دکتر بهاره اربابی » جراحی زیبایی زنان » بهترین روش تیرگی ناحیه تناسلی چیست؟

5 / 5. 2

۹ دقیقه
درمان تیرگی واژن

بهترین روش تیرگی ناحیه تناسلی چیست؟

آنچه می خوانید...

برای رفع تیرگی ژنیتال یا ناحیه تناسلی واژن، روش های متعددی وجود دارد. سفید بودن ناحیه تناسلی یکی از نکات مورد توجه برای خانم ها است. به این صورت که باعث افزایش اعتماد به نفس خانم در روابط جنسی می شود.

در این مقاله قصد داریم روش های رفع تیرگی ژنیتال یا واژن را بررسی کنیم و توضیح دهیم که علت تیرگی پوست ناحیه تناسلی چیست.

سفید سازی واژن

از گذشته تا کنون تیرگی ناحیه تناسلی احساسات ناخوشایندی برای افراد ایجاد می کرد به خصوص برای خانم های که بیشتر به دنیال زیبایی و جذابیت هستند این اتفاق تاثیر منفی بر روی ابعاد مختلف زندگی زناشویی شان بر جای می گذارد. پس باید به فکر راه حلی برای درمان آن باشند.

با توجه به پیشرفت علم پزشکی در زمینه راهکار های زیبایی زنانه که تا کنون شاهد آن بوده ایم. روش های متعددی برای رفع آن ارائه شده است که با در نظر گرفتن هر یک از آن ها که مزایا منحصر به فردی دارند، یکی از آن ها برمی گزینند.

لازم به ذکر است سفید کردن دستگاه تناسلی خانم ها یکی از اولین اقداماتی است که برای افزایش جذابیت و زیبایی ظاهری اندام زنانه خود انجام می دهند. در ادامه به برخی از عوامل تاثیر گذار بر تیرگی و هم چنین راهکار های متعدد درمان آن می پردازیم.

عوامل تیرگی واژن یا ناحیه تناسلی ژنیتال

تیرگی پوست ناحیه تناسلی یا واژن دلایل مختلفی دارد که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

 • برخی ها به صورت ژنتیکی پوست تیره ای دارند و این تیرگی در برخی قسمت های بدن مانند: ناحیه بیکینی افزایش می یابد. هم چنین در دوران بلوغ این موضوع بیشتر می شود.
 • افزایش سن یکی دیگر از عواملی است که بر تیرگی ناحیه ژنیتال اثر می گذارد. هم چنین تغببراتی هورمونی که با افزایش سن خانم ها ایجاد می شود، به مرور تیرگی واژن را به همراه خواهد داشت.
 • رطوبت و تعریق بیش از حد این ناحیه می تواند تیرگی ناحیه تناسلی ژنیتال را افزایش دهد.
 • لباس های تنگ و چسبان باعث افزایش رطوبت بدن و عدم جریان هوا در ناحیه واژن می شود. لباس هایی که از الیاف مصنوعی ساخته شده اند باعث تیرگی ژنیتال می شود. پوشیدن لباس های تنگ اصطحکاک لباس با بدن را بیشتر می کند و باعث سیاه شدن ناحیه تناسلی می شود.
 • پیاده روی و راه رفتن زیاد، ورزش هایی مانند دوچرخه سواری باعث سایش مداوم پوست به یکدیگر می شود. در نتیجه تغییر رنگ پوست را به همراه دارد.
 • عفونت های پوستی و قارچ های ناحیه واژن
 • وجود برخی بیماری ها مانند: سندروم تخمدان پلی کیستیک، اختلالات پوستی، کبدی، کم کاری و پرکاری تیروئید، سرطان معده و …
 • چاقی یکی از دلایل عمده در تیرگی ناحیه ژنیتال است.
 • بارداری باعث ایجاد تغییرات هورمونی می شود.
 • استفاده از ژیلت و تیغ زدن مکرر مخصوصا با تیغ های کند.
 • کمبود برخی از ویتامین ها و مواد معدنی در پوست
 • استفاده از برخی شامپوها و محصولات بهداشتی و هم چنین پودر تالک
 • استفاده از لباس زیر پلی استری ضدگیاهی و غیرنخی
 • تولید بیش از اندازه ملانین

چه کسانی کاندیدای سفید سازی واژن هستند؟

همانطور که در مباحث پیشین بدان اشاره کرده ایم افرادی به دنبال این روش زیبایی ناحیه ژنیتال خود هستند که تحت عوامل متعددی دچار شده اند و همینطور باعث کاهش کیفیت رابطه جنسی شان شده اند.

البته همانطور که این عمل زیبایی نیز مانند هر نوع روش های زیبایی ناحیه تناسلی انتخابی بوده و هیچ گونه اجباری برای انجام آن نیست می توانید با کمک یک متخصص زنان در ارتباط با انتخاب کدام یک از تکنیک های روشن سازی مشورت بگیرید.

 • چنانجه آن دسته از خانم های باشید که بنا به عوامل ژنیتکی و وراثتی دچار چنین عارضه ای هستید می توانید از مزایا این عمل بهره مند شوید.
 • باید در نظر بگیرید چنانچه بیماری یا مشکلات خاصی دارید باید با پزشک خود در میان بگذارید چرا که افرادی که به انواع بیماری های پوستی هم چون پسوریازیس، تبخال و زگیل تناسلی، لوپوس مبتلا هستند کاندیدای مناسبی برای انجام روشن سازی واژن نیستند و نمی توانند به نتیجه ای مطلوبی دست یابند.
 • علاوه بر آن مهم ترین عامل انجام این عمل برای خانم ها همان احساسات ناخوشایندی شرمگینانه در حین برقراری رابطه جنسی است.
 • این تکنیک ها برای خانم ها که دچار کاهش اعتماد و عزت نفس در مورد خودشان شده اند بسیار موثر است و می تواند حجم عظیمی از بارهای روانی را کم کند.
 • برای آن دسته از خانم های که پس از هر بار اذاله موهای زائد بدن خود با تیرگی شدید مواجه می شوند نیز توصیه می شود.
 • بسیاری از متخصصین این حوزه درمانی برای ا« دسته از کسانی که می خواهند اقدام به انجام این عمل کنند توصیه می کنند که باید در مورد روش های درمانی و هزینه های مربوط به آن دید واقع گرایانه ای به همراه انتظارات معقولانه ای در مورد انجام آن داشته باشند.

هدف از درمان تیرگی ژنیتال

مطالعات انجام شده نشان می دهد که تیرگی ناحیه ژنیتال خانم ها به دلیل غلظت بالای ملانین زیر پوست است. پس برای رفع آن از لیزر فراکشنال استفاده می شود. بهتر است بدانید با انجام چندین جلسه متعدد لیزرتراپی می توانید جوانی و شادابی را به پوست اندام تناسلی تان برگردانید و بر خلاف سایر روش های غیر علمی دچار عوارض جانبی خاصی نمی شوید. پس به عنوان راه حلی ساده و مطمئن آن را انتخاب کنید.

روش های رفع تیرگی واژن

روزانه افراد زیادی به دنبال روشن سازی ناحیه تناسلی واژن هستند تا جذابیت و زیبایی جنسی بیشتری داشته باشند. تیرگی واژن یک ایراد محسوب نمی شود ولی برخی افراد تمایل به تغییر رنگ این ناحیه دارند.

در روش های روشن سازی ژنیتال، سعی می شود رنگدانه های ملانین پوست در این ناحیه کاهش بیابند. روش های زیادی برای تغییر رنگ و سفید کردن ناحیه تناسلی وجود دارد که در ادامه بررسی خواهیم کرد:

روشن سازی واژن با استفاده از صابون

صابون ها برای سفیدسازی واژن و ناحیه تناسلی توصیه نمی شود. زیرا ممکن است باعث به هم خوردن تعادل PH واژن شود. در نتیجه باعث تیرگی بیشتر ناحیه شرمگاهی شود.

استفاده از روش های دیگری نیز مانند استفاده از کرم ها و مواد شیمیایی ممکن است سرطان زا باشد و دائمی نیستند.

در نتیجه لیزر تاثیرگذاری بالایی دارد و نتیجه عالی هم در پی دارد. عوارض این روش بسیار کم است و در کوتاه مدت نتیجه خواهد داد.

در ادامه قصد داریم توضیحات بیشتری در خصوص استفاده از لیزر برای رفع تیرگی ژنیتال دهیم.

درمان تیرگی ژنیتال با لیزر

یکی از جدیدترین و موثرترین روش های روشن سازی واژن و رفع تیرگی ژنیتال، استفاده از لیزر است. این روش ماندگاری بالایی دارد و نیازی ندارد که به صورت مداوم استفاده شود. تا چند سال اثر لیزر باقی می ماند.

استفاده از لیزر مونالیزا از اولین روش های رفع تیرگی ژنیتال یا واژن در دنیا است. این روش برای روشن سازی به 3 الی 5 جلسه با توجه به رنگ پوست نیاز دارد.

روشن سازی پوست واژن با لیزر

همانطور که گفتیم این روش برای سفید کردن پوست ناحیه تناسلی بسیار موثر است. حدودا 1 تا 5 جلسه برای رفع تیرگی ژنیتال نیاز است و هر جلسه لیزر حدودا 10 دقیقه به طول می انجامد. پزشک تعداد جلسات مورد نیاز را برای دستیابی به نتیجه بهتر تشخیص می دهد.

بهتر است فاصله هر جلسه لیزر بین یک ماه تا 45 روز باشد. معمولا بعد از دو هفته اثرات لیزر روی پوست نمایان است.

با استفاده از لیزر حدود 60 تا 70 درصد می توان پوست ناحیه تناسلی را روشن کرد. ماندگاری این روش بالا است. لیزر یک روش غیرتهاجمی است و درد ندارد. برای جلوگیری از احساس درد هر چند کم ، توصه می شود از کرم های بی حس کننده استفاده شود.

جوانسازی واژن با لیزر برای رفع تیرگی ژنیتال باعث جوانسازی و روشن شدن ناحیه تناسلی واژن می شود. همه خانم ها می توانند از این روش استفاده کنند و محدودیتی برای انجام لیزر وجود ندارد.

چه افرادی نمی توانند از لیزر برای رفع تیرگی واژن استفاده کنند؟

برخی افراد بیماری خاصی دارند نیابد از لیزر روشن کننده پوست واژن استفاده کنند:

 • افرادی که تبخال یا زگیل تناسلی دارند.
 • افرادی که از راکوتان استفاده می کنند.
 • کسانی که بیماری سیستماتیک دارند.
 • افرادی که بیماری پوستی لیکن پلان دارند.
 • کسانی که بیماری موضعی حاد دارند.
اقدامات قبل از انجام لیزر برای سفید کردن پوست ناحیه تناسلی
 • قبل از انجام لیزر باید عفونت های فعال واژن درمان شوند.
 • سه روز قبل از انجام لیزر، از اپیلاسیون، شیو کردن و برنزه کردن پوست واژن اجتناب کنید.
 • انجام لیزر برای رفع تیرگی ژنیتال بهتر است یک هفته بعد از پایان پریود انجام شود.
 • از کرم و مواد سفیدکننده پوست ناحیه تناسلی از یک هفته قبل استفاده نکنید.
 • شب قبل از لیزر نزدیکی نداشته باشید و حتما حمام کنید.
 • یک ساعت قبل از انجام لیزر از کرم های بی حس کننده استفاده کنید.
مراقبت های بعد از انجام لیزر
 • به دلیل حساسیت پوست بعد از لیزر از پمادهای ترمیمی که پزشک تجویز کرده است، استفاده نمایید.
 • بعد از هر بار شستشو ناحیه تناسلی را خشک کنید و تمیز نگه دارید. به این ترتیب از ایجاد تیرگی جلوگیری می کنید.
 • حدودا 5 روز بعد از لیزر از ورزش و فعالیت های بدنی جلوگیری کنید.
 • از دامن یا شلوار گشاد بعد از انجام لیزر استفاده کنید.
 • تا 5 روز بعد از لیزر، از رابطه جنسی خودداری کنید.

هزینه رفع تیرگی ناحیه تناسلی ژنیتال چقدر است؟

هزینه رفع تیرگی واژن و روشن کننده ژنیتال بستگی به عوامل مختلفی دارد. تعیین هزینه و قیمت برای هر فردی متفاوت است و بعد از مشاوره با پزشک متخصص زنان و زایمان انجام می شود.

نتیجه گیری

اگر در خصوص روش های رفع تیرگی ژنیتال و یا لیزر برای روشن کردن واژن سوال دارید می توانید از طریق راه های مختلفی ویزیت جضوری با بهترین متخصص زنان و زایمان در اصفهان یا مشاوره آنلاین، همینطور در انتهای همین مقاله بخش نظرات آن را مطرح نمایید.

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عشق به حیات ‌و تولد به عنوان زیباترین اتفاق در زندگی هر زوج جوان انگیزه من برای انتخاب این رشته جذاب و البته سخت و پر استرس از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف هستم. – رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی – دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *