوزاد منتقل شود و برخی دیگر از بیماری های مقاربتی می تواند در حین زایمان به نوزاد منتقل شود.

رابطه جنسی دهانی در دوران بارداری

در حالی که رابطه جنسی دهانی در دوران بارداری به طور کلی مجاز است، به یاد داشته باشید که دمیدن هوا به واژن هرگز ایمن نیست زیرا این امر می تواند باعث آمبولی هوا شود (که در آن رگ خونی توسط حباب های هوا مسدود می شود) که می تواند تهدید کننده زندگی باشد. پزشکان رابطه مقعدی را در دوران بارداری توصیه نمی کنند زیرا می تواند باکتری ها را از رکتوم به واژن منتقل کند و احتمالاً باعث عفونت شود. همچنین ممکن است به دلیل هموروئید در دوران بارداری ناراحت کننده باشد.

چه زمانی رابطه جنسی در دوران بارداری خطرناک است؟

پزشک ممکن است به شما بگوید که در دوران بارداری رابطه جنسی نداشته باشید اگر:

 • شما در معرض خطر سقط جنین هستید.
 • شما در معرض خطر زایمان زودرس هستید، یعنی زایمان قبل از هفته 37.
 • شما جفت سرراهی دارید که در آن جفت دهانه دهانه رحم را می پوشاند.
 • شما خونریزی واژینال را تجربه می کنید، که زمانی که دوقلو یا سه قلو باردار هستید، شایع تر است.
 • عفونت دارید.
 • کیسه آب پاره شده است.
 • دهانه رحم کوتاهی دارید که خطر سقط جنین یا زایمان زودرس را افزایش می دهد یا دهانه رحم باز شده است.

بهتر است بدانید بارداری موجی از تغییرات را به همراه داشته باشد، فیزیکی، عاطفی و جنسی. با گوش دادن به بدن خود و شناخت نیازهای خود و مشاوره با یک متخصص زنان و زایمان، بهتر می توانید از لذت های منحصر به فرد این زمان خاص در زندگی خود لذت ببرید.

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی، جراح و متخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی می باشند. دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری هستند. جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عشق به حیات ‌و تولد به عنوان زیباترین اتفاق در زندگی هر زوج جوان انگیزه من برای انتخاب این رشته جذاب و البته سخت و پر استرس از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف هستم. – رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی – دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *