دکتر بهاره اربابی » بیماری های زنان » آیا هر لکه بینی خطرناک هست؟
۵ دقیقه
لکه-بینی-در-خانم-ها-

آیا هر لکه بینی خطرناک هست؟

آنچه می خوانید...

خونریزی زمانی که پریود نیستید لکه بینی نامیده می شود. به طور کلی، لکه بینی، خونریزی بسیار خفیفی است که نیازی به پد یا تامپون ندارد. در واقع لکه بینی خونریزی است که بین دوره های قاعدگی اتفاق می افتد. گاهی اوقات، این می تواند طبیعی باشد. اکثر زنان در مرحله‌ای در اواسط چرخه قاعدگی دچار خونریزی می‌شوند. به این خونریزی بین قاعدگی یا لکه بینی می گویند. مانند سایر تغییرات خونریزی طبیعی، گاهی اوقات لکه بینی چیزی نیست که باید در مورد آن نگران باشید و گاهی اوقات می تواند نشانه ای از یک مشکل باشد. بسیاری از زنان در یک زمان لکه بینی را تجربه می کنند که این می تواند هشدار دهنده باشد. برخی دلایل مانند شرایط زمینه ای، از اوایل بارداری تا سطوح بالای استرس، می تواند باعث لکه بینی شود.

چرا بین سیکل قاعدگی ام خونریزی دارم؟

لکه بینی در اواسط چرخه ممکن است به دلایل زیادی اتفاق بیفتد و اغلب زنان در برخی مواقع آن را تجربه می کنند. شایع ترین دلیل لکه بینی کنترل هورمونی بارداری است. اگر به تازگی یک نوع کنترل هورمونی را شروع کرده اید (مثلاً قرص های ضد بارداری، تزریق، چسب، حلقه واژن، ایمپلنت یا IUD)، لکه بینی در چند ماه اول بسیار شایع است. اگر بعد از 3 ماه این لکه بینی قطع نشد، به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. مصرف قرص‌های ضدبارداری در زمان معینی در روز می‌تواند به جلوگیری از خونریزی در اواسط سیکل کمک کند، به‌ویژه برای قرص‌های فقط پروژسترون.

دلایل دیگری که ممکن است لکه بینی داشته باشید

تخمک گذاری

برخی از زنان در طول تخمک گذاری لکه بینی خفیفی را تجربه می کنند. این احتمالاً به دلیل تغییرات هورمونی مربوط به تخمک گذاری است. استروژن باعث ضخیم شدن آندومتر می شود و در زمان تخمک گذاری به اوج خود می رسد. در آن زمان پروژسترون برای حفظ اندومتر افزایش می یابد. اگر پروژسترون کافی در زمان شروع افت استروژن وجود نداشته باشد، ممکن است لکه بینی ایجاد شود. این لکه بینی معمولا بین 1 تا 3 روز طول می کشد و در اواسط سیکل است و جای نگرانی ندارد.

خونریزی لانه گزینی

اگر تخمک شما بارور شده باشد، معمولاً پنج تا هفت روز بعد در آندومتر کاشته می شود. این ممکن است منجر به لکه‌های قهوه‌ای روشن یا صورتی شود زیرا وقتی تخم بارور شده به آندومتر می‌چسبد، برخی از عروق دچار اختلال می‌شوند.

حاملگی خارج رحمی

حاملگی خارج از رحم زمانی اتفاق می افتد که یک تخمک بارور شده در لوله فالوپ یا جای دیگری در شکم شما کاشته شود. این می تواند باعث خونریزی شدید و درد در شکم شما شود. بارداری خارج از رحم می تواند عوارض جدی ایجاد کند و باید با دارو یا جراحی درمان شود.

عفونت

عفونت اندام های تناسلی مانند کلامیدیا یا سوزاک می تواند باعث التهاب و خونریزی در اواسط چرخه شود. اگر با شریک جدید رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید، یا ترشحات غیرطبیعی یا تب دارید، ایده خوبی است که آزمایش دهید.

سرطان یا شرایط پیش سرطانی

سرطان ها یا بیماری های پیش سرطان دهانه رحم یا رحم می توانند باعث خونریزی بین قاعدگی شوند. زنان بین 25 تا 70 سال باید هر سه سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر را برای غربالگری سرطان دهانه رحم انجام دهند. سرطان رحم در زنان یائسه شایع تر است، اما اگر خونریزی بین قاعدگی ها را تجربه می کنید، برای رد این موضوع به پزشک مراجعه کنید.

استرس

استرس پاسخ بدن شما به تغییرات خارجی است. هنگامی که در زندگی خود با استرس مواجه می شوید، خواه ناشی از کار، خانواده یا دلایل درونی باشد، باعث واکنش فیزیکی، ذهنی و عاطفی می شود. استرس از بسیاری جهات بر بدن شما تأثیر منفی می گذارد. پاسخ جنگ یا گریز بدن شما را فعال می کند. در حالی که این غریزه برای ایمن نگه داشتن شما در شرایط اضطراری طراحی شده است، تجربه طولانی مدت این احساسات می تواند عوارض قابل توجهی داشته باشد.

زندگی تحت استرس زیاد می تواند باعث مشکلات سلامتی زیادی شود، مانند:

 • سردرد
 • بیخوابی
 • سیستم ایمنی ضعیف شده
 • مشکلات معده
 • عضلات منقبض
 • میل جنسی کم
 • بی نظمی قاعدگی

استرس می تواند منجر به لکه بینی بین قاعدگی شود، اما تغییرات هورمونی که استرس در بدن شما ایجاد می کند به همین جا ختم نمی شود. در واقع، استرس نیز یکی از دلایل رایج دیررس یا نادیده گرفته شدن دوره های قاعدگی است.

یافتن راه های سالم برای مدیریت استرس می تواند تفاوت بزرگی برای سلامت کلی شما، از جمله منظم بودن قاعدگی، ایجاد کند. اگر با استرس زندگی می کنید، سعی کنید به طور منظم ورزش کنید، مدیتیشن کنید و نگرش مثبتی برای مدیریت استرس داشته باشید.

سایر علل شایع لکه بینی

 • برخی از بیماری های مقاربتی
 • اوایل بارداری
 • شرایط زمینه ای مانند فیبروم رحم، پولیپ یا سندرم تخمدان پلی کیستیک

لکه بینی که در اوایل بارداری ایجاد می شود به عنوان خونریزی لانه گزینی شناخته می شود. هنگامی که باردار می شوید، تخمک بارور شده در رحم لانه گزینی می کند و ممکن است باعث لکه بینی شود. تجربه خونریزی خفیف در هفته های اول بارداری غیر معمول نیست.

یکی دیگر از علل شایع لکه بینی، قبل از یائسگی است. قبل از یائسگی زمان قبل از ورود به یائسگی است و نوسانات هورمونی که با یائسگی و یائسگی همراه است می تواند منجر به لکه بینی و پریودهای نامنظم شود.

در بیشتر مواقع، لکه بینی نشانه این نیست که چیزی به طور جدی اشتباه است. اما اگر لکه بینی با درد شکمی یا تب همراه است، یا اگر بعد از یائسگی خونریزی دارید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

اگر خونریزی شدید یا مداوم دارید، به خصوص اگر باردار هستید، به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید. خونریزی نامنظم می تواند نشانه ای از سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم باشد.

چرخه قاعدگی شما به تعادل ظریف هورمون ها بستگی دارد. هنگامی که استرس را تجربه می کنید، هورمون ها می توانند نوسان داشته باشند و باعث ایجاد لکه بینی گاه به گاه شوند.

منبع:

https://www.awhcare.com/blog/299793-can-stress-cause-spotting/

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی، جراح و متخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی می باشند. دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری هستند. جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عشق به حیات ‌و تولد به عنوان زیباترین اتفاق در زندگی هر زوج جوان انگیزه من برای انتخاب این رشته جذاب و البته سخت و پر استرس از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف هستم. – رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی – دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری

20 پاسخ

 1. سلام ببخشید من 14 سالمه و متاهل هستم من 13 سالگی ازدواج کردم و تازه رفتم تو چهارده سال و من قبل از ازدواج پریودیم منظم بود و بعدش کلا قاطی شد اولش دوماه نشدم و بعد اون دیگ کلا زمان پریودیم قاطی شد میخواستم ببینم از چیه و اینکه قرص ایرکتو 100 و سیلدنافیل برای چیه همسرم استفاده می‌کنه میخوام بدونم در آینده مشکلی ایجاد نمیکنه هم برای خودم و هم برای همسرم و یا اینکه برای باردار شدنم و کرم زایلا _ پی اونم همینطور

 2. دخترم بلوغ زدرس داشته دکتر براش آمپول میکرورلین 11/25 سه ماه داد الان حدود ۶ ماه هستش که تزریق میکنیم و پریود نشده ولی این ماه 16مرداد تزریق کردیم 28 مرداد پریود شده نگران شدم میشه علتشو بگید ممنون

 3. من بعد از زدن واکسن کرونا پریودم ریخته به هم جوری که دوماهی یبار میشم یا بعضی ماه ها هم آمپول پروژسترون میزنم تا بشم،باید چکار کنم؟ قرص روکین بخورم تنظیم میشم؟

 4. سلام، من ۳ روز از پریودم گذشته، چک نکردم چون فک کردم جواب کاذب درمیاد، الانم بدن درد شدید دارم میتونم استامینوفن بخورم ؟

 5. سلام خانوم دکتر وقتتون بخیر ببخشید ک مزاحمتون میشم من ۶ روز امیکرون شدید گرفتم متاسفانه پریودم با امیکرون دقیقا همزمان شد و همیشه پریودم منظم بود و روز پنجم قطع میشد الان ۶ روز که درد و خونریزی زیاد دارم دوتا امپول سفازولین زدم و کپسول سفکسیم هم مصرف میکنم ممنون میشم راهنمایی ام کنین 😢😢

 6. سلام من پریودم نامنظمه رابطه محافظت نشده داشتم و بعد دو هفته پریود شدم که خیلی شدید بود و ماه بعدش دو روز پریود شدم که قهوه ای رنگ بود و این ماه نشدم و شکمم خیلی باد کردع امکان بارداری وجود داره؟یا به دلیل پریود نامنظمم هنوز پریود نشدم ؟

 7. سلام من ۲۲ سالمه بعد پریود لکه بینی داشتم دکتر قرص ال دی داد دو ماه مصرف کردم الان ۱۷ ابان پریود شدم ۲۴ تموم شدم امروز ۲ آذر باز لکه بینی دارم دلیلش چیه

 8. من پریودم تا دو ماه پیش خیلی منظم بود طوری که از دو روز جلوتر میدونستم،البته پریودیم هیچ علائم ودردی هم نداشتم.طول سیکلم 28 روزه بود، اما الان دو ماهه خیلی بهم ریخته ماه قبل 34 روزه شد این ماه هم 33 روزه شد، الان پانزدهمین روز از قاعدگیم هستم امروز لک بینی داشتم،(البته هنوز نمیدونم لک باشه یا خون پریودی) چون میزان خونریزی از لک بیشتره، خوایتم بدونم
  خطرناکه؟ علت چیه؟ متاهل هستم، وبخاطر ریزش ونازکی موهام دکترم بهم قرص zincohealthدادن

 9. سلام وقت بخیر من برای بارداری اقدام کردم و سونو گرافی وچکاب کامل شدم هیچ موردی نبود.دقیقا روز تخمکگذاری در حین رابطه خونریزی افتادم البته فقط همون موقع بود الان فقط لکه بینی خیلی کم هستش چی میتونه باشه .حتی تست تخمک استفاده کردم البته آخر رابطه متوجه خون شدم.
  ممنون از شما

 10. سلام ،خداقوت
  من از روز ۱۴ سیکل قاعدگی ام لکه بینی تخمک گذاری ام شروع شده و تا تا امروز هم که روز ۱۶ سیکل پریودم هست ، هنوز لکه بینی ادامه دارم ، میخواستم بپرسم که لکه بینی تخمک گذاری تا چند روز ادامه دارد ؟ و اینکه برای قطع شدنش چه کار کنم ؟ ممنونم از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *