دکتر بهاره اربابی » ناباروری » ناباروری ثانویه در زنان و مردان، علل و درمان آن
۷ دقیقه
ناباروری ثانویه

ناباروری ثانویه در زنان و مردان، علل و درمان آن

آنچه می خوانید...

ناباروری ثانویه میتواند برای زوج هایی که قبلاً می توانستند به طور طبیعی باردار شوند و بدون داشتن نگرانی های باروری یا ناباروری زایمان کرده اند، اتفاق بیافتد. اما خیلی ها نمی دانند که کاملا قابل درمان است. پس بیایید در مورد علل ناباروری ثانویه و البته درمان ناباروری ثانویه بیشتر بدانیم.

ناباروری ثانویه در زنان و مردان

ناباروری ثانویه چیست؟

هنگامی که زنی قبلاً به طور طبیعی باردار شده یا فرزندی به دنیا آورده است، ناباروری ثانویه به ناتوانی او در باردار شدن یا باردار شدن مجدد اشاره دارد. هر یک از طرفین یا هر دوی آنها ممکن است مسئول ناباروری ثانویه باشند. اما نگران نباشید، درمان ناباروری ثانویه به دلیل پیشرفت در زمینه پزشکی امکان پذیر است.

تفاوت بین ناباروری اولیه و ثانویه

اصطلاح “ناباروری” بیشتر برای توصیف ناباروری اولیه استفاده می شود. علائم ناباروری ثانویه زمانی است که زن و شوهر پس از باردار شدن قبلی قادر به باردار شدن نباشند، این به عنوان ناباروری ثانویه شناخته می شود. علائم ناباروری ثانویه معمولاً شامل شرایطی است که یک زوج پس از 6 تا 12 ماه تلاش نمی‌کنند باردار شوند.

علل ناباروری ثانویه چیست؟

مشکلات ناباروری در زن، مرد یا هر دو شریک زندگی ممکن است یکی از عوامل موثر در ناباروری ثانویه باشد. علائم ناباروری ثانویه می تواند در هر یک از زوجین باشد. بیایید به هر یک به تفصیل بپردازیم.

علل ناباروری ثانویه در زنان

یک سوم موارد ناباروری ثانویه ناشی از مشکلات در شریک زن است. علل اصلی چیست؟ متخصصان پزشکی ما بینش را ارائه می دهند:

1. سن پیشرفته (بالای 35 سال)

چرا یکی از مهمترین علل ناباروری ثانویه است؟ پس از 35 سالگی، باروری زنان به دلیل پیری تخمدان شروع به کاهش می کند که منجر به کاهش کیفیت تخمک و کاهش میزان لانه گزینی می شود. و در صورت برنامه ریزی بعد از این سن ممکن است در باردار شدن فرزند دوم با مشکلاتی روبرو شود.

2. اندومتریوز

این سندرم با رشد بافتی که شبیه پوشش رحم در بدن خارج از رحم است مشخص می شود. ممکن است باردار شدن را سخت کند. همچنین، علائم ناباروری ثانویه در اینجا شامل دوره های بیش از حد دردناک / قاعدگی است.

3. لوله های فالوپ مسدود شده

بیماری های عفونی لگن مانند سل، کلامیدیا یا سوزاک می توانند به لوله فالوپ که تخمک ها را از تخمدان ها به رحم منتقل می کند، آسیب بزنند.

4. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS):

یک وضعیت هورمونی که منجر به چرخه های قاعدگی نامنظم یا طولانی در زنان می شود. چندین فولیکول کوچک که سطح تستوسترون اضافی تولید می کنند ممکن است در بیماران PCOS (هورمون های مردانه) نیز وجود داشته باشد. آزاد شدن تخم‌ها در آن مهار می‌شود

بیماران مبتلا به PCOS که منجر به ناباروری می شود.

5. اضافه وزن

باروری شما همچنین ممکن است تحت تاثیر افزایش BMI و/یا برخی داروها باشد که می تواند باعث اختلال در عملکرد تخمدان و در نتیجه علل ناباروری ثانویه شود.

علل ناباروری ثانویه در مردان

علل ناباروری ثانویه در مردان یک سوم دیگر از موارد ناباروری ناشی از مشکلات با همسر مرد است. کارشناسان پزشکی ما این موارد را به اشتراک می گذارند:

1. سن پیشرفته (بالای 40 سال)

پس از 40 سالگی، کیفیت مایع منی اغلب بدتر می شود. بنابراین، تحرک، کیفیت و ناتوانی اسپرم در بارور کردن تخمک ممکن است کاهش یابد. این یکی از مهمترین علل ناباروری ثانویه است.

2. سطح تستوسترون پایین

یک عامل مهم در تولید اسپرم تستوسترون است. سن، آسیب به اندام تناسلی یا دستگاه ادراری و برخی بیماری‌های پزشکی همگی می‌توانند باعث کاهش سطح تستوسترون شوند.

3. پروستات بزرگ شده

تعداد کم اسپرم و انزال می تواند به دلیل بزرگ شدن پروستات محدود شود که به آن هایپرتروفی نیز گفته می شود.

4. هیپوگنادیسم دیررس

کاهش تستوسترون ناشی از افزایش سن منجر به بیماری بالینی و بیوشیمیایی به نام هیپوگنادیسم دیررس (LOH) در مردان مسن می شود. ارتباط بین LOH و تلاش های جنسی و باروری ناموفق به طور گسترده ای شناخته شده است.

5. افزایش وزن بیش از حد

به گفته متخصصان پزشکی، هر 20 پوند اضافه وزن یک مرد خطر ناباروری او را 10 درصد افزایش می دهد.

6. سبک زندگی

سیگار، الکل و خطرات شغلی- قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، گرما و غیره.

7. بیماری های سیستمیک

دیابت، فشار خون بالا و داروهای ضد فشار خون بر باروری تأثیر می گذارد

بیشتر بدانید: چه کسانی زایمان طبیعی راحتی دارند؟

علائم ناباروری ثانویه چیست؟

علامت اصلی ناباروری ثانویه ناتوانی در باردار شدن به طور طبیعی یا به پایان رسیدن فرزند پس از بارداری موفق قبلی و زایمان پس از تلاش برای 12 ماه است. از آنجایی که ناباروری ثانویه می تواند ناشی از تعدادی از اختلالات زمینه ای باشد، که برخی از آنها را قبلاً مورد بحث قرار دادیم، بسته به تشخیص فردی شما ممکن است به صورت انواع علائم اضافی ظاهر شود.

درمان ناباروری ثانویه در زنان

1. داروهای خوراکی

تعدادی از داروهای خوراکی وجود دارد که با ترشح هورمون هایی که رشد تخمک را تحریک می کنند، به زنان مبتلا به اختلالات تخمک گذاری کمک می کند.

2. جراحی رحم

به از بین بردن رشد غیرطبیعی در رحم که مطلوب نیستند کمک می کند و باروری را کاهش می دهد، مانند فیبروم، پولیپ، اندومتریوز و غیره

3. لقاح آزمایشگاهی

در درمان IVF بیش از یک تخمک با تزریق هورمونی ایجاد می شود و این تخمک ها بازیابی می شوند. یک اسپرم در داخل یک اسپرم سالم تزریق می شود و جنین هایی تشکیل می شود که به داخل رحم منتقل می شوند.

درمان ناباروری ثانویه در مردان

1. اصلاح سبک زندگی

الکل، تنباکو و سیگار بر کیفیت اسپرم تأثیر می گذارد و به DNA اسپرم آسیب می رساند و منجر به ناباروری می شود، از این رو اصلاح سبک زندگی ضروری است و اولین قدم برای درمان ناباروری مردان است.

 2. IUI (تلقیح داخل رحمی)

درمان IUI، که اغلب در مواقعی که تعداد و تحرک اسپرم مردان کم است استفاده می‌شود، شامل قرار دادن مستقیم اسپرم پس از شستشو در رحم زن است. علاوه بر این، این امید را برای زنانی که مخاط دهانه رحم دارند که پذیرا نیست، افزایش می دهد.

3. مکمل ها

در حالی که درمان دارویی می تواند کیفیت مایع منی را افزایش دهد، آنتی اکسیدان ها و ویتامین های ضد پیری می توانند باروری مردان را افزایش دهند.

نتیجه گیری

در نتیجه، ناباروری ثانویه می تواند چالش های منحصر به فردی را برای افراد یا زوج هایی ایجاد کند که امیدوارند خانواده خود را گسترش دهند. درک علل و علائم آن در جستجوی گزینه های درمانی مناسب بسیار مهم است. چه علت در عوامل فیزیولوژیکی، انتخاب سبک زندگی یا ترکیبی از هر دو باشد، مشورت با بهترین متخصص زنان و زایمان در اصفهان ضروری است. خوشبختانه، پیشرفت‌های پزشکی باروری طیف وسیعی از درمان‌ها، از دارو تا فناوری‌های کمک باروری را ارائه می‌دهد. برای کسانی که در ایندور به دنبال کمک هستند، یافتن بهترین کلینیک ناباروری می‌تواند راهنمایی و پشتیبانی تخصصی متناسب با نیازهای آنها را ارائه دهد، و در نهایت امیدی را برای دستیابی به رویای والدین شدن فراهم می‌کند.

سوالات متداول

ناباروری ثانویه چقدر شایع است؟

به گفته متخصصان پزشکی، ناباروری ثانویه به اندازه ناباروری اولیه شایع است.

آیا باروری ثانویه قابل درمان است؟

بسیاری از زوج‌هایی که ناباروری ثانویه تشخیص داده می‌شود، حاملگی‌های موفقی در آینده خواهند داشت، زیرا بر اساس علل ناباروری ثانویه فردی قابل درمان است. بررسی کامل توسط متخصص ناباروری اولین قدمی است که باید برداشته شود.

علائم ناباروری ثانویه چیست؟

معمولاً ناباروری ثانویه پس از شش تا دوازده ماه تلاش ناموفق برای باردار شدن مشخص می شود. سقط مکرر حاملگی اختلالی است که در آن افراد و زوجین می توانند باردار شوند اما نمی توانند بارداری را به پایان برسانند.

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی، جراح و متخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی می باشند. دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری هستند. جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عشق به حیات ‌و تولد به عنوان زیباترین اتفاق در زندگی هر زوج جوان انگیزه من برای انتخاب این رشته جذاب و البته سخت و پر استرس از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف هستم. – رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی – دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *