دکتر بهاره اربابی » ناباروری » ایا رحم دو شاخ باعث ناباروری میشود؟
۵ دقیقه
رحم-دو-شاخ-

ایا رحم دو شاخ باعث ناباروری میشود؟

آنچه می خوانید...

رحم دو شاخ که به آن رحم قلبی شکل نیز می‌گویند، یک بیماری مادرزادی است که در آن دو طرف رحم در طول رشد جنین به طور کامل به هم نمی‌پیوندند. این امر منجر به تولد دختری با رحمی می شود که تا حدی به دو قسمت تقسیم شده است که کاملاً از هم جدا نیستند و دارای دهانه رحم مشترک هستند. این منجر به شکل قلب می شود. اکثر زنان مبتلا به این بیماری تا زمانی که دلیلی برای معاینه پزشکی یا نگرانی در مورد باروری خود نداشته باشند، از آن خبر نخواهند داشت. سونوگرافی رحم دو شاخ رایج ترین شکل تشخیص است.

در این مقاله قصد داربم به نگرانی های رایج در رابطه با رحم قلبی شکل، از جمله علل آن، نحوه تشخیص آن و تاثیر رحم دو شاخ در بارداری می پردازد. ما همچنین سایر خطرات مرتبط با رحم دو شاخ را در نظر می گیریم و اینکه چگونه می توانید آنها را کاهش دهید.

رحم دو شاخ چیست؟

رحم قلبی شکل شایع ترین ناهنجاری است که می تواند در رحم رخ دهد. نقص در اندازه، شکل یا ساختار رحم تنها حدود 3 درصد از جمعیت زنان را تحت تأثیر قرار می دهد و بنابراین نسبتاً غیر معمول است. این عارضه هیچ تاثیری بر عملکرد تخمدان ها یا چرخه قاعدگی ندارد، بنابراین به توانایی یک زن برای باردار شدن به روش طبیعی آسیب نمی رساند. در بیشتر موارد هیچ علامتی وجود ندارد، اگرچه برخی از زنان خونریزی واژینال نامنظم و دوره های دردناک را گزارش می کنند.

با این حال، اگر رحم دو شاخ دارید، مطمئناً در تمام طول عمرتان آن را داشته‌اید، و بنابراین ممکن است هیچ چیز غیرعادی را شناسایی نکنید.

دلایل ایجاد رحم دو شاخ چیست؟

این وضعیت مادرزادی ناشی از رشد غیرطبیعی مجاری پارامسونفریک است که در آن مجاری پارامزونفریک به طور طبیعی با هم ترکیب نمی شوند و در نتیجه دو برجستگی یا “شاخ” رحم ایجاد می شود. ممکن است تا زمانی که دلیلی برای معاینه نداشته باشید، تشخیص داده نشود، به عنوان مثال اگر خونریزی نامنظم یا پریودهای دردناک دارید، باردار هستید یا حتی اگر سقط های مکرر را تجربه کرده باشید. برخی از آزمایشاتی که می توانند رحم دو شاخ را شناسایی کنند عبارتند از:

• اسکن اولتراسوند، با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا که می تواند تصویری بصری از شکل رحم ایجاد کند.

• هیستروسالپنگوگرام، یک اشعه ایکس ویژه که در آن مایع رنگ شده به رحم و لوله های فالوپ تزریق می شود و اجازه می دهد تصویری از شکل آنها بر روی مانیتور نشان داده شود.

• اسکن MRI، که از امواج رادیویی و میدان های مغناطیسی برای ایجاد تصویر بصری دقیق از رحم استفاده می کند.

رحم دو شاخ در بارداری

این واقعیت که رحم دوشاخه هیچ تأثیری بر توانایی شما برای باردار شدن ندارد، بخشی از دلیل این است که بسیاری از زنان از آن بی خبر می مانند مگر اینکه مشکلی ایجاد شود. با این حال، پس از لقاح، در دوران بارداری و خود زایمان است که احتمال بروز مشکلات بسیار بیشتر است. اینها برخی از خطراتی است که بیشتر با داشتن رحم دو شاخ در بارداری مرتبط است:

افزایش خطر سقط جنین

رحم دو شاخ یا هر شکل غیر طبیعی دیگر رحم، خطر سقط جنین را در اواخر بارداری افزایش می دهد. میزان این خطر نامشخص است. یک مطالعه محدوده ای بین 1.8٪ و 37.6٪ را گزارش می دهد، بنابراین تنها نتیجه ای که می توانیم بگیریم این است که خطر ممکن است بسیار کوچک یا کاملاً قابل توجه باشد. دلیل این دامنه وسیع این است که مطالعات موجود شامل زنان دارای سقط جنین متعدد در سه ماهه اول و دوم است. با این حال، محققان خاطرنشان می کنند که به نظر می رسد شیوع ناهنجاری رحم، که شامل رحم دو شاخ است، در زنانی که در سه ماهه دوم سقط جنین می کنند، بیشتر باشد. آنها همچنین خاطرنشان می کنند که این ممکن است به ضعف دهانه رحم مرتبط باشد که اغلب با ناهنجاری رحم همراه است.

زایمان زودرس یا سزارین

فرورفتگی یا فرورفتگی در بالای رحم نیز احتمال زایمان زودرس را افزایش می دهد، زیرا جنین در حال رشد ممکن است فضای کافی برای رشد نداشته باشد و این می تواند منجر به زایمان زودرس شود.

همچنین احتمال قرار گرفتن نوزاد در حالت بریچ را افزایش می دهد که در آن پایین یا پاهای او قبل از تولد به جای سر به سمت پایین باشد. این امر احتمال نیاز به سزارین را افزایش می دهد.

در هر صورت، به دلیل این خطرات، اگر رحم دو شاخ داشته باشید، بارداری شما به عنوان پرخطر تلقی می شود.

با سونوگرافی مکرر برای بررسی وضعیت نوزاد به دقت تحت نظر قرار می گیرد.

چه درمانی در رابطه با زایمان زودرس وجود دارد؟

با وجود این خطرات، بسیاری از زنان دارای رحم دو شاخ می توانند بارداری خود را بدون هیچ مشکلی به پایان برسانند. اگر نگران این هستید که این وضعیت ممکن است علت عوارض بارداری باشد، باید با یک متخصص زنان و زایمان یا متخصص باروری پرخطر مشورت کنید تا سابقه پزشکی و سطح خطر شخصی شما ارزیابی شود. در بیشتر موارد، سطح بالایی از نظارت، اقدام توصیه شده است. در مواردی که درمان مناسب باشد، چند احتمال وجود دارد:

• در برخی موارد، سرکلاژ دهانه رحم می تواند یک روش موثر برای جلوگیری از زایمان زودرس باشد. این روش از سقط جنین دیررس و زایمان زودرس جلوگیری می کند.

با این حال، هیچ راه حلی برای همه وجود ندارد و درمان شما به شرایط فردی بارداری و توصیه پزشک یا متخصص باروری شما بستگی دارد.

منابع:

https://www.yarinsky.com/body/labiaplasty/

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی، جراح و متخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی می باشند. دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری هستند. جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عشق به حیات ‌و تولد به عنوان زیباترین اتفاق در زندگی هر زوج جوان انگیزه من برای انتخاب این رشته جذاب و البته سخت و پر استرس از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف هستم. – رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی – دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *