دکتر بهاره اربابی » بیماری های زنان » روش های جلوگیری از سقط جنین
۵ دقیقه
سقط-جنین-

روش های جلوگیری از سقط جنین

آنچه می خوانید...

از دست رفتن جنین، به صورت بی واسطه و بدون دخالت هیچ فردی، سقط جنین گفته می‌شود.

اغلب این اتفاق پیش از هفته بیستم بارداری رخ می‌دهد.

توجه داشته باشید که در علم پزشکی این نوع از سقط جنین با دیگر سقط‌های آگاهانه یا واجب متفاوت است.

در واقع از دست دادن ناخواسته جنین پیش از هفته بیستم بارداری که به خاتمه یافتن بارداری می‌انجامد سقط جنین به حساب می‌آید.

در ادامه به طور مفصل به موضوع پیشگیری از سقط جنین می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

سقط جنین عمدی

برخی از مادران با توجه به دلایل زیادی ممکن است تصمیم بگیرند به صورت عمدی جنین خود را سقط کنند. در بیشتر موارد بارداری ناخواسته، علت اصلی سقط جنین‌ های عمدی است.

مطابق آمارهای به دست آمده، تقریبا یک سوم بارداری‌ها ناخواسته هستند و بیشتر این مادران یعنی دو پنجم آن‌ها تصمیم می‌گیرند سقط جنین انجام دهند. در برخی کشورها سقط جنین عمدی، قانونی است و در بعضی دیگرغیر قانونی. اما این موجب نمی ‌شود که سقط جنین در کشورهایی که این کار در آن‌ها غیر قانونی است، سقط عمدی جنین انجام نشود!!! در این کشورها بیشتر خانم‌های باردار، به منظور سقط کردن جنین از راه‌های نادرست و غیرقانونی استفاده می‌کنند که ممکن است پیامد‌های خیلی بد و حتی غیرقابل جبرانی داشته باشد. همچنین این احتمال هست که مادر در اثر سقط پر خطر، فوت شود و یا دیگر نتواند  باردار شود.

سقط جنین خود به خودی

آمارها نشان می‌دهند که تقریبا 50 درصد بارداری‌ها به سقط جنین ختم می‌شوند. شاید این آمار تا حدی عجیب باشد اما این آمار به افرادی بر‌می‌گردد که متوجه عقب افتادن سیکل قاعدگی و بارداری شان نشده ‌اند.

15 تا 25 درصد بارداری‌های آگاهانه هم امکان دارد به سقط‌های ناخواسته منتهی شوند.

دقت کنید که بیشتر از 80 درصد سقط‌های ناخواسته، در طول سه ماهه اول بارداری رخ می دهند و احتمال سقط جنین ناخواسته بعد از هفته بیستم بارداری خیلی پایین است.

به این نوع سقط، سقط جنین تاخیری گفته می‌شود.

سقط جنین ضروری

گاهی ممکن است وضعیت مادر به قدری بحرانی شود که پزشک معالج ادامه بارداری را تهدیدی برای جان او بداند. در این موارد بهتر است که با بررسی‌های بیشتر و مشورت گرفتن از چند متخصص زنان مجوز سقط جنین برای مادر صادر شود. او با استفاده از این مجوز می‌تواند جنین را به صورت قانونی سقط کند و از جان ‌اش محافظت کند.

سهم آقایان در سقط مکرر؟

ویدئو زیر را مشاهده نمایید:

علت سقط جنین چیست؟

دلایل زیادی ممکن است باعث سقط جنین ناخواسته شوند. اما در اکثر موارد مشکلات ژنتیکی خطرناکی که حتی می‌ توانند موجب مرگ مادر شوند، علت اصلی سقط جنین ‌های ناخواسته است که هیچ گونه ارتباطی هم به شرایط مادر ندارد.

با این وجود، یکسری دلایل دیگر هم وجود دارند که در سقط جنین ناخواسته، می ‌توانند تاثیرگذار باشند که شامل موارد زیر هستند:

 • داشتن عفونت
 • بیماری ‌های زمینه‌ای مادر مانند: دیابت، بیماری تیروئید، فشار خون وغیره.
 • بیماری ‌های هورمونی
 • عکس ‌العمل‌های سیستمیک بدن (مانند: بیماری‌های خود ایمنی)
 • مشکلات فیزیکی مادر
 • مشکلات بافت‌ های رحم
 • سرطان و غیره.

به جز موارد بالا بعضی شرایط دیگری هم هستند که احتمال سقط جنین ناخواسته را می‌توانند بالا ببرند. این موارد به شرح زیر هستند:

 • سن مادر بیشتر از 35 سال باشد.
 • مشکلاتی مانند دیابت و تیروئید مادر
 • داشتن پیشینه سقط جنین مادر، بیشتر از 3 بار

همچنین عوامل محیطی هم می‌توانند در سقط جنین ناخواسته نقش داشته باشند. وارد آمدن و فشار و صدمات به شکم مادر هم می‌تواند در سقط جنین و از دست دادن او تاثیرگذار باشد. برای مثال امکان دارد مادر در اثر تصادف یا یک حادثه جنین را حتی در ماه‌های پایانی بارداری ‌اش از دست دهد.

نارسایی دهانه رحم و سقط جنین

ضعیف و شل بودن عضله و دهانه رحم می‌تواند عاملی مهم در سقط‌های ناخواسته باشد. این عارضه را به اصطلاح نارسایی دهانه رحم می‌گویند.

 • در این شرایط دهانه رحم قابلیت نگهداری جنین را ندارد و به این دلیل ادامه روال بارداری ممکن نیست و جنین باید سقط شود.
 • اکثرا سقط جنین به خاطر نارسایی دهانه رحم، در سه ماهه دوم بارداری رخ می‌ دهد.

علائم سقط جنین به دلیل نارسایی دهانه رحم

در این خصوص باید گفت اغلب یکسری نشانه‌ها پیش از سقط جنین مشاهده می‌شوند از جمله موارد زیر:

 • داشتن احساس فشار غیرمنتظره در شکم و لگن مادر
 • بالا رفتن احتمال پارگی کیسه آب
 • بیرون افتادن بخشی از جفت یا بافت جنین از داخل رحم (احتمالا با درد مختصری همراه است)

جلوگیری از سقط جنین ناشی از نارسایی دهانه رحم

برای جلوگیری از این نوع سقط جنین، یکی از روش‌ ها بخیه زدن دایره ‌ای شکل دهانه رحم است. این شیوه درمانی اغلب در زمان غربالگری اول، حدودا در هفته 14‌ام بارداری انجام خواهد شد.

بخیه‌ های دایره‌ ای شکل، نقش بسیار تاثیرگذاری در قرار گرفتن رحم در محل مناسب‌ اش تا وقت زایمان دارند.

حتی مادرانی که اصلا سقط جنین نداشته ‌اند اما در هفته‌ های اول بارداری ‌شان با مشکل نارسایی دهانه رحم خود برخورد می‌کنند می‌توانند از این روش درمانی برای جلوگیری از سقط ناخواسته جنین جلوگیری کنند.

چگون می‌توان مانع سقط جنین شد؟

در بیشتر موارد، اگر به سه ماهه اول بارداری نرسیده‌ اید، نمی ‌توانید سقط جنین انجام دهید. داشتن نشانه‌ های سقط جنین، معمولا مشخص می‌کند که بارداری از قبل خاتمه یافته است.

گاهی اوقات بروز علائم ممکن است نشانه‌ بیماری ‌ای به نام سقط جنین تهدید شده باشد. این اتفاق ممکن است در مادرانی که کمتر از ۲۰ هفته باردار هستند رخ دهد. همچنین ممکن است خونریزی شدید داشته باشید و فکر کنید که بارداری تان در حال اتمام است. اما، اگر هنوز ضربان قلب جنین می‌زند، بارداری می‌تواند ادامه پیدا کند. اما این مهم است که حتما با پزشک خود مشورت کنید تا از سقط کامل جنین جلوگیری کنید.

جلوگیری از سقط جنین

شیوه درمان سقط جنین تهدید شده، شامل موارد زیر است:

 • استراحت کامل در رختخواب
 • دوری از رابطه جنسی
 • درمان هرگونه بیماری زمینه‌ای که شاید بتواند باعث خونریزی شود.
 • تزریق کردن هورمون پروژسترون به مادر
 • تزریق کردن Rh ایمونوگلوبولین، اگر جنین خون Rh مثبت دارد و شما دارای خون Rho  منفی هستید.
دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی

دکتر بهاره اربابی، جراح و متخصص زنان و زایمان فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشند. از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی می باشند. دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری هستند. جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی فارغ التحصیل رشته تخصصی زنان در سال 1391 از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عشق به حیات ‌و تولد به عنوان زیباترین اتفاق در زندگی هر زوج جوان انگیزه من برای انتخاب این رشته جذاب و البته سخت و پر استرس از سال ۱۳۹۴ عضو هیات علمی درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ۱۳۹۱ در استان اصفهان مشغول به فعالیت در مطب شخصی و بیمارستان‌های مختلف هستم. – رتبه برتر بورد تخصصی کشوری در سال ۱۳۹۱ و‌ به عنایت به این موضوع عضو هیات علمی درمانی بیمارستان آموزشی شهید بهشتی – دارای مدارک وگواهی نامه های گوناگون شرکت در سمینارها و کارگاههای زیبایی و زنان و مامایی کشوری

4 پاسخ

 1. من دوماه باردارم رحمم آرکوئیت هست .سه سقط داشتم علت سقط هم انعقاد خون بود الان آمپول زد انعقاد میزنم اما بابت رحمم نگرانم که موجب سقط میشه چه راهکارهای برای جلوگیری از سقط وجود داره؟

 2. سلام من عکس رنگی گرفتم هر دو لوله زده هیدرو خفیف به خصوص راست ولی قبلا سقط داشتم ممکنه لوله چپم هیدرو خیلی ضعیف باشه باز بشه با لاپارسکوپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *